gebe
  1. ÇİÇEĞİM

ÇİÇEĞİM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Cumhurbaşkanlığı seçimine itiraz

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında ÇİÇEĞİM tarafından paylaşıldı.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=33853&cat=110&dt=2007/08/27
    Köşk seçimine iptal davası'Meclis seçemez' iddiasıyla dava açıldı.

27.08.2007 12:55[​IMG]Anayasa Değişikliği Hakkındaki Kanun'a göre, TBMM'nin şu aşamada Cumhurbaşkanı seçemeyeceği iddia edilerek, mevcut Cumhurbaşkanı'nın görevinin Anayasal durumun açıklık kazanacağı yasal süreye kadar devam edeceğinin ve TBMM'de yapılmakta olan seçimin Anayasa'daki değişiklik hakkındaki yasaya aykırı olduğunun tespiti ile cumhurbaşkanı seçim işleminin ihtiyati tedbir kararı verilerek durdurulması istemiyle dava açıldı. Adli bilirkişi Mahir Akkar tarafından Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesinde açılan davanın dilekçesinde, Anayasa'da Değişiklik Hakkındaki Kanun'un, Resmi Gazete'de yayımlandığı anımsatılarak, ''İş bu yasa referanduma götürülecek ise de yayımlanan yasanın yürürlük maddesinde 'işbu yasa yayım tarihinde yürürlüğe girer' şeklinde kesin bir hüküm vardır. Yasa, Resmi Gazete'de yayımlanmış ve yürürlüğe girmiştir'' denildi.
    ''Referandum sürecinin, yürürlükten ayrı bir hukuki durum olduğu, en azından referandum süresine kadar yasa kapsamına giren işlemlerin yapılmamasının beklendiği ve bunun hukuki bir zorunluluk olduğu'' savunulan dilekçede, Anayasa Değişikliği Hakkındaki Kanun'da, ''Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. Cumhurbaşkanı halk oylaması ile seçilecektir ve işbu yasanın referandum hükmü 11. Cumhurbaşkanı seçimlerinde uygulanacaktır'' şeklinde kesin bir hüküm ve maddenin yer aldığı kaydedildi.
    Dava dilekçesinde, şu görüşler ileri sürüldü: ''Bu durumda, TBMM'de, 11. Cumhurbaşkanı seçimleri ile ilgili bir işlem yapılamaz. Zira Anayasa değişikliği hakkındaki bu kanunun referandum yolu ile kabul edilmesi halinde, 11. Cumhurbaşkanı'nın halk oyu ile seçilmesi zorunlu olacaktır. Oysa daha önceki bir tarihte, yani bu aşamada Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, seçilen Cumhurbaşkanı ne olacaktır? Bu duruma göre, seçilen Cumhurbaşkanı'nın süresi dolmuş sayılacak, yeni bir Cumhurbaşkanı, bir ay sonra yeniden mi seçilecektir? Yoksa biri 'Meclis'in diğeri yeni yasaya göre 'halkın' seçeceği iki Cumhurbaşkanı mı olacaktır? Bu kadar büyük olumsuzluklara neden olmaması için, TBMM'de yapılmakta olan seçimin, ihtiyati tedbir kararı verilerek durdurulması bir zorunluluktur.''
    Öte yandan, Anayasa Değişikliği Hakkındaki Kanun'un referanduma sunulması yolundaki seçim takviminin, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından ilan edilmek suretiyle başladığı kaydedilen dilekçede, kurulun kararı gereğince cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesine ilişkin yasanın referanduma sunulması sürecinin başladığı, cumhurbaşkanlığı ile ilgili her türlü propaganda ve işlemlere yasak konduğu ifade edildi. ''Bu yasak gereğince, Cumhurbaşkanlığı adayları için yapılan temaslara ve tanıtım işlemine katılan partiler ile adayların, anayasal bir suç işlediği ve Anayasa'yı ihlal ettiği'' öne sürülen dava dilekçesinde, ''YSK'nın aldığı bu karar gereğince, bu süreç içinde cumhurbaşkanlığı seçimi yapılamaz. Böyle bir seçimin yapılması halinde yasal geçerliliği yoktur. Seçim ve seçilen kişi, meşruiyet kazanamaz'' denildi.
    Dava dilekçesinde, ''Resmi Gazete'de yayımlanan ve yürürlüğe giren Anayasa Değişikliği Hakkındaki Kanun''a göre, TBMM'nin şu aşamada cumhurbaşkanı seçemeyeceği iddia edilerek, mevcut Cumhurbaşkanı'nın görevinin anayasal durumun açıklık kazanacağı yasal süreye kadar devam edeceğinin ve TBMM'de yapılmakta olan seçimin Anayasa'daki değişiklik hakkındaki yasaya aykırı olduğunun tespiti ile telafisi mümkün olmayan karışıklık ve yasalara aykırılığın önlenmesi için seçim işleminin ihtiyati tedbir kararı verilerek durdurulması talep edildi.

