gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

çocuklar neden okula gitmek istemez?

Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Çocuk okula gitmek istemiyor. Tabiri caizse çocuğun sigortası atmış. Sebepler şunlar olabilir: Çocuk derslerini anlamıyor, kırık not almaktansa okula gitmemeyi tercih ediyor. Arkadaşları ona kötü davranıyor. Ebeveyni ona tembel, sen adam olmazsın gibi sözler söylemiş; o da okumaktan ümidi kesmiş. Çocuğun hedefi yok. Edison çocukken yumurtaların üzerine oturmuş, yumurtalar kırılmış, üstü başı berbat olmuş. Annesine gelmiş. Annesi bunun sebebini sorunca demiş ki: “Tavuk, yumurtaların üzerine oturup, civciv çıkarıyor. Ben de civciv çıkaracaktım.” Annesi, “Akıllı oğlum.” diyerek, onun başını okşamış, “Sen büyük adam olacaksın.” Halbuki Edison’u ***** diye, ilkokul 4. sınıftan atmışlar.
    Çocuğa arkadaşları ve öğretmenleri sorulur. Mesela çocuk dedi ki: “Turan beni dövdü!” Turan, güçlü kuvvetli bir öğrencidir. Okula gidilerek, Turan bulunur. Ona bir kalemlik hediye edilir. “Benim çocuğumu dövme. Dövenler varmış, mani ol.” denir. Turan hayatı boyunca o çocuğa sahip çıkar. Bazı çocuklar okula gidince top oynayamayacağını zannediyor. Cumartesi- pazar çocuğun doyana kadar oyun oynamasına izin verilir. Babası çocuğu alıp Cumhuriyet Bayramı törenlerine götürmüş. Çocuğa kumandanları göstermiş, “Sen de kumandan olacaksın.” demiş. “Tanka bineceksin, merasimlere katılacaksın...” İlkokulda 2 defa sınıfta kaldım. Ansiklopedi yok, yardım eden yok. Sınıfın tembel çocuğuydum. Okulda başarısız olduğum derslerle ilgili kitaplar yazdım daha sonra... Demek ki ben, hiç sınıfta kalmadan geçebilir ve başarılı bir öğrenci olabilirmişim. Çok değil, sorduğum birkaç soruya cevap alsaydım okulu severdim. Veli, mutlaka öğretmenle konuşmalıdır. Öğretmen, bizim de öğretmenimizdir. Yolumuzdaki manileri kaldırabilir.
    Çocuk, çocuk gibi olacak. Bardağı kıracak, kalemi ısıra ısıra parçalayacak, silgiyi parçalayacak. Ona verilebilecek cevap şu olmalı: “İşte evladım, senin kırdıklarını alabilmem için, şu parayı verebilmem lazım. Sen onları kırmasaydın, ben o parayı sana verirdim. Bir daha kırma.” Masaya otursak, çocuğu yanımıza oturtsak, onu bağrımıza bassak “Haydi tatlım, ödevini beraber yapalım.” desek o da seve seve bizimle beraber ödevini yapar. Sorumluluk gibi kelimeleri büyükler anlamıyor, çocuk nasıl anlasın?

çocuklar neden okula gitmek istemez? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. çocuklar okulda neden başarısız olurlar!

çocuklar okulda neden başarısız olurlar!

Öğrenciler neden okulda başarısız olurlar sorusunun yanıtını Memorial Hastanesi’nden Pedagog Dr. Melda Alantar verdi. Çocuklar neden öğrenmeye karşı olumsuz inançlar geliştirirler? Öğrenme güdüsüyle çocuk okul çağında okuma-yazma gibi etkinliklere yönelir ancak doğal öğrenme güdüleri olumsuz olarak etkilendiği zaman bilgiyi kavramak için çaba göstermezler. Okula ilişkin görevlerde başarılı...
  2. okullar açılıyor ama çocuğum okula gitmek istemiyor!

okullar açılıyor ama çocuğum okula gitmek istemiyor!

cocuğum hangi okula kayıtlı çocuğum hangi okulda çocuğum okula gitmek istemiyor okullar ayda açılıyor gitmek istemiyor Okulların açılmasına sayılı günler kala evlerde bir telaş var.Bazı evlerde ilk kez okullu olmanın heyecanı ve tedirginliği yaşanırken bazı evlerde ise tatilin bitmesiyle birlikte tekrar okula başlayacak olmanın korkusu yaşanıyor. Çocuklar için korku da diğer duygular gibi...
  3. Çocuklar Neden Okulu Sevmez?

Çocuklar Neden Okulu Sevmez?

Çocuğunuz okula gitmek istemiyor, okulu sevmiyor mu? İşte çocukların okuldan hoşlanmama nedenlerinden bazıları.. Anlamsız gelmesi Çocuğunuza eğitim almasının ona ne kazandıracağını iyi anlatamadıysanız, öğrenmesinin yararsız olacağını düşünebilir ve okulu bu yüzden sevmeyebilir. Ailesi olarak ona sadece 'Okula gidersen iyi bir geleceğe sahip olursun' demeniz yeterli değildir. Çocuğunuzun...
  4. Okullar açıldı, çocuğum okula gitmek istemiyor ne yapayım?

Okullar açıldı, çocuğum okula gitmek istemiyor ne yapayım?

çocuğum hangi okula gidecek Okula yeni başlayan miniklerin ailelerine bu konuda çok sıkıntı yaratıyorlar.Buyrunuz meleklerim sizinde çocuğunuz okula gitmek sitemiyorsa bu yazıyı bir okuyun derim.Eminim işinize yarayacaktır. Okullar açıldı, çocuğum okula gitmek istemiyor ne yapayım? Ailelerin yanlış tutumunun, ilköğretime başlayacak çocuklara “ayrılık acısı’’ yaşattığı, özellikle annelerin...
  5. Çocuğunuz Okula Gitmek İstemiyor Mu?

Çocuğunuz Okula Gitmek İstemiyor Mu?

çocuğunuz okula hazır mı,çocuğunuz okula gitmek istemiyor mu,çocuğum okula gitmekten korkuyor,çocuğunuz okula gitmek istemiyorsa,çocuğum okula gitmek istemiyorsa,çocuğum okula gitmek istemiyor ne yapmalıyım, Okulların açılmasına sayılı günler kala bu yazıyı okumanızı öneriyoruz. Şimdiden çoğu ebeveyn daha okullar açılmadan bu sorun ile karşı karşıya. Uzmanlar, çocuğunuzun kaygısını gidermek...

Sayfayı Paylaş