gebe
  1. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0

damacananız ne kadar sağlıklı

Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

pet şişe numaraları plastik numaraları Her gün su içtiğimiz damacanalar ne kadar sağlıklı acaba?Okuyun ve karar verin...
    Damacana ve Pet Şişelerde Yer Alan Numaraların Anlamı Nedir?

1988 yılında yapılan uluslararası bir düzenlemeyle suların, yiyecek ve içeceklerin konduğu plastik kaplar birden yediye (1-7) kadar numaralandırılmaktadır. Bu numaralar genellikle şişelerin tabanında üçgen şeklindeki geridönüşüm ambleminin içine yazılmaktadır.

Bu numaralar plastik şişenin hangi hammadde kullanılarak üretildiğini göstermektedir. Yine bu numaranın yer aldığı geridönüşüm işaretinin hemen yakınlarında, genellikle şişenin üretiminde kullanılan plastiğin tipini gösterir bir kısaltma daha bulunmaktadır. Örneğin PET veya PETE kısaltmasını gördüğünüzde şişenin üretiminde polyethylene terephtalate kullanıldığını anlayabiliriz. Bu maddeden üretilen şişeler 1 sayısı ile numaralandırılırlar. Bu numaraların anlamı aşağıda sıralanmıştır:
    1 numara --> PET veya PETE (polyethylene terephtalate)
    2 numara --> HDPE (high density poly ethylene)
    3 numara --> PVC (poly vinyl chloride)
    4 numara --> LDPE (low density polyethylene)
    5 numara --> PP (polypropolene)
    6 numara --> PS (polystyrene)
    7 numara --> Diğer (yukarıdaki sınıflamaya girmeyen diğer plastik türlerinin genel sınıflamasıdır). Üzerinde her hangi bir numara olmayan plastik şişelerin hepsi 7 numara olarak kabul edilir. Bunların üretiminde akrilik, polikarbonat veya daha farklı malzemeler kullanılmış olabilir. Yine bu kaplar tek bir madde yerine birden fazla maddenin karışımıyla üretilmiş de olabilirler.

2. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    960
    Ödül Puanları:
    113
    Gerçektende ilginç bilgiler arkadaşım sağolasın hiç bilmiyordum :) Eve gidince ilk işim x firmadan aldığım suyun damacanasını kontrol etmek bakalım ne çıkacak ?

damacananız ne kadar sağlıklı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. kökten uca kadar sağlıklı saçlar!

kökten uca kadar sağlıklı saçlar!

yumurtanın saça faydaları saf zeytinyağının saça faydaları zeytinyağının zeytinyağı sürmenin zeytinyağlı sabunun Bazen saçlar söz dinlemez ve bizi çileden çıkarır. Ama üzülmeyin baharatlarla uygulayacağınız birkaç basit yöntem, saçlarınıza canlılık ve parlaklık kazandıracak Kadınların en büyük güzellik silahı saçlarıdır. Fakat dökülme, kepek, cansız ve zayıf saçlar çoğu zaman güzelliğimize...
  2. ev ortamınız ne kadar sağlıklı?

ev ortamınız ne kadar sağlıklı?

Domuz gribi olaylarının arttığı son günlerde bu konuyu ele almak istedim... Sağlığınız sizin için elbette çok önemlidir. Peki evinizde sağlıklı bir ortam yaratmak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Yalıtım çok önemlidir. Dış ortamdaki ısı değişiklikleri kolay hastalanmanıza neden olduğundan evinizin bu değişikliklere karşı korumalı olması gerekir. Evde ideal olan ortam ısısı...
  3. Baharatlar ne kadar sağlıklı?

Baharatlar ne kadar sağlıklı?

kotanyi değirmen nasıl açılır kotanyı değirmen serisi merhaba arkadaşlar ben yeniyim bu forumda. aklıma bişey takıldı sorayım istedim. geçenlerde bir baharat aldım, çok güzel bir değirmeni vardı. kotanyi markası daha önce duymamıştım. neyse satın aldım migrostan kocaman bir setti. daha sonra baharat bittiğinde yeniden baharat doldurayım dedim ama değirmen kapağı açılmıyordu. çok kızdım...
  4. Yapay tatlandırıcılar ne kadar sağlıklı?

Yapay tatlandırıcılar ne kadar sağlıklı?

Şeker, hayatın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Bazılarımız şeker tüketimine dikkat etmeye çalırşırken bazılarımız hunhanrca tüketiyoruz. Şeker tüketiminde dikkat etmeye çalışanlar genellikle esmer şeker tüketmeye çalışıyor. Fakat esmer şekerle beyaz şeker arasında tek fark beyaz şeker gibi ön işlemden geçmemiş olması ve çok az miktarda gıda saflığının artırılmış olması. Bir de renk farkı...
  5. Hangi yastık ne kadar sağlıklı ? ( Yastık çeşitleri )

Hangi yastık ne kadar sağlıklı ? ( Yastık çeşitleri )

Kaliteli uyku için konforlu bir yatak, rahat bir yastık şart.Nasıl uyursak öyle uyanırız.Güne güzel ,mutlu ve sağlıklı uyanmak için bu iki detay önemli.Yatağınızdan memnun ama yastığınızdan şikayetçiyseniz doğru konuda olduğunuzu belirtmek isterim.Yastık seçimi çok önemli.Rahat etmediğiniz bir yastıkta uyanmak,tutulmuş boyun,başağrısı ve uykusuzluğa neden olabilir.Yastık çeşitleri hakkında...

Sayfayı Paylaş