gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113

Çok gülmenin mahzuru var mıdır?

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

Tebessüm etmek, güler yüzlü olmak çok iyidir. Kahkahayla gülmek mekruhtur. Birkaç hadis-i şerif meali: (Eğer Cennet ve Cehennemi görseydiniz, az güler çok ağlardınız.) [Müslim]
    (Eğer benim bildiklerimi bilseydiniz, az güler çok ağlardınız.) [Buhari]

(Çok gülmek kalbi öldürür ve müminin değerini düşürür.) [Tirmizi]

(Allahü teâlânın kendinden razı olup olmadığını bilmeden kahkahayla gülene şaşılır.) [E. Nuaym]

(Mescidde gülmek, kabirde karanlıktır.) [Deylemi]

Bir âyet-i kerime meali:
    (Az gülsünler, çok ağlasınlar!) [Tevbe 82]

Resulullah, Hazret-i Mikail’in gülmeyişinin sebebini Hazret-i Cebrail’e sual eder. O da,(Cehennem yaratıldığından beri hiç gülmemiştir) cevabını verir. (İ. Ahmed)

Çok gülenin heybeti azalır, çok şaka yapan hafife alınır. (Hazret-i Ömer)

Ömrümde bir defa güldüm, ona da pişmanım. (İmam-ı a'zam)

Dört şey, mümini gülmekten alıkoymalıdır: Âhiret işleri, geçim derdi, günahların verdiği sıkıntı, musibetlerden gelen elem. (Yahya bin Muaz)

Hasan-ı Basri hazretleri de, kahkaha ile gülen bir gence, (Oğlum, Sıratı mı geçtin veya Cennete gideceğine dair bir garantin mi var da böyle gülüyorsun?) buyurmuş, O gencin de bir daha boş yere güldüğü görülmemiştir.

7.jpg

Üç şey kalbi katılaştırır:
    1- Şaşılacak bir şey olmadan gülmek,
    2- Acıkmadan yemek,
    3- Lüzumsuz konuşmak.

Şu beş şeyi de düşünen kahkaha ile gülemez:
    1- İşlediği günahları düşündükçe, endişe içinde olur, gülemez.
    2- Yaptığı iyi amellerin kabul olduğunu bilmeden, gülmesi doğru olmaz.
    3- Acaba gelecekte neler yapar, akıbeti nasıl olur diye düşünen kimse, endişe içinde olur.
    4- Cennet ve Cehennemden hangisine gideceğini bilmeyenin üzülmesi gerekir.
    5- Acaba, Allahü teâlâ kendisinden razı mı, yoksa kendisine dargın mı?
    Bunları düşünen, kahkaha ile nasıl gülebilir? (Tenbih-ül-gafilin)

Çok gülmek ayıptır, mahşer için kayıptır.

Hüzünlenmek
    Sual: Hüzünlenmenin dindeki yeri nedir?
    CEVAP
    Hüzün, gam, keder, sıkıntı, üzülme demektir. Bir Müslümana gelen her sıkıntı, her üzüntü günahlarına kefaret olur. Birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:
    (Dünyada hüznü uzun olanın âhirette rahatı çok olacaktır.) [Müslim]

(Günahları çok olup da, onlara kefaret olacak amelleri olmayan kimsenin müptela olduğu hüzünler, günahlarına kefaret olur.) [İ. Ahmed]

(Dünyadaki musibetler, hastalıklar ve hüzünler [günahlara] karşılık olur.) [İ. Cerir]

(Cenaze namazını kıl, belki bu sana hüzün verir. Hüzünlüler Kıyamette, Allah’ın gölgeliklerinde bulunurlar ve hayra sahip olurlar.) [Hâkim]

(Bir mümine gelen yorgunluk, ağrı, kaygı, hüzün, gam, eza veya onun ayağına batan bir diken bile, günahlarına kefaret olur.) [İ. Hibban]

(Hüzünlü, gönlü kırık kimse, Allah’ın himâyesine girer, her türlü hayra mazhar olur.) [İbni Asakir]

(Kalb veya gözde olan hüzün rahmanîdir, ele ve dile çıkarsa şeytanîdir.) [Ebu Nuaym]

