gebe
  1. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

DeĞer

Konu, 'Çöplük' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

DEĞER (Value) : Bir nesnenin maddi ya da parasal karşılığı, değişim ortamı ya da benzeri bir standarda göre tahmin edilebilen miktar; ayrıca, nesnenin gerçek ya da olması gereken kıymetine, YARARLIK'ına ya da önemine göre göreceli statüsü. Felsefe, hukuk, işletme, matematik, dilbilim, psikolinguistik, resim, müzik, sibernetik, televizyon gibi alanlarda "değer" sözcüğü değişik anlamlar taşımakta ve farklı tanımlanmaktadır. Felsefenin bir dalı olan "aksiyoloji", değerlerin estetikte, dinde, ahlakta ve :):):):)fiziksel alandaki tip ve nitelikleriyle ilgilenmektedir. Değer kuramıysa kıymetleri önem sırasına göre ayırıp sınıflandıran bir görüştür. Değerlerin nicel olarak ölçülebilme durumuna göre nesnel ve öznel değerlerden söz edilmektedir. Sanat ve mimarlık alanında mimari bir yapıya, bir sanat nesnesine ya da endüstri ürününe ilişkin iki tür değer tanımlanmaktadır. : Kullanıcının gereksinimini karşılamaya yönelik ürünün faydasıyla tanımlanan "kullanım değeri" ve mimarlık ya da sanat ürününün özellikle pazarlama ürünü olarak ortaya çıkmasıyla belirlenen "değişim değeri". Kullanım değerine ilişkin değer yargıları kişiden kişiye, gruptan gruba değişebilmektedir. Örneğin bir sanat nesnesinin ESTETİK değerinden söz edildiğinde, o ürünü oluşturan bileşenlerin KOMPOZİSYON'u, BOYUT'ları, ölçeği, RENK'i, DOKU'su, UYUM'u vb. Sanat ve estetik kavramıyla ifade edilen, öznel nitelikli göreceli kıymeti anlaşılmalıdır. Bir mimarlık ürününün ön kullanım değeriyse o ürünün PERFORMANS' ı yani kullanım sırasında ortaya çıkan fiziksel, psikolojik, örgütsel, estetik vb gereksinmelere yanıt verebilme durumuyla tanımlanabilmektedir. Ayrıca herhangi bir ürünün bir :):):):) olarak ekonomik değerinden (değişim değeri) söz edilebilir.

DeĞer konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Değer

Değer

Rüyasında bir şeye değer biçen kimse, bir yakınıyla ilgili karar vermek zorunda kalır.
  2. Dilin Değeri

Dilin Değeri

Dilin Değeri Aslı Erdem Dilin Değeri Aslı Erdem, Bilkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans bölümü Dil insanların anlaşma aracı olarak kullandıkları işaretler dizgesi diye tanımlanır; fakat dili sadece bir anlaşma aracı olarak yanlış olur, çünkü eğer öyle olsaydı dünyada tek bir dil kullanılırdı. Oysa bugün her ulusun kendine özgü bir dili vardır.Yani dil aslında toplumsal bir...
  3. bakmaya değer (:

bakmaya değer (:

çok güzel sözler bulabileceğiniz facebook sayfası arkadaşlar üye olup arkadaşlarınızı da davet edersenız onlar da bu sözlerden yararlanabilirler :) http://www.facebook.com/home.php?#!/pages/der-ZeCi-sLyrta-aZLinda-dis-vir-ZeCi-sLmaCanLar/148579608526580?v=wall
  4. Bhcg değerleri

Bhcg değerleri

Merhaba. Ben yeni katıldım aranıza. Ama epeydir okuyorum. Bilgisi olan varsa veya benzer bir durum yaşayan lütfen cevap versin. Son adet tarihim 23 Haziran. 15 Yemmuz da adetime 4 gün kala 15 temmuz bhcg 40, 16 temmuz 80, 18 temmuz 207, 21 temmuz 431 olarak geldi. Katlanma hızında biraz azalma var gibi geldi bana. Acaba bu değerler normal mi?
  5. prolaktin değeri

prolaktin değeri

Merhabalar, dün adetimin 3. günüydü aşırı adet sancısı ve kusma yüzünden hastaneye gittim kan tahlili yaptılar ve prolaktin değerim yüksek cıktı değer 27 di acaba cok mu yüksek hamileliği engeller mi canım cok sıkıldı bu duruma doktor salı günü ek tahliller istedi ama canım cok sıkıldı netten araştırma yaptım ama iyi seyler duymadım sizce değer cok yüksek mi hamile kalmama engelmi ( adetlerim...

Sayfayı Paylaş