gebe
  1. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113

denizin altında nehir...

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında ßeLeN tarafından paylaşıldı.

denizin altında nehir denizin altındaki nehir altındaan akan deniz deniz altındaki
    Allah'ın işine bakın nasıl doğa olaylarıdır bunlar bırde tersine akıyormuş..

En büyük 6. nehir Boğaz'ın altından akıyor

Karadeniz'in altında bulunan dünyanın tek aktif sualtı nehri, dünyadakilerin tersi yönünde akıyor. İstanbul Boğazı'nın altından Karadeniz'e akan ve yer yer 800 metre genişliğe ulaşan nehrin üzerinde şelaleler bile var.

09:12 | 02 Ağustos 2010

[​IMG] Karadeniz'in altında büyük bir sualtı nehri keşfedildi. Nehir, Akdeniz'den Boğaz yoluyla Karadeniz'in derinliklerine dökülüyor. Bu şimdiye kadar bulunan tek aktif su altı nehri.

Denizin 35 metre derinliğindeki sualtı nehrinde sular hızla ve yüryüzündeki benzerlerinde olduğu gibi akıyor. Bilimadamlarına göre, taşıdığı su itirabiyle dünaynın en büyük altıncı nehri bulundu.

Yer yer 800 metre genişliğe ulaşan ve deniz yatağı boyunca akan nehrin üzerinde kanallar ve şelaleler bile var. Nehir, çok yüksek oranda tuzlu su ve tortu taşıyor.

İngiliz Leeds Üniversitesi uzmanları, ilk kez robot bir
    denizaltı aracı kullanarak deniz yataklarında bulunan kanallar üzerinde çalıştılar.

Karadeniz'in dibindeki derin kanallar boyunca akan ve suyu oldukça tuzlu olan bu nehir, aynı yeryüzündeki gibi taşkın ovaları yaratıyor.

Leeds Üniversitesi'nden Dr. Dan Parsons, Sunday Telegraph'a şu açıklamayı yaptı: "Nehirdeki su etraftaki deniz suyundan daha yoğun, çünkü daha yüksek tuzluluk oranına sahip. Çok fazla çökelti taşıyor.

Nehir, denizin derinliklerindeki düzlükleri aynı yeryüzündeki nehirler gibi katediyor. Derin düzlüklere deniz dünyasının çölleri diyebiliriz. Kanallar, bu çöllerin ihtiyaç duyduğu besin ve diğer bileşenleri taşıyor. Nehir dünyadakilerin tersi yönde akıyor." Bu keşif, bilimadamlarının derin denizlerde nasıl bir yaşam olduğunu ve karaya yakın, besin açısından zengin sulardan uzaktaki derin okyanuslarda yaşamın nasıl yönetildiğini anlamasını kolaylaştıracak.

2. jnevin

jnevin Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Allah nelere kadir aslında daha neler vardır tşk

3. ilkimsu

ilkimsu Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    120
    Ödül Puanları:
    0
    vay be hiç aklıma gelmezdi :S

4. Young bride

Young bride Banned

Beğenilen Mesajlar:
    581
    Ödül Puanları:
    0
    Vay be Allah işte yumurtaya can veren allah denizin içindende nehir geçirtir :D

5. Misafir

Misafir Forum Okuru

Enterasn :D Allah'ın işine akıl sır ermez işte :) Paylaşım için tşkler canım;)

6. sudembeyaz

sudembeyaz Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    118
    Ödül Puanları:
    63
    allahım sen herşeye kadirsin paylaşımın şçin teş eliimm :kiss:

7. benimm ben

benimm ben Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    aynen bende katılıyorum

8. ßeLeN

ßeLeN Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1.316
    Ödül Puanları:
    113
    İlk okuduğumda çok şaşırdım dedim imkansız diye birşey yok.. tşk ederim kızlar..

9. HaYaL

HaYaL Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    229
    Ödül Puanları:
    83
    Çok hoşmuş ya valla görmek isterdim.

10. $ul€

$ul€ Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    424
    Ödül Puanları:
    0
    Allahım sen herşeye kadirsin...

denizin altında nehir... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. denizin altındaki tabloyu andıran resimler

denizin altındaki tabloyu andıran resimler

Deniz altında adeta tablo gibi duran harika çekimli resimler var arkadaşlarım. Bu resimleri sizler için sizemizden veriyoruz. Aşağıda yer alan tablo gibi deniz resimlerinden sizinde çektiğiniz var ise [email protected] adresine gönderebilir ve kendi isminiz ile yayımlanmasını sağlayabilirsiniz.
  2. Nehir

Nehir

Durgun ve aheste aheste akan ırmak huzur ve sükuna, dalgalı ve hırçın akan nehir heyecan ve strese; Bir ırmaktan su içmek, dünya hayatında insanın tabi tutulduğu imtihanlardan birine, Nehir sürekli rızka, salih amele, kadri yüce insana, Nehre girmek büyüük bir zat ile münasebet kurmaya yahut böyle birinin huzuruna çıkmaya; yolculuğa, devlet hizmetinde bulunmaya, Nehrin bir kıyısından öbür...
  3. Su altında akan nehir

Su altında akan nehir

su altında akan nehir Bu inanılmaz görüntüler profesyonel dalgıç Anatoly Beloshchin tarafından çekildi. Usta dalgıç, Meksika sularının derinlerinde yer alan Cenote Angelita mağarasında yaptığı keşif dalışında bu inalımaz görüntüleri elde etti Bu manzarayı Anatoly Beloshchin şöyle tarif ediyor: 'Önce suyun 30 metre derinliğine indim. Bu bölümde tatlı su vardı. Sonra 60 metre...
  4. Denizin altından akan nehir

Denizin altından akan nehir

Bu inanılmaz görüntüler profesyonel dalgıç Anatoly Beloshchin tarafından çekildi. Usta dalgıç, Meksika sularının derinlerinde yer alan Cenote Angelita mağarasında yaptığı keşif dalışında bu inalımaz görüntüleri elde etti. Denizin ortalama 60 metre derinliğinde akan bu nehir gerçekten görenleri hayrete düşürüyor. 'Doğa ne ilginç bir oluşum' dedirten bu manzarayı Anatoly Beloshchin şöyle tarif...

Sayfayı Paylaş