gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Çok fazla uyuyorum nedeni ne olabilir

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Melekler, o kadar uykum var ki anlatamam, günün büyük bölümünde uyuyorum ve bu çok canımı sıkıyor dra mı gitmem lazım artık bilemedim, neden bo kadar çok uyuyorum fikri olan var mı ;(

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Günlük aktivitelerimizi devam ettirebilmek için, verimli olabilmek için bir günde belli sürede uyumamız gerekmektedir. Ve biz, bu gerekli uykuyu alamazsak gün boyu bunun sıkıntısı çekeriz. Unutkan oluruz, sinirliliklerimiz artar, dikkatimiz dağılır, iç sıkıntısı duyarız. Ancak bazen de uykuyu fazla kaçırmaya başlarız. O zaman da, problem olur bizim için. Az uyumak gibi çok uyumakta bir problemdir. Altında yatan sebep araştırılmalıdır.
    En önemli sebeplerden biri depresyondur. Aşırı uyuma ile birlikte sinirlilik halleri öfke hayattan zevk almama halleri de eşlik edebilir. O zaman konuya daha hassas davranmalı kendimizi bunu sebebine yönelik araştırma yapmaya yönlendirmeliyiz.

“Uykunun normali nedir ?” diye bir soru sorulursa o zaman şöyle cevap vermek gerekir. Uyku uyuma hususunda herkes için geçerli olan bir normal olmamakla birlikte 6-8 saat normal uyku kabul edilebilir. Gerçi uykunun süresi kalitesi ile alakalıdır. Sık sık uykunun bölünmesi ile uyku süresi artar. Yani verimli bir dinlenme için daha uzun süre uyumak gerekir. Oysa rahat normal sıcaklık ve neme sahip bir ortamda uyanmadan uyunan bir uyku daha kısa da olsa yetebilir. Bu nedenle şartlar da göz önüne alınmalıdır.

Günlük olaylarla etkilenme uyku süresini bozabilir. Mesela sınavımız kötü geçmiş olabilir, eşimizle kavga etmiş olabiliriz yada o gün çok ciddi para kaybetmişizdir. Ama bu tür uyku bozuklukları gelip geçicidir . Sebep ortadan kalktıktan sonra tamamen düzelir.

Bazen de çok uzun uyunabilir. Eğer tembellik etmiyorsak ve uykumuzun aşırı olması çok uzun zamandır varsa ve biz buna rağmen dinlenmemiş kalkıyorsak o zaman ilk önce uyku hijyeni şartlarımızı gözden geçirmeliyiz. Yani yatağımız sağlıklı mı ? Odamızın havası temiz mi? Oda ısısı normal mi ? Geceleri sık sık uyanıyor muyuz ? Tüm bunları gözden geçirdikten sonra hiçbir problemimiz yoksa ve fazla uyumamız hayatımızdaki baz işleri kısıtlamaya başlamışsa artık iş çığırından çıkıyor demektir. Biz uykumuz için bir hekime başvurmalıyız ve sebebe yönelik araştırma yapmalıyız. Kaynağını bulmalı ve bunu halletmeliyiz

Çok fazla uyuyorum nedeni ne olabilir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bebeği çok fazla sarıp sarmalamak ölümüne neden olabilir!

Bebeği çok fazla sarıp sarmalamak ölümüne neden olabilir!

Bebeği çok fazla sarıp sarmalamak ölümüne neden olabilir! Soğuk kış günlerinde yeni anne-babaların bebeklerini sıcak tutmaya çalışmaları doğal… Ancak uzmanlar bebeğin aşırı derece de sarılıp sarmalanmasının Ani Bebek Ölümü Sendromu riskini artırdığı uyarısında bulunuyorlar… Ani Bebek Ölümü Sendromu hakkında Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS) 1 yaşından küçük bebeklerde en sık ölüm nedenidir. Ani...
  2. Adetim çok sancılı nedeni ne olabilir?

Adetim çok sancılı nedeni ne olabilir?

adetin sancılı geçmesinin nedenleri,sancılı adet görme,adet sancısı neden olur,adet sancısnın tedavisi varmı,adet sancısı hakkında bilgiler Mensturasyon yani adet dönemi sırasında duyulan ağrıdır. Tıbbi adı “dismenore”dir. Genellikle ağrı kanamadan önce ya da kanamayla birlikte başlar, aralıklıdır ve 1-3 gün içerisinde yavaş yavaş azalır. Adet sancısı sırasında hissedilen kramplara; mide...
  3. Hamileyim kanamam var nedeni ne olabilir?

Hamileyim kanamam var nedeni ne olabilir?

gebelikte kanama ,hamilelikte kanama,gebelikte zamansız kanama,hamilelikte kanma zararlımıdr,gebelikte kanamanın nedenleri,gebelikte kanama hakkında bilgiler Gebeliğin herhangi bir döneminde kanama olması, nadir görülen bir durum değildir. Önemli olan kanamanın nedeninin bulunmasıdır. Gebeliğin ilk yarısında olan kanama ile düşük, dış gebelik veya mol gebelik söz konusu olabilir. Gebeliğin...
  4. Bebeğim sürekli uyuyor nedeni nedir?

Bebeğim sürekli uyuyor nedeni nedir?

bebeklerin çok uyuması zararlımıdır,bebeklerde uyku düzeni,bebeğin uzun süreli yatması sakıncalımıdır,bebeklerde ne kadar uyumalı,bebeklerde uyku kaç saat olmalı,bebeklerde uyku hakkında bilgiler “Uyusun da büyüsün nenni, tıpış tıpış yürüsün nenni” seramonisi bebeğin neden uyku istediğini anlatan önemli bir kavramdır. Bebeğin cilt ve dışkı rengindeki değişiklikler, kulaklarındaki...
  5. Hamile kalamıyorum nedeni ne olabilir?

Hamile kalamıyorum nedeni ne olabilir?

hamile kalamama sebepleri,hamile kalamama nedenleri,neden hamile kalamıyorum,hamileliğe engel faktörler,hamile kalmayı engelleyen durumlar Çiftlerin yaklaşık %15 kadarında net bir sebep bulunmamasına rağmen infertilite durumu gözlenmektedir. Bu çiftlerde kadın faktörleri değerendirildiğinde rahim, tüpler, yumurtalık ve endokrin çevrenin net bir patolojisi görülmemektedir. Diğer...

Sayfayı Paylaş