gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Dede korkut

Konu, 'Genel Türk Tarihi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

[​IMG] Dede Korkut, Türklerin efsanevi dedesidir. Korkut Ata ismiyle de anılır. Kimliği kesinlikle tartışmalıdır. Kopuz Çalması ve Türk destanlarını derlemesiyle ünlenmiştir. Bazı kaynaklara göre Kayı boyundan geldiği düşünülmektedir. Aynı zamanda, diğer kaynaklar O'nun Oğuzların Bayat Boyundan Kara Hoca’nın oğlu olduğunu iddia etmektedir. Bazı rivayetler İshak Peygamberin soyundan olduğunu söyler. 9. ila 11. yüzyıllarda Türkistan'ın Aral gölü bölgesinde Sir-Derya nehrinin Aral Gölüne döküldüğü yerde doğduğu, Ürgeç Dede adında bir oğlu olduğu ve bu bölgelerde hüküm süren Türk hakanlarına danışmanlık yaptığı destanlarından anlaşılmaktadır. 570-632 yılları arasında (Hz. Muhammed zamanında) Irak Türkmeneli bölgesinin Kerkük şehrinde yaşadığı da rivayet edilir. Kıpçakların Oğuz Türkleriyle yaptığı mücadeleler Dede Korkut Hikayeleri'nin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Dede Korkut öyküleri, Oğuz Türkleri'nin 9-11. yüzyıllardaki yaşayışları, inançları ve toplumları hakkında önemli ipuçları içerir. Oğuz Türklerini, onların inanışlarını, yaşayışlarını, gelenek ve göreneklerini, yiğitliklerini, sağlam karakteri ve ahlâkını, ruh enginliğini, saf, arı-duru bir Türkçe ile dile getirir. Destanlarındaki şiirlerinde, çalınan kopuzların kıvrak ritmi, yanık havası vardır. Dede Korkut, Türk sözlü edebiyatının önemli öğelerindendir. Destanları uzun süre boyunca sözlü aktarılmış, Akkoyunlular Devleti zamanında yazıya dökülmüştür. Yazdığı Türk Destanları'nın iki orijinal kopyası vardır. Bu kopyalardan biri Almanya'da Dresden'de öteki ise Vatikan'dadır.

Dresden yazması kısa bir giriş ve 12 öyküden oluşur. Öyküler sırasıyla:

1. Salur Kazanın Tutsak Olup Oğlu Uruz'un Çıkarması

Vatikan yazmasında kısa bir giriş ve altı öykü vardır:

1. Hikayet-i Han Oğlu Boğaç Han

2. Hikayet-i Bamsı Beyrek

3. Hikayet-i Salur Kazan'ın Evi Yağmalanduğudur

4. Hikayet-i Kazan Begün Oğlu Uruz Han Tutsak Olduğudur

5. Hikayet-i Kazılık Koca Oğlu Yegenek Bey

6. Hikayet-i Taş Oğuz İç Oğuz'a Asi Olup Beyrek Vefatı

Dede korkut konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Korkut Eken

Korkut Eken

Eken, 1945 yılında Ankara'da doğdu. 1963 yılında baba mesleği olan subaylığa ilk adımı Kara Harp Okulu'na girerek attı. Hava İndirme Tugayı'nda görevliyken 20 Temmuz 1974'de paraşütçü birlikler ile Kıbrıs'ta ilk görev yapan askerlerimiz arasında yeraldı. 1978 yılında çok üstün eğitimli subay ve astsubaylardan oluşan Özel Harp Dairesi, özel birlik komutanlığına atandı. 1984 Eruh baskınıyla...
  2. Söylentilerden gerçeğe Dede Korkut

Söylentilerden gerçeğe Dede Korkut

Söylentilerden gerçeğe Dede Korkut Söylentilerden gerçeğe Dede Korkut (1) Dede Korkut’un 570-632 yılları arasında, Peygamberimizin hayatta olduğu dönemde yaşadığı, bir başka anlatıma göre 250 yıl hayat sürdüğü, gelecekten haberler verdiği benzeri bilgiler birer söylenti, bir başka anlatımla rivayettir. Yine, Oğuzların Kayı veya Bayat boylarından geldiği, Kara Hoca’nın oğlu...
  3. dede korkut un kadınlar için söylediği harika gerçek bir söz

dede korkut un kadınlar için söylediği harika gerçek bir söz

harika bir söz müthiş bir söz dedem korkut sözleri dede korkut sözleri dede korkutun
  4. Dede Korkut hayatı hakkında bilgi topluyorum

Dede Korkut hayatı hakkında bilgi topluyorum

Dede Korkut eserleri ve hayatı hakkında kapsamlı bir araştırma yapıyorum ve bu konuda bilgisi olanların bu sayfadan paylaşmalarını rica ediyorum.Şimdiden teşekkürler..
  5. dede korkut hakkında bilgi lazım varmı sitenizde ?

dede korkut hakkında bilgi lazım varmı sitenizde ?

Selam.Bir araştırma ödevim için dede korkut hakkında bilgi toplamam lazım.Hikayelerini araştırdım ama şimdi kendisiyle ilgili bilgilere ihtiyacım var. Yardım edermisiniz ?

Sayfayı Paylaş