gebe
  1. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113

ÇOCUKLARDA ERKEN OTlZMlN TANISINA GÖTÜREN BELİRTİLER

Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

otizm, çocuk davranışları, sağlığı, bakımı, eğitimi, nasıl olmalıdır, hakkında genel bilgiler burada
    Çocuklarda Otizm hakkında belirli bilgileri siz meleklerle paylaşıyorum.

Eğer çocuk doğuştan otistik ise, ilk aylarda bun tespit etmek oldukça zordur. Sıklıkla erken çocukluk otizmi tanısı en erken, yaşamın ikinci
    veya üçüncü yıllarında konur.

Çoğu çocukların birçok belirtileri, süt çocukluğu döneminde farkedilir, ancak bunlar kesin bir tanı için yeterli değildir.

Değişik yaşlarda, otistik çocuklara ait belirtiler farklılık gösterir, çeşitli devrelerden geçer. Değişik yaşlarda bizi otizmin erken tanısına
    götüren tipik belirtiler şöyle sıralanır:

Doğum : Özel bir belirti veya bulgu yoktur.

Doğumun 3-10. günlerinde : Özel bir belirti veya bulgu yoktur.

4-6. Haftalarda : Sık bağırmalar ve ağlamalar görülür, ancak bunlar sebepsizdir. Örneğin açlık gibi bir ihtiyaca işaret etmezler.

3-4. Aylar : Gülme yoktur veya reaktif olarak gülümseme görülmez. Annenin yüzünü tanımaz.

6-7. Aylar : Oyuncaklara hiçbir ilgi yoktur. Kollarını uzatmaz. Kucaklandığında
    hipononiktir (kasları gevşektir).

10-12. Aylar : Çevreye ilgisi yoktur. Kendisi tek başına olmaktan memnundur. Uzun süren ağlamalar ve bağırmalar, sık stereotipik
    hareketler (aynı hareketin tekrarlanması) sağa sola sallanma, cisimleri tırmalama, kazıma şeklinde hareketler görülür. Hiç oyun oynamaz.
    Yalnızca oyuncaklarla stereotipik hareketler yapar. Annenin gözleri ile temas kurmaz, değişik kişileri ayırdetmez. Sesli uyanlara doğru
    yönelme yoktur, sağır gibidir. Kişi veya eşyalara işaret etmez. Konuşmada gecikme görülür. Monoton, garip sesler çıkarır. Bunlarda taklit ve
    anlam yoktur.

21-24. Aylar : Derin uykuya dalması zordur. Gece uykusu yoktur. Çiğneme yoktur. Sıvı veya lapa gibi besinler alır. Stereotip el hareketleri
    (dondurma, sallama, vurma, kazıma ve tumalama hareketleri) hipotoni (kaslarda gevşeklik), sık olarak arka üstü düşme görülür. Göz teması
    kurmaz hemen gözlerini çevirir; merak yoktur. Çevresinin değiştirilmesini istemez ve bundan korku duyar. Ekolali (söylenenin
    tekrarlanması) görülmesi mümkündür, bu da gecikmiş olarak ortaya çıkar. Kimi kez doğru anlamaksızın kelime şablonları kullanır.

3-4. Yaşlarda : Yersiz gülme veya gülümsemeler, ayakların ucunda yürüyüş veya sekerek yürüme, garip yeme tarzı ve ihtiyaçları, cansız
    varlıklarla stereotip meşguliyet, oyunda perseverasyon ( aynı oyunda sebat etme), alışkanlıklara sıkı sıkıya sarılma, ağrılı ve soğuk uyanlara az cevap verme görülür. Kendine zarar verme eğilimi vardır (Parmağım gözüne batırmak gibi).

Temas kurma; koklayarak dudaklarla
    dokunarak ve öperek, elle dokunarak, vurup yoklayarak olur. Belirli sesli uyanlara kulaklarını tıkar. Çevre ile konuşmaksızm temas kurar.
    Kişileri aletler gibi görür. Anne baba ile teması daha iyidir (ön planda bedensel temas). Aynı yaştakilere tutumu olumsuzdur. Hareketlerinde
    taklit yoktur. Konuşma becerisinde yetersizlik açık biçimde görülür. Mutizm (içine kapanma), kendi kendine konuşmaya eğilim, zamirlerin
    yer değiştirmesi, konuşma müzikalitesinin bozukluğu söz konusudur. Genel olarak konuşma geriliğ vardır.

2. BeyazMelek

BeyazMelek Super Moderator

Beğenilen Mesajlar:
    325
    Ödül Puanları:
    63
ÇOCUKLARDA ERKEN OTlZMlN TANISINA GÖTÜREN BELİRTİLER konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. çocuğunuzu erken yatırın

çocuğunuzu erken yatırın

Çocuk Sağlığı Uzmanları, çocukların gelişimine uyku düzeni ve uyuma saatlerinin de önemli etki yaptığını anlattı. Çocuğun sağlıklı bir şekilde gelişmesinde büyüme hormonlarının düzenli bir şekilde salgılanmasının önemine işaret eden uzmanlar, akşamın belli saatlerinin uykuda geçirilmesinin, büyüme hormonlarının düzenli salgılanmasında önemli etkisi olduğunu ifade etti. Uzmanlar, şunları...
  2. Çocuğunuzu erken yatıramıyorsanız işte çözümü

Çocuğunuzu erken yatıramıyorsanız işte çözümü

Çoğumuz bundan şikayet ederiz bazen evimizdeki küçük beyler ve bayanlar ebeveynlerini uyutur kendileri uyumazlar:D yatmak bilmezler Gözleri fal taşı gibidir sevimli afacanların:D arkadaşlar bide bunları bir deneyin bakalım :) Çocuğunuzu yatağına yatırmayı nasıl başarırsınız? Çocukların her gün düzenli uykuya ve dinlenmeye ihtiyaçları vardır. Okul, spor ve günün diğer bölümlerindeki...
  3. Progeria - Çocuklarda Erken Yaşlanma Hastalığı

Progeria - Çocuklarda Erken Yaşlanma Hastalığı

çocuğun erken yaşlanma hastalığı çocuklarda erken yaşlanma hastalığı progeria progeria nedir 8 milyon canlı doğumda bir görülür ve erkek: kız oranı 1.5'dir. Hastalar genellikle cinsel olgunluk ve üreme yaşına gelmediği için, şimdiye dek anne babadan çocuğa geçiş tanımlanmamıştır. Nedenleri arasında üzerinde en çok durulan kalıtım biçimi ilerlemiş anne baba yaşına bağlı mutasyonlardır....
  4. Gebelikte erken belirtiler varmi kizlarr?????

Gebelikte erken belirtiler varmi kizlarr?????

SLM kizlar ben bu ayin 2 sinde regl oldum yumurtlama günüm 1 hafta önceydi.yumurtlama haftasndan sonra kendimde bir takim degisiklikler farkediyorum...Kasiklarim da sanci ,bazen siddetli derecede,sik idrara cikmak,midemde sislik ve sanki bogazimdan yedigim seyler cikacakmis gibisine bi his ve dizlerim de ,belimde agrilar var.regl oluyormusum yada olacakmisim gibi..Ama benim regl tarihime daha...
  5. belirtiler

belirtiler

merhabalar adetim geçeli tam 6 gün oldu testte yapmadım acaba hamilmiyim belirtilere göre adet olucam gibi bu yüzden test yapmak istemiyorum ama bi yandanda çatlıyorum göğüslerim çok hassas ve belimde hafif bi ağrı var belirtiler böylemi oluyor.

Sayfayı Paylaş