gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Cuma Gününün Önemi İle İlgili Hadisler

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

Cuma Gününün Fazileti İle İlgili Hadisler Cuma Gününün Fazileti İle İlgili Hadis-i Şerifler

Müslümanların mübarek günü olan Cuma günün faziletleri hakkında daha önce sizlere bilgiler vermiştik melekler :) Bu makalemizde ise Cuma gününü önemini anlatan hadislere yer vereceğiz.. :)

Cuma günü gusül abdesti almak sünnettir.(Taberani, el-Mu’cemu’l-Kebir)

Melekler Cuma günü câmi kapılarında, yanlarında defter olduğu halde oturur ve gelenleri birinci, ikinci, üçüncü… diye yazarlar; hatip hutbeye çıkınca defteri kapatırlar. (C.1,S.100/9)

Cuma günü gusül ediniz; kim böyle yaparsa, bir haftalık günahlarına kefaret olur. Üç gün de fazlası vardır. (C.1,S.75/5)

Dört kişinin defteri yeniden başlar: Hasta, iyileştiğinde; müşrik, Müslüman olduğunda; mağfiret ümit eden kimse, Cuma’dan döndüğünde; hacı, hacdan döndüğünde…(C.1,S.69/10)

Kıyâmet yaklaştığında zamanın akışı hızlanır; sene, ay gibi; ay, hafta gibi olur. Cuma’dan Cuma’ya olan vakit de, hurma dalının yaprakları ile birlikte ateşte yanması gibi kısalır. (C.1,S.33/9)

Her Cuma gecesi Âdemoğullarının ameli Allah’a arz olunur. Bunlardan akrabası ile alâkayı kesenin ameli kabul olunmaz. (C.1,S.115/6)

Dört gün var ki, gecesi gündüzü gibi, gündüzü de gecesi gibidir. Allah o günlerde yemin verenin isteğini geri çevirmez, insanları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nâil olurlar. Bunlar: Kadir gecesi ve sabahı; Kurban arefesi ve sabahı; Berat gecesi ve sabahı; Cuma gecesi ve sabahıdır. (C.1,S.69/9)

Cuma günü duâların kabul olunduğu vakti, ikindi namazı ile, güneşin batması arasında arayın. O vakit, bu kadar (yani elini kapayıp açıncaya kadar)dır. (C.1,S.6/12)

Cuma günü olduğunda, sizden biri başını yıkar, gusül eder, mescide erkenden gider, minbere yakın oturup hutbeyi dinler ve sükût ederse, o kimsenin attığı her adım için kendisine bir senelik oruç ve bir senelik namaz sevabı verilir. (C.1,S.61/6)

Kıyâmet günü her merhalede bana en yakın olanınız, dünyada bana en çok salât ü selâm getireninizdir. Kim Cuma günü ve gecesi bana salât ü selâm getirirse, Cenâb-ı Hak, onu, yetmişi âhiret, otuzu dünya ihtiyaçlarından olmak üzere, yüz hâcetini giderir. Sonra Allah bir melek vazifelendirir; size nasıl hediyeler gelirse, o melek de kabrime gelir, bana salevat getirenin -adını, nesebini kabilesine kadar- haber verir; Ben de beyaz bir deftere yazarım. (C.1,S.116/9)

2. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

çok sağolun işime yaradı biraz uzun ama idare eder

3. nesrin fenerbahçe

nesrin fenerbahçe Forum Okuru

gerçekten çok işime yarada din kültür proje ödevimdi çok sağolun:yyy:

Cuma Gününün Önemi İle İlgili Hadisler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Cuma Günü İle İlgili Hadis-i Şerifler

Cuma Günü İle İlgili Hadis-i Şerifler

cuma günüyle ilgili hadisi şerifler cuma hadisi şerifleri günü hadisleri günü ile ilgili hadisler cumayla hadisler Cuma günü biz Müslümanların mübarek günlerindendir...Cuma günü ile ilgili Kuran'ı Kerim'de geçen hadis-i Şerifler Melekler :tik: عَنْ أبي هُرَيرَةَ، رَضِيَ الله عَنْهُ، قالَ: قالَ رسولُ الله صلى الله عليه وسلم: خَيْرُ يَوم طَلَعَتْ عَلَيْهِ الشَّمْسُ يَوْمُ الجُمُعَةِ: فِيهِ...
  2. Cuma Gününün Önemi nedir

Cuma Gününün Önemi nedir

Cuma Gününün Önemi cuma gününün önemi dinimizde cuma gününün önemi islam dininde Dinimizde Cuma gününün önemi ve Cuma gününün sünnetleri ile sevapları hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için gereken islami bilgileri paylaşıyor, herkese hayırlı cumalar diliyorum. Cuma gününün sünnet ve edebleri şunlardır; * Cumâyi Persembe'den karsilamalidir. Örneğin; yeni ve temiz kıyafetler...
  3. Cuma Gününün Önemi

Cuma Gününün Önemi

Cuma Gününün Fazileti Cuma Günü ve Fazileti Cuma Gününün Fazileti Nedir Sevgili melekler, öncelikle Cumanız hayırlı ve bereketli olsun diyor Cuma günün dinimiz açısından önemi ve faziletini sizlerle paylaşmak istiyoruz :) Cuma gününde bir zaman vardır ki, şayet bir müslüman namaz kılarken o vakte rastlar da Allah'tan bir şey isterse, Allah ona dileğini mutlaka verir. Müslüman...
  4. Cuma Gününün Fazileti İle İlgili Hadisler

Cuma Gününün Fazileti İle İlgili Hadisler

Cuma Gününün Fazileti İle İlgili Hadisler de paylaşır mısıbnız acaba rica etsem arkadaşlar.
  5. Hadislerle Cuma Gününün Fazileti

Hadislerle Cuma Gününün Fazileti

Cuma Gününün Hayrı Cuma Gününün Fazileti Cuma Gününün Önemi Sevgili melekler, bu yazımzıda Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (S.A.V.) 'in hadisleri doğrultusunda cumna gününün faziletleri hakkında sizleri kısaca bilgilendireceğiz.. :) Bir hadis-i şerif meali şöyledir: 1-(Allah katında günlerin efendisi Cuma’dır. O kurban ve Ramazan bayramı günlerinden de faziletlidir. Cuma gününde...

Sayfayı Paylaş