gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113

Çocuklar İçin En Uygun Oruç Tutma Yaşı Nedir?

Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

oruç hakkında sorular çocuklar oruç tutmalımı çocuklar ve oruç

Ramazan ayı geldiğinde birçok evi ve kişiyi oruç ayının heyecanı ve telaşı kaplar. Büyüklerine özenen birçok çocuk da oruç tutmak ister. Peki çocuklar ne zaman oruç tutmalı? Çocuklar oruç tutabilir mi gibi sorularınızın yanıtlarını sizler için paylaşıyoruz.

Çocuklara 10 yaşına geldiklerinde oruç tutmaları emr olunur 10 yaşına gelen çocukların oruç tutmaları gerekmektedir.Çocuğun oruç tutması için sağlıklı ve güçlü olması gerekmektedir.Oruca dayanbilecke olamsı şarttır şayet çocuğun buna gücü yetmiyecekse çocuk oruç tutması için zorlanmamalıdır.

Aslına bakarsanız çocuklar büyüklerden daha hevesli oluyorlar bu yaşlarda oruç tutmaya yeterki onlara nasıl yaklaşacağınızı bilin siz.Önemli olan çocuklara baskı yapmadan orucun yararlarını,faziletini ve sevabını anlatmak gerekmektedir.Çocukları oruç tutmaları için desteklemeli ve onları teşfik etmelisiniz.Çocuğunuzun oruç tutması için sizin ona örnek olmanız gereklidir sizi görecek ve örnek alacaktır eğer siz bu emirleri yerine getirmezseniz çocuklarınızday uygulamalarını istemeniz anlamsız olacaktır.Ve bunu yapmadığınız için günahkar olacaksınız skaın unutmayın önce siz ibadetlerinizi yerine getireceksinizki çocuğunuza daha kolay bunları öğretebilesiniz.

TİTAN ve karakuzu bunu beğendi.
  2. karakuzu

karakuzu Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    476
    Ödül Puanları:
    113
    Ins kuzulariminda benimle beraber sahur-iftar yapmalarinii nasip eder Rabbim:)

TİTAN bunu beğendi.
  3. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    İnş kuzu inş :) Biz de 10 yaşından önce bir iki gün tutturmaya başladık. 10 yaşına geldiğinde 1 gün tuttu 2 gün tutmadı. 11 yaşında 2 gün tuttu 1 gün tutmadı. Ve bu sene Allah'ın izniyle hepsini tutacak, çok şükür Allah'a. Çocuklarla ailecek iftarı beklemenin tadı hiçbirşeyde yok :)

karakuzu ve MaWiM bunu beğendi.
  4. MaWiM

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113
    Bu sene bizim çocuklarımızda tutuyor çok şükür hele büyük oğlum beni çok şaşırttı ilk kez biz ısrar etmeden söylemeden kendi iradesi ile şu ana kadar hepsini tuttu. Küçük oğlanı da bıraksak tutacak ama biraz daha zamanı var onun için ilk gün tuttu ortasında bide son gün tut diyoruz onada:)

karakuzu ve TİTAN bunu beğendi.
  5. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Maaşallah Mawim, şimdi alıştılar alıştılar, sonradan alışmaları çok zor :)

karakuzu ve MaWiM bunu beğendi.
  6. MaWiM

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113
    Aynen öyle çocuklar aile ortamında ne görürlerse ilerde belleklerinde olumlu ve olumsuz şekillerde onları asla unutmazlar. Ben mesela çocukluğumda sahurda o heyecanla kalkmalarımızı ve arada birde olsa oruç tutup çocuk kalbi ile çok büyük bir başarı sağlamanın gururunu yaşamanın verdiği hazzı asla unutmuyorum. Geçen büyük oğlumada dedim Sahur yapıyorduk döndüm ona"Batuhan bu sahur gecelerini asla unutma oğlum ilerde delikanlı olduğun da ve evlenip aile babası olduğunda inşallah işte bu günleri asla unutmıyacaksın şu an ne demek istediğimi tam olarak anlayamazsın bunu ilerde çok daha iyi anlıyacaksın" dedim:)

karakuzu ve TİTAN bunu beğendi.
  7. karakuzu

karakuzu Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    476
    Ödül Puanları:
    113
    Ohh maasallah kuzularina:) Cok hevesleniyorum valla cokta seviniyorum. Ben koskoca bi ailede buyudum. Kendimiz kalabaliktik , bi de gelen giden ooooooo. Ve senelerdir yalnizim iftarlarda. Ehh iftarfa gec oluyo cocuk yatinca bi yerede gidemedim heep bi basimaydim. Bende bu yillarin acisini kuzularimla cikarcan ins. Güle oynaya sahur-iftar yapicaz insss.

TİTAN bunu beğendi.
  8. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Allah gönlüne göre versin kuzu inş :)

karakuzu bunu beğendi.
Çocuklar İçin En Uygun Oruç Tutma Yaşı Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. En Uygun Doğum Yaşı

En Uygun Doğum Yaşı

En uygun yaşlar 20 ile 30 arasıdır. Doğum aralıklarının en az 2 yıl olmasını sağlayarak hem kendinizi hem de bebeğin sağlığını daha iyi koruyabilirsiniz. 35 yaş üzerindeki annelerde problemli gebelik riski yüksektir, ancak sağlıklı ve kendine dikkat eden annelerde bu risk azalır. 18 yaşından küçük kadınlarda ise ölü doğum ve düşük kilolu bebek doğurma riski yüksektir. Fertilite (doğurganlık)...
  2. Kaç yaşında başladınız oruç tutmaya?

Kaç yaşında başladınız oruç tutmaya?

oruç tutmaya kaç yaşında başlanır oruca kaç yaşında başlanır oruç tutmaya evet meleklerim söyleyin bakim kaç yaşında oruç tutmaya başladınız?:) ben Allah kabul ederse 7-8 yaş arasında başladım oda çocuk orucuydu yarım gün :D:D
  3. Çocuğun Yaşına Uygun Spor

Çocuğun Yaşına Uygun Spor

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Muharrem İnan, “Her yaşa uygun sporlar vardır ve spor eğitmenleri aile ile birlikte çocuğa uygun olan sporu seçmelidirler. Yine de spor dallarına göre bakacak olursa, yüzme tüm yaşlar için uygun bir spor olmakla birlikte, futbol ve basketbol gibi sporlar çocukların koordinasyonlarının yeterli duruma geldiği 6 yaş ve...
  4. Hamileler için en uygun uyku pozisyonları nelerdir ?

Hamileler için en uygun uyku pozisyonları nelerdir ?

gebelikte uyku pozisyonları hamilelikte uyku pozisyonları gebelikte pozisyonu hamilelikte pozisyonu hamile Bebek, rahmin içerisindeki amnios sıvısında bulunur. Bu nedenle dışardan gelebilecek baskılardan etkilenmez. Yatakta sağa sola dönmenin hiçbir zararı yoktur. Pozisyon açısından dikkat etmeniz gereken durum ise ilerleyen hamilelik aylarında sırt üstü yatmamanızdır. Çünkü bu durumda büyüyen...
  5. gebelik için en uygun yaş kaçtır ?

gebelik için en uygun yaş kaçtır ?

Selam arkadaşlar. Ben yeni evliyim ve 20 yaşındayıum. Doğru zamanda anne olmak istiyorum.Acaba her açıdan anne olmak için kaç yaşında olmak lazım ?

Sayfayı Paylaş