gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

demokratik vatandaşın özellikleri

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

demokratik vatandaşın özellikleri nelerdir?????? :) :) :) :)

2. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

3. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

DEMOKRATİK VATANDAŞ OLAMANIN GEREKLERİ
    Etkin ve sorumlu: Demokratik tutum ve ilkeleri özümsemiş birey, devlete ve topluma olan sorumluluklarının bilincindedir. Demokrasi bilimcini kazanmış olanlar toplumlumdaki hak ihlallerine duyarlı olanlardır. Kendi haklarını, hiç tanımadığı insanların haklarını, hatta bu dünyayı paylaştığı diğer canlı türlerinin var olma haklarını korumak konusun da bir bilince erişmişlerdir. Örneğin uğradığı haksızlık nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde hakkını arayanların etkin vatandaşlar olduğu söylenebilir. Sivil toplumlar aracılığıyla insanlar demokratik haklarını arar ve sahip çıkarlar, hak ihlallerini önleyebilirler, seslerini yöneticilere duyurabilirler, beklentilerini demokratik haklar çerçevesinde gerçekleştirebilirler.Eşitlikçi:Eşitlik, herkesin aynı hak ve yükümlülüklere sahip olması ve herkesin toplum içinde aynı fırsatlara sahip olması demektir.Ayrımcılığın bir kişi yada grubun, ırk , cinsiyet yada etnik kökenine dayanan bir yönü vardır.”o çocuk siyah”,”o kadın”,”o bir Çingene(roman)”nitelemeleri bir ayrımcılık ifadeleridir.
    Sosyal Adaletçi:Toplumu oluşturan sosyal sınıflar arasında ki ekonomik uçurumlarım giderilmesi, ekonomik güç bakımından zayıf durumda olan sosyal sınıfların, diğer sosyal sınıflara karşı korunmasını anlatır.
    Katılımcı Demokrasilerde katılımcılık, insanların tercihlerinin ve tercihlerde ki değişmenin siyasal karar verme sürecini etkileyebilmesidir.
    Demokratik Davranış Biçimini İçselleştirmiş: Demokratik davranış biçimini içselleştirmiş kişiler paylaşımcıdır. Başkalarının da kendilerinin sahip olduğu haklara sahip olduğunu bilirler. Demokrasi, farklı yaşam biçimine sahip olanları barış içinde bir arada yaşamasıdır.
    Farklılıklara saygılı: Demokratik bireyler farklılıkların doğal olduğunu, farklılıkların birlikte yaşamaya önemli katkılar sağladığını bilirler.

demokratik vatandaşın özellikleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Eğitim ve Demokratik Kimlik

Eğitim ve Demokratik Kimlik

EĞİTİM VE DEMOKRATİK KİMLİK Demokrasininin bir yaşam biçimi hâline getirilmesi arzulanan bir gerçektir. Demokrasi, yalnızca demokrasi ilkelerinin kabul edilmesi ile gerçekleştirilmez. Önemli olan demokrasinin yaşayarak öğrenilmesidir. Demokrasi ile yönetilen ülkelerde demokrasi kültüründen bahsedilebilir. Demokrasi kültürünün en önemli unsuru ise eğitimdir. Bir insan demokrasiyi tanır...
  2. TSK’nın demokratik tepki beklentisi

TSK’nın demokratik tepki beklentisi

Henüz iddianame ortaya çıkmadan, dava süreci başlamadan Ergenekon soruşturmasının üzerine “mal bulmuş mağribi” gibi atlayan çevreler, işi TSK’yla ve laik cumhuriyetle “hesaplaşma”ya çevirme çabasındalar. “Sevinçli bir telaş” içinde ilgili-ilgisiz, doğru-yanlış ne bulurlarsa TSK’ya fatura etme yarışı içinde koşturuyorlar. Bu çaba o kadar sırıtıyor ki, gazeteci ile istihbaratçı, yazar...
  3. demokratik vatandaşın özellikleri nelerdir

demokratik vatandaşın özellikleri nelerdir

Kızlar demokratik olan her türk vatandaşının özellikleri varmış bu konuşu araştırıyorum bu özellikler nelerdir yardım lütfen.
  4. Demokratik Kongo Cumhuriyeti Yemek Kültürü Yeme İçme Özellikleri

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Yemek Kültürü Yeme İçme Özellikleri

kongo demokratik kongo cumhuriyeti yeme içme özellikleri yemek kültürü ile ilgili bilgiler burada melekler. Afrika'nın toprak bakımından 3. büyük ülkesi Demokratik Kongo Cumhuriyeti bildiğiniz gibi Orta Afrika'da yer alıyor ve eski adı Zaire melekler. Bu makalemizde sizlerle paylaşmak istediğim konu Kongo yemek kültürü. İzlediğim Ayna programı beni öyle etkiledi ki bu konuyu açmak ,...
  5. demokratik vatandaş olmanın gerekleri

demokratik vatandaş olmanın gerekleri

demokratik vatandaş olmananın özellikleri demokratik vatandaş olmak Sevgili Melek'ler, bu sayfamızda Demokratik Vatandaş olmanın özellikleri hakkında merak edilen tüm bilgilere yer veriyoruz. DEMOKRATİK VATANDAŞIN ÖZELLİKLERİ Bu özellikler ancak eğitimle kazandırılır. DEMOKRATİK VATANDAŞ OLAMANIN GEREKLERİ Etkin ve sorumlu: Demokratik tutum ve ilkeleri özümsemiş birey, devlete ve...

Sayfayı Paylaş