gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Cumhurbaşkanı Gül'den 'Kürdistan' açıklaması

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

[​IMG] Cumhurbaşkanı Gül tartışma yaratan 'Kürdistan' sözü ile ilgili olarak "Ben o ifadeyi kullanmadım" dedi.

Irak'a tarihi bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün burada 'Kürdistan Bölge Yönetimi' ifadesini kullanması tartışma yarattı.

Irak ziyaretinin ardından Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilere açıklama yapan Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra soruları yanıtladı.

Gül, bir gazetecinin ''Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetimiyle ilgili ne zaman bir konu olsa yetkililer anayasada nasıl tanımlanıyorsa öyle kullanıyorlardı ancak Kürdistan ifadesini ilk kullanan siz oldunuz'' sözlerine, ''Aslında ben o söylediğiniz ifadeyi kullanmadım'' diyerek karşılık verdi.

Irak'ın birlik ve bütünlüğüne en çok önem veren ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Irak'ın içerisinde kendi anayasalarına göre Irak'ın kuzeyinde bir yerel Kürt yönetimi vardır, bunu söyledik. Onların başbakanlarıyla da görüşme yaptım. Bunlar gayet normal şeylerdir. Bu konularda çeşitli münakaşalar çıkıyor. Çok zor konularla uğraşıyoruz. Bu konularla uğraşırken hepimiz dikkatli olmak zorundayız ve hele hele böyle terörle mücadele ettiğimiz, zor işlerle uğraştığımız konularda mesafeler de alınmaya başlarken böyle zedeleyici, lüzumsuz tartışmalara girmenin anlamı yok.

Ayrıca her ülkenin kendi içinde kullandığı kendi dilleri vardır, kendi terminolojileri vardır, kendi kanunları, anayasaları vardır. Bunlar onları ilgilendirir.

Irak'ın toprak bütünlüğü, siyasi bütünlüğü, bunun için de kendi yönetim tarzlarına Iraklılar kendileri karar verirler. Irak'ın kuzeyinde kendi yerel Kürt bölgesi vardır. Onlarla da ilişkilerimiz var. İlişkilerimiz özellikle, terör örgütü bu bölgede olduğu için terörün oradan arınmasıyla ilgili beklentilerimiz de çoktur. O açıdan böyle bir işbirliği içerisindeyiz. Bunu bu şekilde herkesin anlamasını ve bu şekilde görmesini isterim.''

MUHALEFETİN TEPKİSİNİ ÇEKTİ

Gül'ün 'Kürdistan' ifadesini kullanması muhalefet partilerinin tepkisini çekti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, "(Irak Anayasası böyle dediği için öyle dedim) diyor. Irak Anayasası’nın 7’nci maddesi Irak hükümetinin terörle mücadele sorumluluğunu ortaya koyuyor. Acaba Sayın Cumhurbaşkanı onunla ilgili bir atıfta bulunmayı düşünüyor mu?" diye konuşurken, MHP Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı da "Bağdat’ta çok vahim sonuçlar doğuracak bir oyunun ilk perdesi açılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanı, Irak Anayasası’ndan yeni mi haberdar olmuştur. Irak Anayasası’nda ne yazarsa yazsın, Türkiye’nin tutumu bellidir" ifadelerini kullandı.

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise "Irak’taki Kürtlerle sıcak ilişkiler kurma ve geliştirme amacını ifade ediyor. Gerçeği söylemek sadece dostlukları güçlendirir" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül'den 'Kürdistan' açıklaması konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Cumhurbaşkanı

Cumhurbaşkanı

Bakınız; Devlet Başkanı, Sultan.Umduğunuzdan da fazla mutlu olacaksınız demektir. İnsanın yaşamda yükseleceği ve iyi duruma geleceği anlamına gelir.Bir kimse rüyada Cumhurbaskanini dargin görse, rüyayi görenin namaz ve ibadetinde yaptigi bid'ata veya gördügü darginlik kadar dininin bozukluguna isarettir. Eger Cumhurbaskani güler yüzlü ve sevinçli olarak görse, ondan emin oldugu miktarda din ve...
  2. Cumhurbaşkanı Yetkileri...

Cumhurbaşkanı Yetkileri...

Cumhurbaşkanı Yetkileri... A. Nitelikleri ve tarafsızlığı Madde 101.- Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisince kırk yaşını doldurmuş ve yükseköğrenim yapmış kendi üyeleri veya bu niteliklere ve milletvekili seçilme yeterliğine sahip Türk vatandaşları arasından yedi yıllık bir süre için seçilir. Cumhurbaşkanlığına Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri dışından aday gösterilebilmesi,...
  3. Gül'ün galibiyet sevinci

Gül'ün galibiyet sevinci

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 13. Avrupa Futbol Şampiyonası finallerinde, evsahibi ülkelerden İsviçre'yi 2-1'lik skorla yenen (A) Milli Takım'ın galibiyetini memnuniyetle karşıladı. Abdullah Gül, maçın ilk yarısını, onuruna akşam yemeği veren Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stjepan Mesiç ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, ikinci yarıyı ise Zagreb'te konakladığı Westin Oteli'nde Türk işadamları ve...
  4. 'Yaşasın Kürdistan dese inanmam'

'Yaşasın Kürdistan dese inanmam'

DTP'li Osman Baydemir, "Başbakan Erdoğan 'Yaşasın Kürdistan' dese bile inanmam" diye konuştu. Baydemir, Başbakan Erdoğan'ın samimi olmadığını dile getirdi. ROJ TV'de dün akşam canlı yayına katılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kürtçe yaptığı konuşmasında AKP'nin 'Kürt sorununa' bakışını değerlendi. Başbakan Erdoğan'ın Güneydoğu'daki 2006 Mart olayları...
  5. Muhteşem Yüzyılda Kürdistan Açılımı

Muhteşem Yüzyılda Kürdistan Açılımı

muhteşem yüzyıl mektup sahnesi muhteşem yüzyıl, hünkar, dizisi, mektup, orjinal hali hakkında bilgiyi buradan bulabilirsiniz 'Muhteşem Yüzyıl'da 'Kürdistan' açılımı! Bu sahne çok tartışılacak... Show TV'nin sevilen dizisi 'Muhteşem Yüzyıl'da, Kanuni'nin daha önce 'Kürdistan'sız okunan mektubu bu kez orijinal haliyle verildi meleklerim . Osmanlı Sultanı Süleyman'ı diğer padişahlarından...

Sayfayı Paylaş