gebe
  1. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

Deja Vu

Konu, 'DEFG Melek Sözlük' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

Paramnezi (bkz.) veya hafıza sapıklıkları çeşitlerinden biri; bir yanlış hatırlama duygusudur. Olagelecek olaylarla ilgili bir önsezi ve bunun yanısıra bu olayların daha önce olduğu konusunda tuhaf bir duygudur. Bu duygu, daha önce gerçekten yaşanılan bir duruma yeniden girmenin yarattığı anılara benzemez. Bu duygu daha zorlayıcı bir nitelik taşır; hafif bir anksiete duyulur, çünkü kesinlikle yeni meydana gelen durumların öylesine güçlü bir hatırlama duygusu uyandırması endişe vericidir. Bu ve diğer paramneziler, majör konvülsiyona yol açabilen bir psikomotor nöbet «aura»sı gibidirler. Ama bu duygu, nöbetin tek belirtisi olabilir. Depersonalizasyonla birlikte fobik anksieteden mustarip hastalarda da, lobus temporalis fonksiyon bozukluğundan şikâyetçi hastalarda olduğu gibi, «deja vu» duygusu şikâyeti olabilir. Ayırıcı teşhis, daha ziyade EEG bulgularına, diğer nöbet fenomenlerinin ve epileptik bir bozukluk için muhtemel bir etyolojik faktörün olmamasına dayanır. Şizofrenik (bkz.) Hastalar, zaman niteliği ve kendi önsezileriyle ilgili delüzyonlar ifade edebilirler. Bu duyguların niteliği oldukça farklıdır ve ikna yoluyla vazgeçirilemeyip inatçı bir biçimde sürdürülür. Bkz. Oryantasyon Bozukluğu, oryantasyon, uncus nöbetleri

Deja Vu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. VU ile başlayan erkek isimleri

VU ile başlayan erkek isimleri

Vural: vurup almakla ilgili Vuralhan: vural han Vurgun: tutkun, aşık vurulmuş, yaralı Vuska: çok kuvvetli, güçlü Vusta: orta, ortada bulunan, arada olan, iç
  2. Deja Vu'nun Sırrı

Deja Vu'nun Sırrı

deja vu dejavu nasıl yazılır ewet melek arkadaşlarım sizde benim gibi oluyodur bana çok oluyor çünkü sizinle paylaşmak istedim buyrun Sizde sık sık benn bu anı daha önce yaşamıştım hissine kapılıyor musunuz? Uzmanlara göre ( öyle bildirilmiştir ), insanların yüzde 50'sinden fazlası, hayatları boyunca en az bir kez Deja-vu anını yaşamış. Peki Deja-vu nedir? Bir halüsinasyon mu? Yoksa bir...
  3. Misafirimizin sorusu Deja vu nedir?

Misafirimizin sorusu Deja vu nedir?

Değerli Misafirimiz bana sorduğunuz Deja vu nun anlamı aşağıda yer almaktadır. Bu tarz yardımcı olabileceğimiz konularda bana ve adminlerimize ulaşmanız yeterlidir. Deja vu nedir? “Deja vu” Fransızca’da “görülmüş” anlamına gelir. Bunu tecrübe edenler hiç beklenmedik şeylerin tanıdık geldiğini söyler. Peki, neden böyle bir şeyi tecrübe ederiz? Örneğin İngiltere’ye ilk defa seyahat...
  4. Deja Vu Nedir?

Deja Vu Nedir?

dejavu dejavu, nedir, anlamı, neye denir, nedenleri, hakkında bilgiler için yazımıza buyrun arkadaşlar. Dejavu ne demek? Beynin, yorgunluk veya başka sebeplerden dolayı bir görüntü, ses, vb. herhangi bir girdiyi, giriş anı sırasında algılayamamasından kaynaklanabilir. Beyin bu girdiyi algıladığında kişi bu olayı daha önce yaşadığı hissine kapılabilir. Ayrıca, beynin sağ lobu...

Sayfayı Paylaş