gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Cumhurİyet

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

CUMHURİYET Atatürk, Mudanya yolu ile Bursa'ya gidiyordu. Kalabalık bir halk kitlesi, iskelede etrafını çevirmiş bulunmakta idi. Bir kadının, elinde bir kağıtla Atatürk'e yaklaştığı görüldü. İhtiyar, zayıf bir kadındı. Ata'nın yolunu keserek titrek bir sesle: "Beni tanıdın mı oğul? Ben sizin Selanik'te komşunuzdum. Bir oğlum var; Devlet Demir Yolları'na girmek istiyor. Siz O'nu alsınlar dediniz. Fakat müdür dinlemedi. Oğlumu yine işe almamış. Ne olur bir kere de siz söyleseniz." Atatürk'ün çelik bakışlı gözleri samimiyetle parladı. Elleriyle geniş jestler yaparak ve yüksek sesle: "Oğlunu almadılar mı?" dedi. "Ben tavsiye ettiğim halde mi almadılar? Ne kadar iyi olmuş. Çok iyi yapmışlar. İşte Cumhuriyet böyle anlaşılacak..." Kadın kalabalığın içinde kaybolmuştu ve Atatürk adete coşku dolu bir sesle: "İşte Cumhuriyet'ten beklediğimiz netice" diyordu.

Cumhurİyet konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Dominik Cumhuriyeti

Dominik Cumhuriyeti

Dominik Cumhuriyeti Coğrafi Verileri Konum: Karayipler, Karayip Denizi ile Kuzey Atlas Okyanusu arasında, Haiti'nin doğusunda. Coğrafi konumu: 19 00 Kuzey enlemi, 70 40 Batı boylamı Haritadaki konumu: Orta Amerika ve Karayipler Yüzölçümü: 48,730 km² Sınırları: toplam: 275 km sınır komşuları: Haiti 275 km Sahil şeridi: 1,288 km İklim: Ilıman bir tropik iklimin görüldüğü Dominik`te tropik...
  2. Kongo Cumhuriyeti

Kongo Cumhuriyeti

kongo yemekleri kongo ülkesinin yemekleri cumhuriyeti giyimi giyim Kongo Cumhuriyeti Coğrafi Verileri Konum: Batı Afrika, Güney Atlas Okyanusu kıyısında, Angola ile Gabon arasında. Coğrafi konumu: 1 00 Güney enlemi, 15 00 Batı boylamı Harita konumu: Afrika Yüzölçümü: toplam: 342,000 km² kara: 341,500 km² su: 500 km² Sınırları: toplam: 5,504 km sınır komşuları: Angola 201 km, Kamerun 523...
  3. Cumhuriyet Bayramı

Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim 1923 ülkemizde cumhuriyet yönetiminin ilan edildiği gündür. Bugün ulusal bayram günüdür. Her yıl cumhuriyet yönetiminin ilanını 28 - 29 Ekim günleri Cumhuriyet Bayramı olarak coşkun törenlerle kutlarız. Cumhuriyet Yönetiminden önce devletimizin adı Osmanlı İmparatorluğu idi. Osmanlı Devleti, Osman Bey tarafından 1299'da Söğüt 'de kuruldu. Osmanlı devlet yöneticisine padişah denirdi....
  4. Yalın - Cumhuriyet

Yalın - Cumhuriyet

Kalbimin orta yerinde bu nasıl bir cumhuriyet seninki Nasıl bir hakimiyet ben anlamadım Sustum sustum sonunda dayanamadım Aşk mısın dert misin yoksa canına susamak mı benimki Hayatı kovalamak mı dört nala bu evden Uyudum uyandım hala anlamadım Aşktanadam misali bu acıdan nefes alamazken Önümde günler geçiyor sen hala aynı yerde Sarılmak anlamlanmıştı Seninle hayat oyalanmıştı Ne gündüzün...
  5. Cumhuriyet Nedir

Cumhuriyet Nedir

Cumhuriyet nedir, kısaca ne demektir, anlamı nedir gibi sorularınıza bu yazımızdan mümkün mertebe cevaplar alabileceksiniz. Cumhuriyet, başta devlet başkanı olmak üzere, devletin başlıca temel organlarının belli aralıklarla yinelenen seçimlerle göreve getirildiği bir yönetim biçimidir Cumhuriyet adı verilen yönetim biçimleri, yöneticilerin göreve getirilmesinde veraset yöntemini reddetmiştir...

Sayfayı Paylaş