Çocukların şımarma nedenleri

MEÇHUL

Daimi Üye
Üye
çocuklarda şımarıklık çocuklarda şımarma
Şımarık çocukları hiç sevmezdim.Ama işte ummadık taş baş yarar hesabı benim oğlan da pek çımarık oldu:DAslında çocukların bu denli şımarık olmalarının sebebi bizleriz.Buyrunuz meleklerim

Çocuğun kişiliğinin oluşumu, kendisine saygısının gelişmesi büyük ölçüde ana-babasının kişilik yapısına bağlıdır. Ana-babasının davranışlarını kendine model alan çocuk istenen ve istenmeyen davranışların çoğunu onlardan öğrenir.
Günümüzde pek çok çocuk ailesi tarafından sevilmediği hissine kapılmaktadır. Hal bu ki hiçbir anne ve baba yoktur ki çocuğunu sevmesin ama aileler tarafından çocuklarına ilkönce vermeleri gerekeni yani sevginin yanlış inanışlardan dolayı esirgendiği görülmektedir.bu inanışın başında “çocuğun şımarık olması ”düşüncesi yatmaktadır.
Çocuklar uyurken öpülür. Sevilir ama ne gereği var söylemenin denilir, hiç hakketmemişken kızılır ,hatta ileri gidilip hiçbir sucu yokken de dövülür vb. tutum ve davranışlar.Neden mi ilerde şımarmasın diye
Şımarıklık doğuştan gelen bir özellik değildir hiçbir bebek şımarık Olarak doğmaz annenin ve babanın ve diğer yetişkinlerin tutum ve davranışlarına göre şekillenir. Uzmanlar şımarık çocuk tipik hareketinin anne ve babanın yaşa uygun tutarlı sınırlar uygulayamamasının sonucunda ortaya çıktığını söylüyorlar.
Anne- ve babanın kararsız ve tutarsız davranımları çocukların eğitim ve gelişimlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu kararsız ve tutarsız davranımlar anne ve babaların görüş ayrılığı olabileceği gibi olaylara verdikleri değişken davranışlarda da olabilmektedir.
Anne – babanın çocukların yanında birbirlerini eleştirmeleri, çocuklarının yaptıkları bir davranışa karşı verdikleri tepkilerde birinin olumsuz diğerinin olumlu yaklaşımı ile çocuğu kayırması, çok sıklıkla rastlanan ve çocuğu iç çatışmalara, huzursuzluğa ve şımarık yapıya iten bir durumdur.Bu nedenle
Eşlerin çocuk yetiştirmeye farklı bakmamaları , bunun için ortak davranış ve tutumlar oluşturmaları Eğer çocuk yetiştirmelerinde farklılıkları varsa bunu çocuğa yansıtmalarıdır. Bazen eşler çocuk yetiştirme metotlarında değişiklik yapma gereği hissederlerse bu değişikliği mutlaka eşi ile paylaşmalı.

Geri