gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

CRR'de yılın konseri

Konu, 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

[​IMG] Çağın en önemli bestecilerinden ve orkestra şeflerinden biri olan Krzysztof Penderecki İstanbul'da.

Krzysztof Penderecki, Sinfonietta Cracovia ile birlikte yarın Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda sahne alacak. Penderecki, en son 1987 yılında İstanbullu müzikseverlerle buluşmuştu.

Saat 20.00’de başlayacak konserde, Penderecki’nin yaylı çalgılar için Sinfonietta”sı, Beethoven’nin 7. senfonisi ve Mendelssohn’’un 3. senfonisi seslendirilecek.
    Konserin bilet fiyatları 26.00 ve 32.00 YTL olarak açıklandı.

1933 yılında Debica’da(Polonya)doğan Penderecki avukat olan babasının bir müşterisinin ona keman hediye etmesiyle müzik yaşamına adım attı.Penderecki, kemanla birlikte müzik dersleri almaya, derslerle birlikte beste yapmaya başladı. Gençlik yıllarını savaşla iç içe geçiren Penderecki’nin bestelerinde bu yılların izlerine rastlamak mümkün. Bestecinin 1956 yılına kadar dünyaya kapalı bir ülkede yaşamış olmasının, onun hiçbir yeni akımın etkisinde kalmadan özgünlüğünü korumasının nedeni olarak gösteriliyor.

İnsan sesinin varabileceği en tiz noktadan en pes noktaya dek tüm olanaklarını araştıran Penderecki, ses kadar sessizliğin, akan ses dalgaları kadar kesik seslerin de etkinliği üstünde durdu.Savaş ortamını simgeleyen sirenler, zincir sesleri gibi somut sesleri de orkestrasına katan sanatçı, yeni ses efektlerini yansıtmak için yeni bir notalama sistemi geliştirdi.

Kutsal ve toplumsal olayları ele alan bestecinin, insanların birbirlerini yok etmesine ve tanrısal kavramları ortadan kaldırmasına başkaldıran eserleri bulunuyor. Bunların arasında Auschwitz Oratoryosu, Hiroşima Kurbanları, Davud Mezmurları, Stabat Mater gibi eserler yer alıyor.
    Besteci Kraków ve Lucerne’de yaşıyor.

CRR'de yılın konseri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. yıllar

yıllar

YAS 5 Anne ve babamin birbirlerine bagirmalarinin beni ne kadar korkuttugunu ögrendim. YAS 7 Mesrubat icerken gulersem ictigimin burnumdan gelecegini ogrendim YAS 12 Bir seyin degerini anlamanin en iyi yolunun bir sure ondan yoksun kalmak oldugunu ogrendim. YAS 13 Annemle babamin elele tutusmalarinin ve opusmelerinin beni daima mutlu ettigini ogrendim. YAS 15 Bazan hayvanlarin kalbimi...
  2. Zülfü Livaneli - 35. Yıl Konseri (DVD) [2008]

Zülfü Livaneli - 35. Yıl Konseri (DVD) [2008]

Livaneli Enstrumantal Zülfü Livaneli - Merhaba Ferhat Göçer - Güneş Topla Nükhet Duru - Çok Uzak & Sevda Değil Aylin Livaneli - Atlı Sevingül Bahadır - Kız Çoçuğu Nilüfer - Kardeşin Duymaz Yavuz Bingöl - Gözlerin Hakan Aysev - Nefesim Nefesine & Sevdalım Hayat Zerrin Özer - Leylim Ley Beyazıt Öztürk - Yalnız İnsan Hüsnü Şenlendirici - Sevda Değil Sezen Aksu - Belalım & Yiğidim...
  3. CRR'de konser sezonu başlıyor

CRR'de konser sezonu başlıyor

Cemal Reşit Rey Konser Salonu'ndaki konser sezonu, 15 Şubatta başlayacak. CRR Konser Salonu'nda 15 Şubatta başlayacak konser sezonunun, mayıs ayının sonuna kadar devam edeceği belirtildi. Sezonun ilk konserini 15 Şubatta Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Korosu'nun vereceğinin ifade edildiği açıklamada, yaklaşık 4 aylık sezonda ise toplam 77 konserin düzenleneceği ve...
  4. Zara Konseri

Zara Konseri

zaranın kıyafetleri sanatcı zaranın kıyafetleri türkücü zara türkücü şarkıcı kadife sesli sevilen türkücü Zara Bursa'da...... Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 'Beyaz Koza Yaz Şenliği' kapsamında sahne alan ünlü sanatçı Zara, Mudanyalı hayranları için kaside okudu. Türk Halk Müziği'nin sevilen sesi Zara, Mudanya Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen konserde, en güzel...
  5. Süper Konser

Süper Konser

nurettin rençber konser tarihleri nurettin rençber konser tarihleri 2010 2011 cevdet bağca konserleri 2011 ilkay akkaya çerkezköy konseri Nurettin Rencber ve Cevdet Bagca ayni sahnede, bu konser kacmaz.... Yurtdisinda kalmanin dezavantajlari :( cok sevdigim iki Sanatci ayni sahneyi paylasacak ve ben dinleyemicem....Gidecek olan arkadaslara simdiden bol eglenceler dilerim... Tarih : 20...

Sayfayı Paylaş