çocukta romatızma

Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında NuRoVSkİ tarafından paylaşıldı.

 1. NuRoVSkİ

  NuRoVSkİ Yeni Üye

  çocukta romatizma Romatizma çocuğu sakat bırakabilir

  Genellikle yaşlılık hastalığı olarak bilinen romatizma, çocuklarda da görülüyor. Çocukluk çağındaki romatizmal hastalıklar düzenli tedavi edilmediğinde ise kalıcı sakatlıklara neden olabiliyor.


  Romatizmal hastalıkların görülme sıklığı ile ilgili net bir istatistiksel veri bulunmadığını belirten Prof. Kasapçopur, "Fakat kronik romatizmal hastalıklar çocuklardaki kronik hastalıklar içinde ilk 3 sıra içinde yer alır. Çocuk polikliniklerine başvuran hastaların yaklaşık yüzde 20’sinde eklem ağrısı, eklem şişliği gibi romatizmal yakınmalar bulunur" dedi.

  "Çocuklarda romatizma oluşmasının tek bir nedeni yoktur, genetik faktörler, enfeksiyonlar ve bilinmeyen etkenler hastalıkta rol oynayabilir" diyen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Kasapçopur, hastalığın belirtilerini şöyle sıraladı:

  GÖZ KIZARIKLIĞI, GÖĞÜS AĞRISI GİBİ BELİRTİLERE DE DİKKAT

  Romatizmal hastalıklar çok farklı ve değişken bulgular ile ortaya çıkabilir. Öncelikli bulgular arasında kol ve bacak ağrıları, yürüyememe ve aksama yer alır. Kol ve bacak ağrıları ise çoğunlukla eklem ağrısı, eklem şişliği, kas ağrısı ve kas güçsüzlüğünden kaynaklanabilir. Eklem şişlikleri çocuklarda artrit adı ile anılmaktadır. Eklem şişliğine eşlik eden eklemdeki hareket kısıtlılığı, kızarıklık ve yerel ısı artışı da hastalığın önemli bulgularından olabilir.

  Hareket sistemi ile ilgili yakınmalar oluştuğunda mutlaka çocuk hekimine başvurulmalı. Romatizmal hastalıklar hareket sistemi dışında bazen gözde kızarıklık, karın ağrısı, ateş ve göğüs ağrısı gibi farklı bulgular ile de ortaya çıkabilir.


  BÜYÜME AĞRISI ROMATİZMA İLE KARIŞTIRILMASIN
  Büyüme ağrıları ile romatizmal hastalıkların zaman zaman karıştırıldığını söyleyen Prof. Kasapçopur, daha çok dizlerde görülen büyüme ağrıları ile romatizmal hastalıkları ayırt edecek noktaların altını çizdi:
  Büyüme ağrısı özellikle büyümenin hızlı olduğu 6–10 yaşları arasında ortaya çıkar. Bu ağrılara hiç bir zaman eklemlerdeki şişlik ve kızarıklık eşlik etmez. Ağrı en çok büyüme plağının bulunduğu diz bölgesine yerleşir. Ağrılar çoğunlukla geceleri yorulmanın ardından belirginleşir. Sabahları oluşan bacak ağrıları daha ciddi romatizmal nedenlerden kaynaklansa da geceleri oluşan ağrılar çoğunlukla mekanik nedenlerden kaynaklanır. Her ağrılı durumda olduğu gibi büyüme ağrısı tanısı da hekim tarafından diğer olasılıkların dışlanması ile konulmalıdır. Büyüme ağrısı bir çok farklı hastalıkla da karıştırılabilir. Bu nedenle ayırıcı tanıyı mutlaka doktorun yapması gerekir. Zaten bu tür ağrılar, büyümenin sonlanmasıyla kaybolur.