(Hüzünlü kimse, Kıyamette Arş’ın gölgesinde bulunacak ve her hayra mazhar olacaktır.) [Hâkim]

(Kıraati en güzel olan, Kur’anı hüzünlü okuyandır.) [Taberanî]

Resulullah, (Hüzünlü olmak, kalbin anahtarıdır) buyurunca, (Hüzün nasıl elde edilir?) diye soruldu, (Aç ve susuz kalmakla) diye cevap verdi. (Taberanî)

Demek ki, oruçlu olmak da hüzne sebep oluyor. Hüznü gerektirecek işleri aramalıdır.

Çok gülmenin mahzuru var mıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Sahura kalkmadan oruç tutmakta mahzur var mıdır?

Sahura kalkmadan oruç tutmakta mahzur var mıdır?

Sahura kalkmamak günah değildir. Ancak sahura kalkmak çok sevabdır. Bir yudum su içmek için de olsa, sahura kalkmalıdır! Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Sahura kalkın, sahurda bereket vardır.) [Buharî] (Sahurda yemek yiyerek, oruç tutmanıza yardımcı olun!) [Beyhekî] (Sahur yemeğine kalkmak, Allahın size bağışladığı berekettir, bunu kaçırmayın!) [Nesâî] (Yedikleri helal olmak şartı ile...
  2. Sahura kalkmadan oruc tutmakta mahzur var midir?

Sahura kalkmadan oruc tutmakta mahzur var midir?

sahura kalkmadan oruç tutulurmu Her ramazan ayında gündeme gelen soru sahura kalkmadan oruç tutmak günahmıdır? İşte bu sorunun cevabı... Sual: Sahura kalkmadan oruc tutmakta mahzur var midir? CEVAP Sahura kalkmamak gunah degildir. Ancak sahura kalkmak cok sevaptir. Bir yudum su icmek icin de olsa, sahura kalkmalidir! Hadis-i seriflerde buyuruldu ki: (Sahura kalkin, sahurda bereket...
  3. saçlarım çok dökülüyor çözümü olan var mı ?

saçlarım çok dökülüyor çözümü olan var mı ?

merhaba hanımlar son zamanlarda inanılmaz derecede saçlarım dökülüyor kestirdim ama yinede saç dökülmelerinin önüne geçemedim öyle kalitesiz şampuanda kullanmıyorum ama saçlarım çok seyrekleşti ve bu durum bir bayan olarak iyice canımı sıkmaya başladı. Sizler dökülen saçlar için hangi şampuanları kullanıyorsunuz ve faydaları oluyormu eğer verebilirseniz saç dökülmesine karşı bitkisel bakım...
  4. Gezmek için kiliseye gitmekte mahzur var mıdır?

Gezmek için kiliseye gitmekte mahzur var mıdır?

İbni Abidin hazretleri, (Kilisede şeytanlar toplanır) buyuruyor. (Redd-ül-muhtar) Bir ihtiyaç olmadan, şeytanların toplandığı yere gidilmez. Hele, oradaki âyinlere katılmak ve papazdan dua etmesini istemek, hiç caiz olmaz. Onların âyinlerini beğenmek ise küfür olur. Sual: Mısır’daki firavunların mezarlarını, merak edildiğinde, müze gezer gibi gidip gezmekte bir mahzur var mıdır? CEVAP...
  5. Dua ederken göğe bakmakta mahzur var mı?

Dua ederken göğe bakmakta mahzur var mı?

Dua ederken başı yukarı kaldırmak doğru değildir. Allahü teâlâ mekandan münezzehtir. Bazı bid’at ehli gibi, hâşâ, Allahü teâlâyı gökte sanmak çok tehlikelidir. Buhari’nin rivayet ettiği bir hadis-i şerifte, namaz kılarken de göğe bakmak şiddetle men edilmiştir. (El-Envar) Kur’ân-ı Kerim, “Kullarım Beni senden soracak olurlarsa, bilsinler ki Ben pek yakınım. Bana dua edenin duasına icabet...

Sayfayı Paylaş