gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.216
    Ödül Puanları:
    113

Çöngün Fatma

Konu, 'türkülerimiz ve hikayeleri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Bundan yıllar öncesi,Afyonun Sandık'lı ilçesinde yaşamış Fatma isminde bir köy kızı vardır.Genç yaşta anne ve babasını kaybeden Fatma, köyün ileri gelenleri tarafından büyütülmüş,ve genç kız olmuştur. Küçük yaştan beri her işe koşan Fatma, büyüyünce de etrafa yük olmamak için, çiftini kendi sürer,ekinini kendisi biçer,harmanını kendisi kaldırır. Dağdan yakacak
    odununu bile kendisi getirirmiş. Tez zamanda ünü çevre köylere kadar yayılmıştır Fatma'nın. Herkes bu kızı kıskanır olmuş. Fatma cesur mu cesur, çalışkan mı çalışkan beldesinde de çok sevilen birisi haline gelivermiş. Fatma Bayram ve düğünlerde, çok güzel oyunlar sergilermiş. Döne döne, çöke çöke oyunlar sergilediği için bu kıza, çevre halkı Çöngün Fatma derlermiş. İşte böyle güle oynaya geçen günlerden sonra: Fatma yalnız yaşadığı için kendini güven altında tutmak, kötülere fırsat vermemek amacıyla iki kama taşırmış. Kama'ların birini ayağındaki yün çorabın içinde diğerini de belindeki kuşağın içinde saklarmış. Fatma'yı kıskanan çevre köylerin gençleri; Nasıl oluyor da bu kız kimseden korkmuyor. Şunu bir sıkıştıralım da görsün diye fırsat kollarlarmış.

Günlerden bir gün dağa odun kesmeye gittiğinde yakın köylerden üç delikanlı ormanın içinde, Kanlıdere mevkiinde Fatma'nın yolunu keserler. Alaycı ve tiksindirici sözlerle Fatma'yı sıkıştırmaya başlarlar. Fatma her ne kadar yalvarıp yakardıysa da bu gençlerden tatlılıkla kurtulamayacağını anlar. Çok güzel kullandığı kamasını belinden çıkararak en yakın delikanlıya atar. Kalbinden kamayı yiyen delikanlı oracıkta can verirken, diğer kamasını da çarığının arasından çıkararak ikincisini de vurur.

Bu vaziyeti gören delikanlıların üçüncüsü, oradan hemen kaçar. Köye gelip olayı, ölen arkadaşlarının ailelerine anlatır. Bu acı haberi alan köylüler öbek öbek dağın yolunu tutarlar. Olay yerinde iki kurbanın başında ağlayan Fatma, diğer adıyla Çöngün Fatma o anda köy tarafından gelen köylüleri görünce yaptığı işin kötü bir olay olduğunu, köylülerin yüzüne nasıl
    bakacağını düşünerek, baltasını ve ekmek çıkınını alır, ormana doğru giden yolda kayıplara karışır. O günden sonra Çöngün'ün izine rastlayan olmaz. O zamandan bu zamana türküsü söylenmekte,oyunu oynana gelmektedir.

TÜRKÜNÜN SÖZLERİ

Çöngünün uykusu yoktur
    Kimseden korkusu yoktur
    Hep söylenenler bana
    Benim günahım yoktur.

Kalay'ı vurdum yere
    Yıkılsın kanlı dere
    Çok yalvardım olmadı
    Geldik kanlı yere

Çöngün Fatma konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Ajda Pekkan - Ah Fatma

Ajda Pekkan - Ah Fatma

Dünyada böylesi yoktur Her gören ona tutulur Benim halim zaten çok fena Bir de bu geldi başıma Alın yazısı kaderim Aklım hep sende güzelim Ah Fatma, ah Fatma Ah Fatma aşık herkes sana Nasıl tarif etsem ben önü Nasıl anlatsam durumu Herkes onunla bir arada Müzikle aşk hep yanında Bir piyanonun tuşlarında Bir sahne ışığında İ�arkılarda, orda burda Cadde ve sokakta Güzel...
  2. Bez Bebek Fatma Kabasakal

Bez Bebek Fatma Kabasakal

fatoş kabasakal bez bebek fatoş kabasakal ayak fatma bez bebek simge Fatma Kabasakal Dizideki Karakteri: Simge Doğum tarihi: 09 Eylül 1982 Doğum yeri: Edirne Eğitimi: - Oynadığı Filmler : 2007 - Bez Bebek 2005 - İki Arada Aşk 2005 - Misi: Yosun
  3. bir kara fatmanın günlügü

bir kara fatmanın günlügü

Dün gece yine ölümle burun buruna geldim. Kendime bir zarar geleceginden degil ama karim Cemile ne yapar sonra. Biz aksam yemegimizi genelde Saat 11-12 gibi yerdik, ama ev sahiplerimizin misafiri geldiginden geç vakitlere kadar oturup yatmadilar. Neyse ki konuklarin gitmesiyle birlikte uykuya daldilar. Bir süre ortaligin sakinlesmesini bekleyip, yiyecek toplamaya basladim. Bugün misafirler...
  4. Fatma Karanfil kimdir

Fatma Karanfil kimdir

fatma karanfilin kızı fatma karanfilkimdir, kısaca hayatı, hakkında bilgiler, biyografi, hayatı, filmleri Haldun Dormen gibi, usta bir tiyatrocudan eğitim almış, tiyatro ve sinema yıldızı oaln Fatma Karanfil hakkında bilgiler sunuyoruz bu yazımızda Melek'ler. Fatma Karanfil Oyuncu | 03.02.1952 - Eskişehir 1952 yılında Eskişehir'de doğan oyuncu, 1967-69 yılları arasında L.C.C. Tiyatro...
  5. Fatma Girik hayatı

Fatma Girik hayatı

fatma girik hayatı fayma girik hayatı, kimdir, kısaca hayatı, biyografi, biyografisi, hakkında bilgiler, filmleri, Fatma Girik, Yeşil Çam filmlerinin usta kadın oyuncularından biri... Güzelliği ve usta oyunculuğu ile Türk Sineması'na başarı katan bu isim hakkında merak ettiğiniz herşey burada Melek'ler! 12 Aralık 1942'de İstanbul Sultanahmet'te dünyaya gelen Türk Sineması'nın ünlü kadın...

Sayfayı Paylaş