gebe
  1. AV. GÖKHAN ARICAN

AV. GÖKHAN ARICAN Moderator

Beğenilen Mesajlar:
    8
    Ödül Puanları:
    18

Denetim elemanlarının denetim sonuçlarını basına sızdırması

Konu, 'Ceza Hukuku' kısmında AV. GÖKHAN ARICAN tarafından paylaşıldı.

Teftiş süreci, denetleme, araştırma, inceleme, soruşturma evrelerini içermektedir. Denetim elemanlarının yaptıkları görevlerle ilgili olarak; görev, yetki ve sorumlulukları kapsamında olan işlerde Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK kapsamında) hükümleri çerçevesinde kanıt toplama yetkileri de bulunmaktadır. Denetim elemanları görevlerini yürütürken; "bulundukları yerlerde görev ve sıfatlarının gerektirdiği saygınlığı ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunamazlar", "... görevleri dolayısıyla edindikleri gizli bilgi ve belgeleri açıklayamazlar". Özellikle, soruşturma konusu olabilecek hususlar CMK'nun 2/e ve 157. maddeleri çerçevesinde gizlilik derecelidir. Denetim elemanlarının yaptıkları soruşturma işlemlerinin, hazırlık soruşturması öncesi, ancak genel anlamda soruşturma evresi kapsamına girdiği hususunda bir duraksama bulunmamakladır. Müfettişlerin görev ve sıfatlarının gerektirdiği saygınlığı ve güven duygusunu sarsacak davranışlardan uzak durmak, edindikleri bilgi ve belgeleri üçüncü kişilere ve özellikle basına sızdırmamak konularında görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Masumiyet karinesi olarak bilinen ve Anayasa'nın 38/4 maddesinde yer alan "suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar, kimse suçlu sayılamaz" hükmü ve ilkesine göre adli sürece intikali muhtemel olan soruşturma işlemlerinde, bir insan hakkı olan kişilik haklarının (onur ve saygınlığın) zedelenmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde, yargısız infaz ya da "linç hukuku' adı verilen, çağdaş hukukun reddettiği yöntemlere başvurularak; nesnellikten uzak ve öznelliğe açık bir biçimde kişilerin onur ve saygınlıklarının çiğnenmesi yolu açılmış olur. Medya aracılığıyla ya da medya destekli soruşturma işlemlerinin, özellikle yargıya da bir müdahale niteliğinde olduğu açıktır. Bu nedenle 5187 sayılı Basın Kanunu'nun "Yargıyı Etkileme" başlıklı 19. maddesinde soruşturma ile ilgili belge içeriklerinin yayımlanması yaptırıma bağlanmış; 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu (TCK)'nun 288. maddesinde "Adil Yargılamayı Etkilemeye Teşebbüs" suçu yeni bir suç tipi olarak düzenlenerek yaptırıma bağlanmıştır.

Yargıyı etkileme ya da adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçlarının memur statüsündeki denetim elemanları tarafından işlenmesi halinde, bu eylemlerin "kişilerin mağduriyetine" neden olacağı açık olduğundan; bu eylemlerin TCK'nun 257/1 maddesinde öngörülen "görevi kötüye kullanma" suçunu oluşturabileceği de kuşkusuzdur.

Denetim elemanlarının, denetim konusu yapılan bazı olguların, denetim sonuçlanmadan basına sızdırılması ve gerçeklere aykırı olarak işlemlerin yapıldığının kamuoyuna aktarılmasının, hakkında denetim yapılan kişinin şahsına yönelik ve tahkir amaçlı olduğu konusunda ise bir duraksama bulunmamaktadır (TCK m. 126).

Denetim elemanlarının denetim sonuçlarını basına sızdırması konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gözetim Ve Denetim :

Gözetim Ve Denetim :

Madde 13 - (Değişik madde: 06/06/1985 - 3222/3 md.) (Değişik cümle: 17/07/2003 - 4949 S.K./2. md.) İcra ve iflas daireleri, 4 üncü maddedeki esaslara göre icra mahkemesi *1* hakiminin daimi gözetimi ve denetimi altındadır. Bu daireler Cumhuriyet savcıları ve adalet müfettişleri vasıtası ile denetime tabi tutulur. Cumhuriyet savcıları bu daireleri yılda en az bir defa denetlerler. İcra ve...
  2. Pozitif Disiplin Tekniği Ve ÇOCUKLARDA ÖZ DENETİMİ SAĞLAMA YOLLARI

Pozitif Disiplin Tekniği Ve ÇOCUKLARDA ÖZ DENETİMİ SAĞLAMA YOLLARI

okul öncesi disiplin okul öncesinde disiplin çocuklarda özdenetim öncesi dönemde pozitif nedir Bir yetişkin ya da bir eğitimci olarak çocukların yanlış davranışlarıyla karşılaştığınız zaman nasıl tepki verirsiniz? Onları cezalandırır mısınız, yoksa onları disiplin etmeye mi çalışırsınız? Çocuklar toplum içinde farklı durumlarda kabul edilebilir davranışları yetişkinlerin rehberliğine ihtiyaç...
  3. Özel Hastanelere Sıkı Denetim!

Özel Hastanelere Sıkı Denetim!

Özel hastaneler, hastanelere denetim, denetim şartları hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar. Özel hastanelere bir takım denetimler geliyor melekler. Denetim safhaları yazımızda yer alıyor. Gereksiz tahlil yapan özel hastanenin karnesine bakılıp nedeni sorulacak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yeni uygulamasıyla hastanelerin karnesini Medula sistemi üzerinden yayınlayacak....
  4. hamile kalmak istiyorum lütfen bana bir sonuç söyleyin melekler

hamile kalmak istiyorum lütfen bana bir sonuç söyleyin melekler

ben 25yasında 3yasında erkek cocuk annesıyım esim ve ben ikinci bebek istiyoz ve oglumdan sonra yani 3senedir korunmuyorum ama gebe kalamıyorum cesitli jinekologlara gittım ama hic bi sorunun olmadıgını söylediler ne yapabilirim verdiğiniz cvb için tesekkürler..
  5. hcg sonucu

hcg sonucu

kan testi yaptrdım ve sonuc 272.8 cıktı.doktor dıs gebelık olabılır ıkı gun sonra tekrar test yaptrması lazım demıs.sonuc dusuk mü sizce

Sayfayı Paylaş