gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

çocukta stres olduğunu nasıl anlarız

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Melekler merhaba. Ben çocuğumun garip hareketlerinden biz büyükler gibi strese girdiğini düşünüyorum. Bilemiyorum tabi. Sormak istediğim çocuklarda stres belirtileri nelerdir ?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Sayın misafirimiz,

Hamileliğin ilk aylarını stresli geçiren annelerin çocuklarında davranış bozuklukları görülme sıklığı artıyor.1700 anne ve çocuk üzerin araştırma yaptık. Buna göre hamileliğin ilk aylarında stresli olan, ilişkilerinde problem yaşayan annelerin çocukları beş yaşına geldiğinde hangi elini kullanacağı konusunda kafası karışık oluyor. Bu çocuklar örneğin bir elini yazma için kullanırken diğer elini fırlatma veya top yakalama için kullanıyor.

Anne karnında stresli olan çocukların ilerleyen yaşlarda Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ile karşı karşıya olduğunu belirten Rodriguez, Anne karnındaki stres hormonlarının yüksek seviyede olması, henüz doğmamış bebeğin beynini gelişimini olumsuz yönde etkiliyor.

İlkokul 2 ve 3'üncü sınıfa devam eden her üç çocuktan biri stres mağduru. PROKIDS Sosyal Araştırmalar Enstitüsü ve Almanya Çocukları Koruma Birliği'nin anketine göre çocuklara en çok soğuk ter döktüren faktör ise okul. 7 ila 9 yaşlarındaki yaklaşık 5 bin çocuğun katıldığı araştırmayı yürüten Anja Beisenkamp, genç katılımcıların üçte birini en çok strese sokan etkenlerin ev ödevi ve testler gibi gündelik okul yaşamına dair ayrıntılar olduğunu belirtiyor. Ankete göre bunu kavga ve öfke ile aile içi tetikleyici faktörler izliyor.

Yaş ve gelişime göre ortaya çıkan stres belirtileri

Doğumdan itibaren oyun ve okul dönemi boyunca çocuklarda yaş ve gelişim özelliklerine göre değişen şekillerde görülen stres belirtilerinden en önemlileri şunlardır:Uykusuzluk veya aşırı uyku

İştahsızlık veya iştah artması, sindirim sorunları, aşırı gaz.

Özgüvende azalma, tahammülsüzlük, aşırı alınganlık.

Olayları olumsuz değerlendirme, yalnız kalma isteği.

Büyüklere karşı gelme, riskli davranışlar.

Kaygı ve korkularda artış, çabuk sıkılma.

Sese ve olaylara karşı aşırı uyarılma, öfke patlamaları.

Aşırı hareketlilik, dikkat eksikliği, okul başarısında düşme.

Arkadaş ilişkilerinde sorunlar, sosyal aktivitelere karşı ilgisizlik.

Davranış bozuklukları, para çalma, yalan söyleme, saldırganlık.

Tırnak yeme, parmak emme, tik bozuklukları.

Konuşma bozuklukları, kekeleme.

Travma sonrası stres bozukluğu.

çocukta stres olduğunu nasıl anlarız konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kuşunuzun Hasta Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Kuşunuzun Hasta Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

muhabbet kuşu uyuması muhabbet kuşları nasıl uyur kuşu uyurmu neden uyur hasta nasıl iyileşir Hiç kimse bir kuşu kendi sahibi kadar iyi tanıyamaz. Kuşunuzun olağan dışı davranışları hastalık belirtisi olabilir. Eğer muhabbet kuşunuz evcil değilse hastalık başlangıcını fark etmek daha zor olabilir. Bu yüzden kuşunuzu çok yakından takip etmelisiniz çünkü muhabbet kuşları gerçek sağlık...
  2. Hamile olduğunu nasıl anlarsın yada nasıl anlarım kızlar

Hamile olduğunu nasıl anlarsın yada nasıl anlarım kızlar

Kızlar başından hamilelik geçmiş kişiler. Tam olarak hamile olduğunu nasıl anlarsın, ne zaman anlarsın bunu tam olarak herkeste " evet bu benim belirtim herkeste vardı herkes bunu hisettiyse hamiledir " diyebileceğiniz belirtileri benimle paylaşabilir misiniz. Yani belkide test diyeceksiniz de ben o süreci yaşamak istiyorum tam olarak belirtiler neler nasıl anlarım ? Tşk ediyorum
  3. Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

hamilemiyim nasıl anlarım hamilemiyim acaba hamile kaldığımı nasıl anlarım Günü, zamanı geldiğinde her kadın annelik duygusunu tatmak ister melekler :) Karı koca olarak bir bebek sahibi olmaya karar verdikten sonra umutlu bir bekleyiş başlar. Peki hamile kalınıp kalınmadığı nasıl anlaşılır ? Genç anne adayları için anlatalım.. :tik: Kadının hamile olduğunu düşündürecek bazı bulgular...
  4. Kızlar hamile olduğumu nasıl anlarım ?

Kızlar hamile olduğumu nasıl anlarım ?

Kızlar ben hamilemiyim değilmiyim inanılmaz merak ediyorum yaklaşık 4 aydır esşimle korunmayarak bebek yapmaya karar verdik ve ne zaman hamile kalınır gibi bir çok şeyi araştırdım tam olarak ne zaman hamile kalabilirim bunlarıda araştırdım ve doğru yolda gittiğimi, sizin gibi forum sittelerine yazan gebe hamile kalmış kadınların yazdıklarından da anlıyorum. Şimdi ben yumurtlama döneminde...
  5. Ovülasyonun olduğunu nasıl anlarım?

Ovülasyonun olduğunu nasıl anlarım?

yumurtladığımı nasıl anlarım,yumurta yaptığımı nasıl anlarım,ovülasyon belirtileri,yumurtalama belirtileri,ovülasyon testleri,yumurtlama testleri hakkında bilgiler Yumurtlama yani ovulasyon normalde her adet döneminin ortasında yumurtalıklardaki folikül denen keseciklerden yumurtanın salınmasıdır. Evde bayanların kendi kendine yapabildikleri ovulasyon testleri yumurtlama gününü...

Sayfayı Paylaş