gebe
  1. LaViNYaM

LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    703
    Ödül Puanları:
    113

Çocuklarımızın Kahvaltı Ve Beslenme Çantalarında Neler Olmalı...

Konu, 'Çocuk Bakımı' kısmında LaViNYaM tarafından paylaşıldı.

Çocukların Beslenme Düzenleri Çocukların Beslenme Çantalarında Olması Gerekenler

Çocuklar için kahvaltı ve beslenme çantası alternatifleri

Çocukların yeterli ve dengeli beslenmesi başarı ve algı düzeylerinin arttırılması için çok önemlidir.
    Çocukların okulda başarılı olmaları için güne kahvaltı ile başlamaları şarttır. Yeterli ve dengeli bir kahvaltıda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta da, sofrada yumurta ve pekmezi mümkün olduğunca eksik etmemektir. Araştırmalarda özellikle kahvaltı yapan çocukların daha başarılı oldukları, daha geç yorgunluk hissi oluştuğu ve sabahları kendilerini daha az aç hissettikleri görülmüştür. Ayrıca bu çocuklar bütün derslerden daha iyi not alır, problemleri daha iyi çözer, derse daha iyi konsantre olurlar ve kas işlevleri daha iyidir. Kahvaltının en önemli öğün olduğu çocuklara mutlaka öğretilmelidir.

Kahvaltı Alternatifleri:

1)Mısır veya yulaf gevreği
    1yemek kaşığı kuru üzüm veya 2-3 kuru kayısı
    6-8 adet fındık kırığı veya 2 ceviz
    1 kivi veya 1/2 muz
    Süt veya yoğurt

2) 1-2 dilim tam tahıllı ekmek
    1 tatlı kaşığı pekmez veya bal
    1 yumurta
    1 bardak taze meyve suyu

3)Kaşarlı tost
    5 adet zeytin
    1 bardak süt
    Domates

4) Omlet
    1 bardak taze meyve suyu
    1-2 dilim ekmek
    1tatlı kaşığıpekmez veya reçel veya marmelat

5) 1 su bardağı süt
    1 muz
    Cevizli meyveli kek

Beslenme çantasında olması gerekenler;

Okul çağındaki çocuğunuzda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, okul kantinlerinde satılan cips, şekerleme, çikolata, bisküvi, poğaça ve kek gibi gıdaları esas yemek yerine koymaması ve fazla miktarlarda yememesidir.

Ara öğün olarak çantasında;meyva, kuru yemiş ( fındık, ceviz , badem özellikle), kuru kayısı, süt, meyveli yoğurt, kuruyemişli kek, ev yapımı peynirli poğaça, ayran gibi besleyici ve tamamlayıcı gıdalardan tercih edilmelidir.

Okul yemeği çıkmıyor veya alınamıyorsa ve ana öğün oluşturulacaksa; kepekli ekmek arası et grubundan bir gıda ile marullu ve salatalıklı olarak sandviç hazırlanabilir. Yanına ayran, meyve suyu, su, meyve ilave edilebilir. Ya da saklama kabında susuz az yağlı ev yemekleri, çeşitli salata tarzı gıdalar da tercih edilebilir.

Ara öğün alternatifleri:
    1) 1 elma + 5 bisküvi
    2)Meyve suyu + poğaça
    3)Süt + kek
    4) Kuru kayısı + 1 avuç fındık
    5)1 meyva+ ceviz

Akşam yemekleri ailenin bir araya geldiği törensel ve çok yüklü öğünlerdir. Çocuklara sağlıklı besinleri yemelerini söylemekle, bunu göstermek farklı etkilere sahiptir. Çocuklar aileleriyle birlikte yemek yediklerinde genellikle daha çeşitli ve besleyici besinler yerler. Aynı zamanda sosyal davranış modelleri geliştirirler.

Aileyle yenilen öğünde temel amaç, okulda yenilemeyen besin grubunun yerini doldurmak olmalıdır. Bu öğünlerde kızartma, ağır tatlılar, aynı gruptan yiyecekler yerine balık, köfte, kuru baklagil, taze salata ve sebze, çorba, yoğurt, sütlü tatlılar gibi dışarıda tüketemediği gıdalara öncelik verilmelidir.

Çocuklarımızın Kahvaltı Ve Beslenme Çantalarında Neler Olmalı... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. beslenme çaantasında neler olmalı

beslenme çaantasında neler olmalı

beslenme çantasında neler olmalı ilk yardım çantasına neler konur beslenme çantasına neler konur Her sabah yaşanan bir sorundur bu. Bugün beslenme çantasına ne koymalı? İşte birkaç öneri...:) Annelerin en büyük sorunudur bu. Beslenme çantasında neler olduğu özellikle ilköğretime yeni başlayan çocuklar için önemli. Acıbadem Kocaeli Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Canan Alataş,...
  2. beslenme çantasında neler olmalı kızlar

beslenme çantasında neler olmalı kızlar

Kızlar biliyorsunuz okullar açıldı ve ben ilk okul bire giden kızıma beslenme çantası hazırlıyorum. Sizce sağlıklı bir nesil yetiştirmek için beslenme ile ilgili olayda sizler olsanız neler koyardınz beslenme çantasına. Sağlıklı olsun ama teşekkürler.
  3. Çocukların Beslenme Çantasında Olması Gerekenler

Çocukların Beslenme Çantasında Olması Gerekenler

beslenme çantasında neler olmalı sağlıklı besinler beslenme çantası nasıl hazırlanı hakkında genel bilgiler burda melekler sevgili melekler okullar açıldıı minik yavrularımız okullu oldu artıkk ve beslenme çantalarına ne koysam diye benim gibi düşünenler mutlaka vardırr biliyorsunuz benim kızım okula başladıı hergün beslenme çantasına yiyecekler koyuyorumm peki sağlıklı beslenme çantası...
  4. Çocukların Beslenme Çantasında Neler Olmalı?

Çocukların Beslenme Çantasında Neler Olmalı?

beslenme çantasında neler olmalı, beslenme çantasına neler konmalı, okul çağı çocuklarda beslenme Yeni bir eğitim ve öğretim yılı çok yakın da başlıyor. Ana okulu ve ilköğretime ilk kez bu sene başlıyacaklar için ders zili daha erken tarihte çalacak. Okul çağı çocukların sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmesinin en önemli yolu onların dengeli ve düzenli bir şekil de beslenmesinden geçiyor....
  5. Çocukların Beslenme Çantalarına Neler Konulmalı?

Çocukların Beslenme Çantalarına Neler Konulmalı?

beslenme çantasına ne koyalım, beslenme çantasına neler konur, beslenme çantası Sevgili melekler, dün çalan ders zilinin ardından 2013-2014 eğitim öğretim yılı başlamış oldu. Hepimize kazasız belasız ve hayırlı bir yıl diliyoruz. Okulların açılmasıyla birlikte öğrencilerin beslenme çantalarını hazırlama konusunda veliler de bir telaşa düştü. Gelişim çağındaki çocuklar için yeterli ve dengeli...

Sayfayı Paylaş