  KAPLICA TEDAVİSİ ÇOCUKLARA ÖRENİLMİYOR

  Oluşabilecek sakatlıkların önlenmesi açısından tedaviye erken başlamanın çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Kasapçopur, bu tür hastalıklarda sıkça başvurulan kaplıca tedavisine ise özellikle dikkati çekti:
  Çocuklardaki romatizmal hastalıklarda tedavinin nasıl yapılacağı, tanıya göre farklılık gösterir. Etkinliği kanıtlanmış ilaç tedavileri günümüzde yaygın olarak kullanılıyor ama bir çok hastada ilaç tedavileri yeterli olmuyor. Bu noktada devreye fizyoterapi giriyor. Fizyoterapide kullanılan egzersiz ve atel yöntemleriyle eklemlerin normal sağlıklı fonksiyonlarına dönmeleri sağlanıyor. Yapılan çalışmalar, çocuk romatizmalarında kaplıca tedavisinin yarardan çok zarar getirdiğini gösteriyor. O yüzden doktora danışmadan çocuğu kaplıcaya götürmemeleri konusunda anne babaları uyarmak gerekiyor.

  KALICI SAKATLIK RİSKİ

  Çocuklarda romatizmal hastalıklardan kaynaklanan ölüm oranları çok düşüktür, hatta binde birin bile altındadır. Buradaki en önemli tehlike ise sakatlıklardır. Düzenli ve vaktinde tedavi edilmeyen romatizmal hastalıklar çocuklarda kalıcı sakatlıklara neden olabiliyor. Bu nedenle her hastalıkta olduğu gibi romatizmal hastalıklarda da tedaviye erken başlamak, kötü sonuçları önlemek açısından büyük önem taşıyor.


   
çocukta romatızma konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Çocukta Raşitizim

  raşitizim rasitizim Raşitizm, D vitamini yetersizliğine bağlı olarak kemiklerde kalsiyum ve fosfor depolanmasındaki problemle açığa çıkan bir kemik hastalığı. Hastalıktan korunmak için ise... Raşitizm, kemiklerde kalsiyum depolanmasının yetersiz olmasına bağlı olarak ortaya çıkan şekil bozukluklarına verilen genel isim olarak tanımlayan Sema Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Dr....
 2. Erdoğan 3 çocukta ısrarlı

  Erdoğan 3 çocukta ısrarlı"Bende hamdolsun 4 tane var. Keşke 5-6 olsaydı. Ben memnunum" 13.05.2008 13:46 AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, aileyi köreltmek, aileyi yok etme anlayışına hiçbir zaman sıcak bakmadıklarını belirterek, ''Eğer Tayyip Erdoğan, 'Bu ülkede her ailede en az 3 çocuk olmalıdır' diyorsa, işte bu düşünceyle diyor. Bunu söylerken 2040, 2050...
 3. çocukta özgüven

  EĞER BİR ÇOCUK DESTEKLENİP YÜREKLENDİRİLMİŞSE, SABIRLI OLMAYI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK ÖVÜLÜP, BEĞENİLMİŞSE, TAKDİR ETMEYİ ÖĞRENİR EĞER BİR ÇOCUK KABUL ve ONAY GÖRMÜŞSE, KENDİNİ SEVMEYİ ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK AİLE İÇİNDE DOSTLUK ve ARKADAŞLIK GÖRMÜŞSE, BU DÜNYADA MUTLU OLMAYI ÖĞRENİR. Özgüven bir insanın mutlu ve başarılı bir hayat geçirmesi için ihtiyaç duyduğu bir kişilik öğesidir....
 4. dayak çocukta IQ'yu düşürüyor

  çocuk dövülürmü çocuklar dövülürmü Çocukların terbiye amacıyla en hafif şekilde dövülmesi bile çocuğun zeka düzeyini önemli ölçüde düşürüyor.Dayak cennetten çıkma diyerek,dayağı tercih eden anne ve babalar çocuklarının ruh sağlığını bozmakla kalmıyor IQ'larının düşmesine de yol açıyor. Anne veya babasından haftada birkaç kere tokat yiyen çocukların IQ oranı dayak yemeyen çocuklara kıyasla 5.5...
 5. 2.Çocukta Gebelik Belirtileri

  selam anneler;2.çocuğu planlayıp hamile kalanınız ve ilkinden farklı belirtiler yaşayanlarınız varsa lütfen bilgi verin.. biz 2.yi düşünüyoruz fakat ilkinde hiç belirtim olmamıştı.2.nin belirtileri ilkinden daha farklı oluyormuş diye duydum.:hıms:

Sayfayı Paylaş