gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Çocuklarınıza Masal Anlatın

Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

masal anlatmak masalın önemi

Bazı ebeveynler çocuklarına daha küçük anlamaz diye masal anlatmak istemez melekler :) Oysa küçük yaşta da olsa çocuklarınıza masal anlatmak , ileri ki yaşlar için şimdiden sohbet ortamı yaratmanıza, bunu çocuğunuza benimsetmenize ve de aranızdaki iletişimi güçlendirmenize fayda sağlayacaktır. Bu yüzden melekler, çocuğunuza masal anlatmayı ihmal etmeyin :tik:

Büyüklerinin anlattığı masalları dinleyen çocukların kelime hazinesi, dinlemeyenle-rinkine oranla çok daha çabuk zenginleşir. Ama acaba kaç anne, özellikle kaç babanın, çocuğuyla onun yaşadığı olaylar ya da korkuları üzerine konuşacak bol bol zamanı var? Gündelik yaşantı böyle bir şeye olanak tanımadığından, hiç olmazsa akşamları anne, çocuğun yatağının kenarına diz çöküp, ona bir masal okuyup, anlatmalıdır.

MASAL DİNLERKEN...
    Kendisine okunan veya anlatılan masal ne olursa olsun, çocuk arada bir karşısındakinin sözünü kesecek, sorular soracaktır. Bu sorular, çoğunlukla onun güncel dertlerini ortaya koyar. Bu yoldan çocuğun korkularına ve genel sorunlarına bir çözüm bile getirilebilir.
    Anne-baba masal okudukları sırada çocuğun kendilerine yönelttiği sorularını engeller, okumayı yarıda kesmemesi için baskı yaparlarsa, çocuğun gece ağlayarak uykusundan uyanabileceğim bilmelidir.
    Bir örnek: Küçük Ozan'ın ilk dinlediği hikâye, geceleri çevrede dolaşan cinlerle ilgiliydi. O günden sonra çocuk, geceleri sokaktan geçen otomobillerin farlarının duvarda yarattığı gölgeleri gördükçe, korkuya kapıldı, her seferinde annesini veya babasını yanına çağırdı. Eğer Ozan'ın annesi, bu masalı oğluna anlatırken, cinlerin yazarın yarattığı düşsel yaratıklar olduğunu ona anlatsaydı bütün sorularını cevaplasaydı, bu durum elbette ortaya çıkmayacaktı.

MASAL NASIL OLMALI?
    İki-üç yaşları arasındaki çocuklara ne tür hikâyeler okunabileceği, ne tür masallar anlatalabileceği hangisinin zararlı sayılacağı konusunda, anneler genellikle kararsız kalmaktadır. Masal, hiç bir zaman korkunç olmamalı, ama tehlikeli durumları sergilemeli ve iyi bir sonla noktalanmalıdır.
    İki-üç yaşları arasındaki çocuklar için yazılan bütün çocuk kitaplarının ya da masalların hoşa gidecek şeyler olduğunu söylemek olanaksızdır. Örneğin, bazılarında, Grimm Kardeşler'in "Küçük Kaz Çobanı" adlı hikâyesinde olduğu gibi, bugünkü ortama hiç uymayan kişiler ve olaylar konu edilmiştir. Bu yüzden, bu gibi hikâyeleri okurken, sözü geçen kahramanların aslında var olmadığı, olayların gerçekdışılığı konusunda çocuğun uyarılması gerekir.
    Ayrıca, çocuğunuz eğer haftalar boyunca hep aynı hikâyeyi dinlemek isterse, bunu anlayışla karşılayıp, gönlünü edin. Bu tekrarlamalardan çocuk belirli bir güven duygusu kazanır. Eğer içinde kuvvetli bir güven gereksinmesi varsa, uygulamak istediğiniz her tür değişikliğe karşı, kendisini savunmak isteyecektir, bu arzusuna karşı gelmeyin.

Çocuklarınıza Masal Anlatın konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ajda Pekkan - Bir Masal Anlatsam

Ajda Pekkan - Bir Masal Anlatsam

Bir masal anlatsam sana kollarımda İ�u benim dünyamda seni rahatlatsam Bir masal anlatsam hem de bulutlarda Ve sen de insansan bana Rengarenk ülkemde batmayan güneşe Kanatlanıp üçsam seninle Bir inci denizinde bir mercan evinde Sevişebilsek birlikte Bir masal anlatsam sıcacık yuvamda Işıtsam uyuşan o hayal dünyamda Bir masal anlatsam herşeyi unutsan Kendini bıraksan bana Bir...
  2. Bana Bir Masal Anlat Baba

Bana Bir Masal Anlat Baba

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  3. masal anlat babam

masal anlat babam

Bana bir masal anlat baba İçinde denizler balıklar Yağmurla kar olsun Güneşle ay Baba bir masal anlat bana İçinde bütün oyunlarım Kurtla kuzu olsun Şekerle bal Anlatırken tut elimi Uykuya dalıp gitsem bile Bırakıp gitme sakın beni Bana bir masal anlat baba İçinde tüm sevdiklerim İçinde İSTANBUL olsun
  4. Bir masaldı bu, Hep sen anlattın, Çocuktum, inandım...

Bir masaldı bu, Hep sen anlattın, Çocuktum, inandım...

Bir masaldı bu!Hep sen anlattın..Çocuktum...inandım... Bir masaldı bu! Sen anlatırdın... Miş'li geçmiş zamanlardan yokluğa uzanan Dinle derdin: Ateşi,yağmuru,güneşi dinle Kekik kokulu dağlarda Bir çoban kavalında saklı Eski bir türkünün yakarışını Alev alev bir yüreğin yanışını dinle... Sen anlatırdın... Yanmış bir türkünün ezgisinde Diyar diyar dolaşan aşkları Oysa...
  5. çocuğumuzun masalı (minnoş)

çocuğumuzun masalı (minnoş)

Minnoşyeni doğmuş küçüksevimli mi sevimliaşırı derecede şeker bir kediydi.Ormanın derinliklerinde dünyaya gelmişti.Minik gözleri dünyaya şöyle bir baktı.Dünyayı sevmemişti.Çünküormanın içinde birbirinden farklı bir çok vahşi hayvan yaşıyordu.Bu hayvanları gördükçe dünyadan daha çok ürküyordu.Annesi onu yatıştırmaya çalışsa da bu hiç bir işe yaramıyordu. Aradan yıllar geçmiş Minnoş...

Sayfayı Paylaş