2. azem

azem Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: Cumhurbaşkanlığı seçimine itiraz
    :smokin::smokin::smokin:

3. ezo77

ezo77 Banned

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    izmir KARŞIYAKALI ama URLADA yaşıyo:(((gelin geldi

niyeymiş ne münasebet seçemez bu meclis, yok öyle bişey bal gibi de seçer meclisi halk getirdi kardeşim oraya yahu bütün engelleri aştıkda geldik..
    %47 nin desteği var halk bu halka saygınız mı yok...:behindsofa:

birkaç dostuma selam olsun.:cry::wave::Booty:

Son düzenleme: 27 Ağustos 2007
  4. ezo77

ezo77 Banned

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

:bounce::baby::baby:

5. ÇİÇEĞİM

ÇİÇEĞİM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Demi ama halk getirdi onları bırakın seçsinler.Yakında hepimizi kovacaklar.:lalala:

6. ezo77

ezo77 Banned

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

aaaa estern niye kovalım ayol sizi bu memleket hepimizin gitmek isteyen buyursun gitsin ne diyelim ki! :mosking:

7. Mirmiga

Mirmiga Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    :gathering::band1:

8. ÇİÇEĞİM

ÇİÇEĞİM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Bu itiraza ret geldi bilginize.

9. ezo77

ezo77 Banned

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

e tabii itiraza red gelicekti geçerli bi sebebi yokki her önüne gelen itiraz etmeye başladı Cumhurbaşkanımız S.N Abdullah Güldür istesenizde istemesenizde bunu kabul etmek zorundasınız bu böyle biline güneş yeniden doğuyo artık halkıyla elele içiçe bir Reisi cumhur, artık sevinme zamanımız...

Allah Allah dün Reisi cumhur olduktan sonra burada bir top atışları yapıldı göğsüm kabardı ....

durmak Yok yola devam!:rain:

10. ÇİÇEĞİM

ÇİÇEĞİM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Sakın durma tüm hızla devam sonra geç olabilir.Ne varsa kaçır yangından.Kar kardır.

11. ezo77

ezo77 Banned

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Sizin söyledikleriniz abesle iştigaldir ne kaçırmışız yangından sizi terbiyeye davet ediyorum!

Kabul ediniz artık Memleketimizde Güller açacak yeni bir dönem başlıyo hakla el ele yeni bir dönem...

kıskananlar çatlasın!

12. selinn

selinn Forum Okuru

ne demişler gül veren elde gül kokusu kalır,türkiye gül bahçesi oldu,her taraf gül kokuyor,koklasana estern:)

13. ezo77

ezo77 Banned

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

heh şöyle bak negüzel kabu ediyorsunuz artık kabul etmek zorundasınız etmiyosanız ben bilemem gerisini siz bilirsiniz.....

14. ÇİÇEĞİM

ÇİÇEĞİM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Gülü çok severim ama gülsuyunu sevmem.Her yer gül suyu kokuyor.:mad:

15. ÇİÇEĞİM

ÇİÇEĞİM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Hiç bir yere gidemem ezocum burası benim vatanım.

Cumhurbaşkanlığı seçimine itiraz konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. itiraz

itiraz

Rüyasında bir şeye itiraz eden kimse iş yaşamında kendisine hazırlanan bir komployla karşı karşıya demektir.
  2. itiraz ediyorum

itiraz ediyorum

İnsanların torpille bir yerlere gelmesine itiraz ediyorum.Hakkı olmadan sadece yakınları vasıtasıyla bir makama erimelerine uyuz oluyorum.:tsk:
  3. Yetki itirazı

Yetki itirazı

icra yetki itirazı yetki itirazı dilekçe dilekçesi yetkiye itiraz dilekçesi Madde 15 - (Değişik birinci fıkra: 27/5/1988 - 3451/3. md.) Kendilerine 13 ve 14 üncü maddeler uyarınca gönderilen tespit yazısını alan işçi veya işveren sendikaları veya sendika üyesi olmayan işveren, taraflardan birinin veya her ikisinin gerekli yetkiyi haiz olmadıkları veya kendisinin çoğunluğu bulunduğu yolundaki...
  4. İtiraz ya itiraz

İtiraz ya itiraz

Hani insan bazen alışveriş yapmaya yada ölesine gezmeye çıkar ya .Şöle şalaş rahat bişeler giyer saç baş önemsiz şöle tepeden toplanır spor ayak. sıfır makyaj.Hıhhh işte ben bazen öle dışarı çıkıyorum bide ne göriyim karşıdan şık giyimli topuklular bol makyaj sinir oluyorum işte ozaman kendimi çirkin hissediyorum kıskançlık değil ama öyle oluyorum işte mesala topuklu ayak. giymeyince kendimi...
  5. Evlenmeye itiraz

Evlenmeye itiraz

EVLENMEYE İTİRAZ Evlenme dosyası hazırlanırken evlenme gününden önceki günün mesai saati bitimine kadar ilgililerce, tarafların evlenmeye ehil olmadıkları veya evlenme manilerinden birinin bulunduğunu ileri sürerek evlenmenin yapılmasına yazılı olarak itiraz edebilirler. Evlenme gününde yapılan itirazlar kabul edilmez. Evlenme manileri dışında bir sebebe dayanarak itiraz dilekçesinde...

Sayfayı Paylaş