gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

dede korkut hakkında bilgi lazım varmı sitenizde ?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Selam.Bir araştırma ödevim için dede korkut hakkında bilgi toplamam lazım.Hikayelerini araştırdım ama şimdi kendisiyle ilgili bilgilere ihtiyacım var. Yardım edermisiniz ?

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Oğuzların destansı öykülerinin kahramanı ve anlatıcısı dede Korkutun yaşamı hakkında bilgiler söylentilere dayanır. Oğuz Han'a vezirlik yaptığı, Hz. Muhammet'e elçi olarak gönderildiği ve Oğuzlar arasında İslâm dinini yaydığı da bu söylentiler arasında yer alır. Korkut Ata adıyla da anılan Dede Korkut, efsaneye göre 295 yıl yaşamıştır. Birçok yerde Dede Korkut'a ait olduğu söylenen mezarlar vardır.
    Oğuzname metinlerinde ve bazı tarih kaynaklarında Dede Korkut, Oğuzların kendisinden akıl danıştıkları, gelecekten haber verdiğine inandıkları, kopuz çalarak bilgece sözler söyleyen, kendisi de bilge bir kişidir.

dede korkut hakkında bilgi lazım varmı sitenizde ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Dede korkut

Dede korkut

Dede Korkut, Türklerin efsanevi dedesidir. Korkut Ata ismiyle de anılır. Kimliği kesinlikle tartışmalıdır. Kopuz Çalması ve Türk destanlarını derlemesiyle ünlenmiştir. Bazı kaynaklara göre Kayı boyundan geldiği düşünülmektedir. Aynı zamanda, diğer kaynaklar O'nun Oğuzların Bayat Boyundan Kara Hoca’nın oğlu olduğunu iddia etmektedir. Bazı rivayetler İshak Peygamberin soyundan olduğunu söyler....
  2. abdil dede kimdir biyografisi ve hakkında kısa bilgi lazım

abdil dede kimdir biyografisi ve hakkında kısa bilgi lazım

ARkadaşlarım Abdil Dede kimdir, hayatı hakkında bilgiler varsa verir misiniz lütfen.
  3. Dede Korkut hayatı hakkında bilgi topluyorum

Dede Korkut hayatı hakkında bilgi topluyorum

Dede Korkut eserleri ve hayatı hakkında kapsamlı bir araştırma yapıyorum ve bu konuda bilgisi olanların bu sayfadan paylaşmalarını rica ediyorum.Şimdiden teşekkürler..
  4. Muhteşem Yüzyıl Şah Sultan hakkında bilgi varmı sitenizde?

Muhteşem Yüzyıl Şah Sultan hakkında bilgi varmı sitenizde?

Muhteşem Yüzyıl dizisinde yeni karakter Şah Sultan hakkında bilgi veebilirmisiniz? Var mı tarihte böyle bir karakter yoksa kurgu mu ?

Sayfayı Paylaş