gebe
  1. gamselim

gamselim Mekanın en şık Meleği Üye

Beğenilen Mesajlar:
    185
    Ödül Puanları:
    63

cocuklarla konuşma sanatı....

Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında gamselim tarafından paylaşıldı.

evet meleklerim bazen ne yazık ki cocuklarımıza laf geciremiyoruz artık bundan yorulan anneler için araştırdım buldum ve şimdi sizlerle paylaşıyorum hadi yine iyisiniz dermanınız benden :)
    Ahmet yedi yaşında olsun. Akşam yatma saati de 21.30. Saat 21.00’’de anne başlar, “Haydi, dişini fırçala, tuvalete git.” Ahmet televizyon seyretmektedir.​

Yanıtlar: “Şu bitsin de…”
    Anne devam eder “Hadi ama her gece aynı şey, uyanamayacaksın.” “
    Beş dakika anne.” Bu böyle sürer gider.
    Sonunda siz bağırmaya başlarsınız.
    Ahmet “Tamam,” der ve yatmaya gider.
    Kendi kendinize niçin sizi dinlemediğini sorar durursunuz. Oysa tüm konuşmanın içinde fark etmeden ona öğrettiğiniz “Ben öfkelenip, bağırana kadar beni dinlemen gerekmiyor,’’’’dur.
    KARARLI OLUN
    Çocuklar sizleri çok çabuk tanır ve anlar. Ne zaman ailelerinin isteklerinde ve söylediklerinde kararlıdırlar anlarlar. Bu zaman sizin kızarak, bağırmaya başladığınız zaman olmamalıdır.
    Oysa Ahmet’’e en başından kararlı ve net olarak yatma zamanının geldiğini söyleyip uzatmalara izin vermediğinizi gösterseniz, bu tartışma olmayacaktır.

Ayşe dokuz yaşında. Ödev yapması gerekiyor. Tatil günü. Sabah kahvaltıdan sonra ona: “Ayşe, ödevlerini yapman gerek,” dediniz.
    O da size “Tamam,” dedi.
    Siz masayı topladınız, bulaşıkları yerleştirdiniz. Baktığınızda Ayşe, TV seyrediyordu.

Seslendiniz: “Ödevlerini yapmayı unutma.
    ” “Unutmam, merak etme,” yanıtıyla olay kapandı. Yemeğe oturduğunuzda ödevler tekrar gündeme geldi. “Ayşe ödevlerini yaptın mı? Keşke yapsaydın, bak zaman geçiyor.”
    Ayşe yemekten sonra yapacağını söyledi.
    Yemekten sonra yapmanız gereken bir şeyi yaparken, Ayşe size yardım etti. Çok hoşunuza gitti ve ona
    “Bana yardım etmen çok hoşuma gidiyor, ama ödevlerini yapacak mısınız?” dediniz.
    Bu öykü akşam yatma zamanı geldiğinde bitmemiş ödevler, siz ve Ayşe arasında tartışmayla sonlanır.

Siz gün boyu ödevlerini yapması gerektiğini söylediğinizi düşünseniz de sözlerinizden onun okuduğu alt yazı
    “Beni duymazdan gelmeye devam edebilirsin, yapacağım bir şey yok,”tur. Ona yalvarmış, sınırsız süre tanımış olduğunuzu fark etmezsiniz.
    Oysa yapmanız gereken basittir.
    İstediğiniz şeyi belirleyecek, söyleyecek, gerekirse uyaracak ve harekete geçeceksiniz. Ödevi yapması gereken zamanı planlayıp net olarak
    “Öğle yemeğinden önce, saat 13.00’’te dersin bitmiş olacak,” denilmesi gerekir. S
    üre bitmek üzereyken, kontrol edip henüz yapmadıysa, “Ayşe, yarım saat sonra yemek hazır ve ödevinin bittiğini görmek istiyorum,” demek uygundur.
    Tüm bunlara karşın, zaman dolduğunda ödev yapılmamışsa ne olacak? İşte o zaman seçilebilecek farklı yöntemler olabilir.
    Örneğin “Yemek hazır, biz oturuyoruz. Sen ödevini bitirdiğin zaman yiyebilirsin,” yöntemlerden biridir.
    Bazen bu tür davranışlar her şeye karşın tekrarlanır. O zaman öncelikle çocukla uzun bir konuşma yapma zamanıdır. Sakince neleri yanlış yaptığını, bunun kendisini ve sizi nasıl etkilediğini ona anlatın. Bir program yaparak, buna uyuması gerektiğini, uymadığı zaman olacakları paylaşın.
    Önemli olan çocuğun sizin kararlı ve ne istediğini bilen biri olduğunuzu anlamasıdır.

Son düzenleme: 10 Mart 2011
  2. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

peki ben bir sınıf başkanyım ve artık arkadaşlarım sözümü dinlemiyor.bu durumda ne yapmalıyım

3. gamselim

gamselim Mekanın en şık Meleği Üye

Beğenilen Mesajlar:
    185
    Ödül Puanları:
    63
    onlara ne kadar ciddi oldugunu göster ... sen kararlı olursan istediğini bilirsen herşey istediğin gibi olur...

cocuklarla konuşma sanatı.... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Konuşmada akıcı konuşmada bozukluk

Konuşmada akıcı konuşmada bozukluk

konuşmada nefes İletişim sırasında düşüncelerin aktarılmasına yarayan konuşmanın oluşturulduğu dil ve dudak gibi aktarma organları ise henüz bu hıza yetişememektedir. Böylesi durumlarda konuşmanın başlangıcında bazı sözcükleri bulmada zorluk, takılma, gereksiz duraklama ve nefes düzenleme ile ilgili güçlükler ortaya çıkmaktadır. Eğer sesin oluşumu ile ilgili beyin işlevlerinde ya da aktarma...
  2. Güzel ve etkili konuşma sanatı

Güzel ve etkili konuşma sanatı

etkili konuşma örnekleri etkileyici konuşma örnekleri Varlığımızı kanıtlamada, dış dünya ile bağlantımızı kurmada konuşmanın bize sunduğu olanaklardan yararlanırız. Acaba bu olanakları gerektiği gibi kullanabiliyor muyuz? Nasıl konuşuyoruz? Konuşma güçlüğü çekiyor muyuz? Konuşma güçlüğü çekip çekmediğimizi, düşünce ve duygularımızı rahatça anlatıp anlatamadığımızı, karşımızdakilerle doğal...
  3. cocuklarınız ....

cocuklarınız ....

Çocuklarınız sizin çocuklarınız değil, Onlar kendi yolunu izleyen Hayat'ın oğulları ve kızları. Sizin aracılığınızla geldiler ama sizden gelmediler Ve sizinle birlikte olsalar da sizin değiller. Onlara sevginizi verebilirsiniz, düşüncelerinizi değil. Çünkü onların da kendi düşünceleri vardır. Bedenlerini tutabilirsiniz, ...ruhlarını değil. Çünkü ruhlar yarındadır, Siz ise yarını...
  4. cocuklar

cocuklar

kızım şuan 3 yaşında we ewde ona tuwalet eğitimi weremiyrm tuwaletten korktugunu soyluyor. bide onu egitmek için ne yapmam lazım ne gibi oyuncaklar yada neler alabilirim
  5. zenci cocuklar

zenci cocuklar

Zenci cocuklar nasil yasar yazar misiniz?

Sayfayı Paylaş