gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Cumhuriyet Savcısı

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Lozan'da doktora yaptıktan sonra Atatürk tarafından Hukuk Reformu yapmakla görevlendirilen Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt, savcılar için "Cumhuriyet Savcısı" unvanının isim babasıdır. Ata'nın huzurunda Hukuk Reformu için fikir fırtınası yapılırken,

'Neden sadece savcılara "Cumhuriyet Savcısı" denilir?

Cumhuriyet başbakanı, Cumhuriyet bakanı, Cumhuriyet müsteşarı, -valisi, -büyükelçisi olmuyor da, neden "Cumhuriyet Savcısı" ?

Savcılara neden bu imtiyaz (ayrıcalık)?

Atatürk, Bozkurt'a, 'Ne diyorsun?' diye sorar.

Bozkurt'un cevabı çok net olur:

Çünkü öyle zaman olur ki, cumhuriyeti korumak için başbakandan, bakandan, müsteşardan, validen, büyükelçiden bile hesap sormak gerekebilir. İşte o bu nedenle "Cumhuriyet Savcısı" dır.." der.

Atatürk, gülümseyerek hoşnut kaldığını belli eder. 'Devam et Bozkurt' der.

"Cumhuriyet Savcısı' "nın bu cumhuriyeti korumak ve kollamak yorumu hukuk reformuna ve Atatürk'ün yorumuna kadar uzanır.

Cumhuriyet Savcısı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Cumhurİyet

Cumhurİyet

CUMHURİYET Atatürk, Mudanya yolu ile Bursa'ya gidiyordu. Kalabalık bir halk kitlesi, iskelede etrafını çevirmiş bulunmakta idi. Bir kadının, elinde bir kağıtla Atatürk'e yaklaştığı görüldü. İhtiyar, zayıf bir kadındı. Ata'nın yolunu keserek titrek bir sesle: "Beni tanıdın mı oğul? Ben sizin Selanik'te komşunuzdum. Bir oğlum var; Devlet Demir Yolları'na girmek istiyor. Siz O'nu alsınlar...
  2. Kongo Cumhuriyeti

Kongo Cumhuriyeti

kongo yemekleri kongo ülkesinin yemekleri cumhuriyeti giyimi giyim Kongo Cumhuriyeti Coğrafi Verileri Konum: Batı Afrika, Güney Atlas Okyanusu kıyısında, Angola ile Gabon arasında. Coğrafi konumu: 1 00 Güney enlemi, 15 00 Batı boylamı Harita konumu: Afrika Yüzölçümü: toplam: 342,000 km² kara: 341,500 km² su: 500 km² Sınırları: toplam: 5,504 km sınır komşuları: Angola 201 km, Kamerun 523...
  3. Yalın - Cumhuriyet

Yalın - Cumhuriyet

Kalbimin orta yerinde bu nasıl bir cumhuriyet seninki Nasıl bir hakimiyet ben anlamadım Sustum sustum sonunda dayanamadım Aşk mısın dert misin yoksa canına susamak mı benimki Hayatı kovalamak mı dört nala bu evden Uyudum uyandım hala anlamadım Aşktanadam misali bu acıdan nefes alamazken Önümde günler geçiyor sen hala aynı yerde Sarılmak anlamlanmıştı Seninle hayat oyalanmıştı Ne gündüzün...
  4. NEDEN ""Cumhuriyet savcısı"" ?

NEDEN ""Cumhuriyet savcısı"" ?

""Cumhuriyet savcısı"" Mahmut Esat Bozkurt, Ataturk'un adalet bakanıydı. Doktorasını isvicre'de yapmıştı. Cumhuriyet'in başta Medeni Kanun olmak uzere adalet reformunu gerceklestiren bakandır. Bu reformların taslaklari tartısılırken, "savcı" yerine, "Cumhuriyet savcısı" deyiminin kullanılması, Bakanlar Kurulu'nda ve Ataturk'ün yakın cevresinde...
  5. eski Sarıyer Cumhuriyet Savcısı Ertaç Giray gözaltına alındı

eski Sarıyer Cumhuriyet Savcısı Ertaç Giray gözaltına alındı

Ergenekon operasyonunun son dalgasında, eski Sarıyer Cumhuriyet Savcısı Ertaç Giray gözaltına alındı. İstanbul Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Ergenekon davası kapsamında Danıştay baskınını azmettirdiği iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan emekli binbaşı Zekeriya Öztürk’ün ‘in avukatı Ertaç Giray’ın Nişantaşı’ndaki evinde arama yaptı. Sabah saat 08.30...

Sayfayı Paylaş