gebe
  1. destina_

destina_ Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Daldım… Bildim…Utandım...

Konu, 'Denemeler Hikayeler' kısmında destina_ tarafından paylaşıldı.

Sabaha karşı çok şiddetli yağmur yağıyordu. Sesin geldiği yere doğru gittim ve salonun penceresinden dışarıyı izledim… KALDIM… Sokak lambasının ışığından pırıl pırıl parlayan ağacın yapraklarına baktım bir süre…
    Lambanın altında, adeta bir duş şemsiyesinin paralelliğinde dökülen yağmurun ritmik dansında ben de rüzgara eşlik ettim… DALDIM…

Yağmurlardan sonra büyürmüş başak...
    Meyvalar sabırla olgunlaşırmış...
    Birgün gözlerimin ta içine bak...
    Anlarsın ölüler niçin yaşarmış... (S. Karakoç)

Kapattım tüm ışıkları, pencerenin köşesine çekildim ve hiç ses çıkarmadım, sanki ufak bir ses bu ahengi bozacaktı… ÇEKİNDİM…

Rüzgar nereden estiyse oraya yatan yağmurda; iktidara ve güce göre yön değiştiren birileri geldi aklıma… GÜLDÜM…

Bu yağmur, kanımı boğan bir iplik,
    Tenimde acısız yatan bir bıçak.
    Bu yağmur, yerde taş ve bende kemik,
    Dayandıkça çisil çisil yağacak. (NFK)

Ahenk vardı…
    Işık, yağmur, rüzgar ve ses… –ki bu ses bir tek rüzgarla yağmurun birlikteliğinden çıkardı- camına vuran, çatısına düşen herkes onu tanırdı… SEVİNDİM…

Hiçbir yağmur damlası “ben buluttan senden önce çıktım, önce toprağa ben kavuşacağım, şöyle yana dur çaylak” demiyordu, dese ritim bozulacak ve belki de bize benzeyeceklerdi… BİLDİM…

Arada gök gürledikçe, ışığından saniyeler sonra gelen o ürkütücü sesle, gücün korkutan yanını gördüm…SİNDİM…

Bu yağmur, delilik vehminden üstün,
    Karanlık, kovulmaz düşüncelerden.
    Cinlerin beynimde yaptığı düğün,
    Sulardan, seslerden ve gecelerden...

Ne yağ desem yağardı, ne dur desem dururdu… Ne kadar azdım ve zavallıydım… SUSTUM…

Ya bu yağmur yağmasa dedim, kapansa göğün yedi kat vanaları ve hiç açılmasa, aylar seneler sürse, ne yapardı insanlar?, ne yapardı hayvanlar?, toprak ne hal alırdı?... DÜŞÜNDÜM

Hangi zindandan hangi Yusuf hayra yorardı bizim rüyamızı VE bizi kim kurtarırdı?.. KORKTUM…

Tövbe dedim, kendime kızdım…

Bu yağmur bu yağmur bu kıldan ince
    Nefesten yumuşak yağan bu yağmur
    Bu yağmur bu yağmur bir gün dinince
    Aynalar yüzümü tanımaz olur… UTANDIM.

_Bedirhan Gökçe

2. Münzevi

Münzevi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Yazıdaki ahenk bana bir şiirimi anımsattı. Düşündürücü ve anlamlıydı. Paylaşım için teşekkürler destinam...

Daldım… Bildim…Utandım... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. fecre dal!.

fecre dal!.

fecre dal ne demek fecre dal yılın şarkısı.. fecre dal!.. fedai cembiyeleri ile cenkte kaldi, surlarimda kahpe uyuya daldi. suretim şarap misali eskidikce degeri artti. serserim,serim giotin alti. kalbimde senede kac kez birisi idam aldi? şaibelerim şairimdi, şakaci mecburi sifatti. rihtimlarimdan gemiler kalkti, yolcular agirladim agir agir. revanlarim.. guneştim...
  2. Dal

Dal

Rüyada ağaç dalı görmek kötü haberler anlamına gelir. Yapraklarla dolu dallara bakmak, sabırlı olursanız muradınıza ereceksiniz demektir. Dal yeşil ise kişinin istediğine çalışarak ulaşacağına, vazgeçmemesi gerektiğine işaret eder. Dal kuru ve çıplak ise umulan şeyin olmayacağına işaret eder.Üzerleri yapraklarla, bahar çiçekleri ile veya meyvelerle dolu agaç dallari görmek, biraz sabrettiginiz...
  3. Sosyoloji Dalları

Sosyoloji Dalları

Sosyolojinin gelişmesiyle, toplumlara ve topluluklara yönelik yapılan ilmî çalışmalar sonucunda bir çok sosyolojik disiplin ortaya çıkmıştır. Bunlardan en önemlileri aşağıda sıralanmıştır: Ahlâk Sosyolojisi. Askeri Sosyoloji. Beden Sosyolojisi. Bilgi Sosyolojisi. Bilim Sosyolojisi. Çalışma (Endüstriyel) Sosyolojisi. Din Sosyolojisi. Eğitim Sosyolojisi. Folk Sosyolojisi. Gender Sosyolojisi....
  4. Sanat nedir? Sanatı İnceleyen Bilim Dalları, Sanat Bilimi Hakkında, Sanatçı nedir

Sanat nedir? Sanatı İnceleyen Bilim Dalları, Sanat Bilimi Hakkında, Sanatçı nedir

Sanatı konu alan bilimlerin sayıca çok olması, sanat olayının, içinde barındırdığı sayısız kavram ve inceliklerin zenginliğine bağlanabilir. Her bir alan, bunlardan bir veya birkaçını esas alarak çalışmalarını sürdürür. Bu alanlar arasında ilk akla geleni, sanat felsefesi veya estetik olarak bilinenidir. Sanat tarihi ve arkeoloji, sanatı tarihsel boyutta incelerler. Sanat psikolojisi; izleyici...
  5. Edebiyatın Diğer Bilim Dallarıyla İlişkisi Nedir?

Edebiyatın Diğer Bilim Dallarıyla İlişkisi Nedir?

edebiyat diğer bilim dalları ilişkisi alakası nedir nasıl bir ilişkisi var açıklaması makalesi ile ilgili bilgiler burada melekler Türkiye'de ki okuma alışkanlığının maalesef çok düşük olduğu hepimizce malum melekler.Buna bağlı olarak ta yıllık kitap basımı da çok düşük.Bunların sonucunda halkın edebi eserlere olan ilgisi de zayıf oluyor ne yazık ki melekler.Japonya'da bir günde basılan kitap...

Sayfayı Paylaş