gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ermenistan-Türkiye maçını izlemek için Erivan'a gidiyor

Konu, 'Çöplük' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Cumhurbaşkanı Gül, bir süredir tartışılan Ermenistan ziyareti konusunda kararını dün akşam açıkladı. Gül, 6 Eylül'de milli maçı izlemek üzere Erivan'a gidecek Gül'ün "Bu maç önemli fırsat" diyen yanıt mesajını özel temsilci Çeviköz iletti. Sarkisyan'ın cevabı ise "Bu ziyaret aramızdaki ilişkileri geliştirmek için bir şans" oldu ..

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye tarihinde bir ilke imza atarak Ermenistan'a gidiyor. Gül, kendisini 6 Eylül'de Ermenistan-Türkiye maçını izlemeye davet eden Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'a yanıtını özel temsilcisi aracılığıyla iletti. Gül'ün "Bu maç önemli bir fırsat" mesajını ileten Müsteşar Yardımcısı Ünal Çeviköz, Sarkisyan'ın "bu fırsatın kaçırılmamasından memnuniyet duyuyorum" mesajıyla Ankara'ya döndü. Ve Çankaya Köşkü Erivan'a gidileceğini resmen duyurdu. Erivan'da oynanacak olan Türkiye- Ermenistan Dünya Kupası Grup Elemesi futbol karşılaşmasını izlemek üzere 6 Eylül'de Erivan'a gidecek. Gül'ün özel temsilcisi sıfatıyla dün 9 saatliğine Erivan'a giden Çeviköz, Sarkisyan'a Gül'ün sözlü mesajını iletti: "Ermenistan ve Türkiye takımlarının yapacağı maç, sportif bir karşılaşmanın ötesinde, bize önemli fırsatlar sunmaktadır. Özellikle Kafkasya'da halklarımızı endişeye sevkeden gelişmelerin yaşandığı dönemde bu imkanın en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu vesileyle yapacağım ziyaretin bölgede yeni bir dostluk ikliminin oluşmasına katkıda bulunabileceği düşünüyorum. Maç için yaptığınız daveti kabul ediyorum. Bu maç ortak tarihi paylaşmış olan iki halkın yakınlaşmasının önünü tıkayan unsurların ortadan kaldırılmasına ve yeni bir zemin hazırlanmasına da vesile teşkil edecektir."

SARKİSYAN: BU BİR İMKAN
    Sarkisyan ise Çeviköz'ün ziyaretinden memnuniyet duyduğunu belirterek, şunları söyledi: "Ben de bu maçın bizlere yeni bir imkan yarattığını düşünüyorum. Bu ziyaret aramızdaki ilişkileri geliştirmek, görüş alışverişinde bulunmak için bir şans. Bu fırsatın kaçırılmamış olmasından memnuniyet duyuyorum. Sayın Gül'ün ziyaretiyle ilgili gerekli her türlü önlem alınacaktır. Kendisini ağırlamaktan mutluluk duyacağım." Sarkisyan,
    Türkiye'nin Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu önerisine de olumlu yanıt verdi ve "Türk başbakanının bu insiyatifi komplike, önemli bir görev. Ermenistan her zaman bölgede güven, istikrar, güvenlik ve işbirliğinin geliştirilmesini desteklemiştir" dedi.

ABD MEMNUN
    ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa Bürosu Sözcüsü Mark Toner ise yaptığı açıklamada gelişmeyi "memnuniyetle karşıladıklarını" söyledi. "Her iki Cumhurbaşkanının barış ve refahı güçlendirmeye yönelik adımlar atma cesaretini tebrik ediyoruz" diyen Toner, "Bu tarihi buluşmanın,
    Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesine doğru bir ivme oluşturmasını umarız" diye konuştu.

sabah.com

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Ermenistan-Türkiye maçını izlemek için Erivan'a gidiyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Abdullah Gül

Abdullah Gül

59. HÜKÜMET BAŞBAKAN YARDIMCISI VE DIŞİŞLERİ BAKANI Kayseri Milletvekili-AKP KAYSERİ - 1950, Ahmet Hamdi, Adviye - İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi - İngilizce, Arapça - İktisat Doç. Dr., Öğretim Üyesi - Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyesi, İslam Kalkınma Bankası İktisat Uzmanı - XIX, XX nci Dönem Kayseri Milletvekili - Devlet Eski Bakanı - Evli, 3...
  2. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Suudi Arabistan'a gidiyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Suudi Arabistan'a gidiyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 3 günlük bir resmi ziyaret için bugün Suudi Arabistan’a gidecek. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın davetlisi olarak, Kral Abdullah'ın 2006 ile 2007 yıllarında Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaretleri iadeten, 3-6 Şubat 2009 tarihlerinde Suudi Arabistan'a resmi ziyarette bulunacak....
  3. Cumhurbaşkanı Gül Irak'a gidiyor

Cumhurbaşkanı Gül Irak'a gidiyor

33 yıl aradan sonra Türkiye'den komşu Irak'a Cumhurbaşkanı düzeyinde bir ziyaret gerçekleşecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bu ziyaretinin gündeminde en önemli konu terör örgütü PKK'ın Irak'ın kuzeyinden kaynaklanan faaliyetlerinin sonlandırılması... Ekonomik alanda işbirliği ve yatırımların artırılması ile bölgesel...
  4. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Euronews'da

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Euronews'da

Cumhurbaşkanı Gül, 9 ay sonra Türkçe yayına başlayacak olan Avrupa kanalı Euronews'un sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hamas'ı PKK gibi terör örgütü olarak nitelendirip nitelendirmediğinin sorulması üzerine "Hamas ile PKK terör örgütü arasında bağlantı kurarsanız çok büyük yanlışa girersiniz" yanıtını verdi. Gül, terörle mücadelede kandırılarak terörist...
  5. abdullah gül kaçıncı cumhurbaşkanıdır

abdullah gül kaçıncı cumhurbaşkanıdır

abdullah gül kaçıncı cumhurbaşkanıdır abdullah gül Selam arkadaşlar şimdiki Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ile ilgili bir merakım var. Acaba abdullah gül kaçıncı cumhurbaşkanıdır ? Bilen var mı

Sayfayı Paylaş