gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Dahi Fransız Matematikçi

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

dahi matematikçi, fransız, matematik dahisi, kimdir, nerede yaşar, ne yapmış, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz [​IMG]

Sevgili Melekler,
    Okul yıllarımızın kabusu gibidir matematik.Hep o dersten sınıfta kalmışız,hep o dersten dolayı okuldan paçayı sıyıramamışızdır.Her sınıfta mutlaka bir dahimiz olmuştur.Matematik dersinde gözler hep onda olmuş,öğretmenin her sorusunda güvenle kalkan tek parmak onun olmuştur.Matematiğe fazla haksızlık etmeyelim,mutlaka sevenlerimiz de vardır.Mesela ben oldum olası matematiği çok sevmişimdir.Ama şimdi size anlatacağım şahıs kadar da kafam çalışmamıştır..:D:D

Bu şahıs bir Fransız,adı Alexis Lemaire..Kendisi, bilgisayarın rastgele seçtiği 2.397.207.667.966.701 (2 katrilyon 397 trilyon 207 milyar 667 milyon 966 bin 701) sayısının 13. kökünü 72.4 saniyede kâğıt kalem kullanmadan doğru olarak hesapladı. 13. kök, bir sayının kendisiyle 13 kere çarpılmasıyla elde ediliyordu.

Paris yakınlarındaki Reims’te yapay zekâ üzerine doktora yapan 27 yaşındaki Lemaire’in bulduğu 200 basamaklı sayı bilgisayar ekranında tam 17 satır yer kapladı. Doğru sonucu bir dakikadan biraz uzun bir sürede söyleyiveren zihin jimnastiği uzmanı Lemaire becerisini, “Bir yapay zekâ sistemi kullanıyorum ama bilgisayarda değil kendi beynimde. Aslında bunu insanların çoğunun yapabileceğini düşünüyorum ama benim buna ek olarak hızlı bir zihnim var. Beynim bazen gerçekten çok çok hızlı çalışıyor” diye açıklıyor.

Kırışmış yüzü, kalın ve mat kaşlarının üzerindeki gözlükleri ve sakalıyla genç matematik dâhisi, düşünürken hayli yaşlanmış görünüyor. 13. kök problemiyle yıllardır uğraşan Lemaire, her yıl çözüm süresini biraz daha kısaltarak kendi rekorunu kırmayı sürdürüyor.

Dahi Fransız Matematikçi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Tarihte büyük kadın matematikçi

Tarihte büyük kadın matematikçi

türk kadın matematikçiler ünlü kadın matematikçiler ünlü türk tarihteki önemli ve matematiğe katkıları Tarihte büyük kadın matematikçiler de vardır. Gericiler tarafından katledilen Hypatia, parlak bilim merkezi İskenderiye'nin son ışığı sayılır. Sonraki dönemlerde Sonja Kowalewsky, Sophie Germain, Emmy Noether genç hanımlara örnek oluşturacak ünlü matematikçilerden bazılarıdır. Sonja...
  2. Çocuğunuz Dahi Olsun

Çocuğunuz Dahi Olsun

Çocuğunuz Dahi Olsun Avusturalya’da 30 yılı aşkın bir süredir uygulanan Kindyroo artık Türkiye’de! Bebekler ve çocuklar için ‘gym’ veya ‘oyun grupları’ndan çok daha öte bir anlam taşıyan Kindyroo hakkında merak edilenleri Kindyroo Eğitmeni Aynur İbrişim’den aldık. Çocukların ruhsal, bedensel ve sosyal açıdan gelişmesinin temelinde ne yatmaktadır? Aynur İbrişim: Bir insanın yaşamı boyunca...
  3. Ay Dahİ İlahisi

Ay Dahİ İlahisi

Ay dahi güneş dahi Nurundan Muhammed'in Cümle şekerler tadı Tadından Muhammed'in Evliyalar geldiler Saf saf olup durdular Canlar feda kıldılar Yolunda Muhammed'in Muhammed bir denizdir Cümle yerleri tutmuş Evliyalar ördeği Gölünde Muhammmed'in
  4. ay dahi güneş dahi ilahisi

ay dahi güneş dahi ilahisi

ay dahi güneş dahi nurundan muhammedin ilahisi Ay dahi güneş dahi Nurundan Muhammed'in Cümle şekerler tadı Tadından Muhammed'in Evliyalar geldiler Saf saf olup durdular Canlar feda kıldılar Yolunda Muhammed'in Muhammed bir denizdir Cümle yerleri tutmuş Evliyalar ördeği Gölünde Muhammmed'in Yetmiş bin hacı gider Malı mülkü terkeder Varır ziyaret eder Kabrini muhammed'in Ol Meryem oğlu İsa Sırrı...
  5. Matematikçi Severse

Matematikçi Severse

Seni gördüğüm anda çarpanlara ayrıldım, Parabol yüzüne ,elips gözlerine bayıldım, İşte dedim benim aradığım, İlk fırsatta aşkımı tüme-varımla ispatladım. n-bilinmeyenli denklemim derdim sana, Hep sevgimizi ispatlardık gelince bir araya, Koni şeklinde, üçgen şeklinde yuvamızda, Dizi dizi,seri seri çocuklarımızla. Tam sunacakken sana evlilik önerimi, Analitiğimiz uymuyor diyerek terk ettin...

Sayfayı Paylaş