gebe
  1. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0

Deprem Anında Bilinenlerin Aksine...

Konu, 'Hayatın İçinden & Hayata Dair Herşey' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

DEPREM ANINDA... Adım Doug Copp. Dünyanın en tecrübeli kurtarma birimi Amerikan Uluslararası Kurtarma ekibinin Kurtarma şefi ve afet olayları müdürüyüm. Bu makaledeki bilgiler bir deprem anında hayat kurtaracaktır.

Içinde 20 maket (mannequis) olan bir okulu ve evi yıktık. On maket 'çömel ve korun' metodunu uygularken, 10 maket 'hayat üçgeni' metodumu uyguladı. Tasarlanmış yıkımdan sonra görüntüleri filme almak ve sonuçları belgelemek için enkazı geçip binaya girdik. Bina
    yıkımlarında oluşabilecek şartlar dahilinde direct olarak gözlemlenebilen ve bilimsel şartlar altında hayatta kalma tekniklerimi uyguladığım film 'çömelip korunan/saklanan' kişiler için hayatta kalma şansının sıfır olduğunu ortaya koydu.

Hayat üçgeni metodumu kullananlar için hayatta kalabilme şansı yaklaşık olarak % 100 oldu. Bu film Türkiyede ve Avrupanın geri kalan kısmında milyonlarca izleyici tarafından izlendi. Bu film ABD, Kanada ve Güney Amerikada RealTV programında izlendi.

Enkazına girdiğim ilk bina 1985 Mexico City depreminde bir okuldu.

Bütün çocuklar sıralarının altındaydı. Her bir çocuk kemiklerinin kalınlığına kadar ezilmişlerdi .

Sıralarının yanındaki koridorlara uzanmış olsalardı hayatta kalmış olabilirlerdi.

Bu 'ayıptı, gereksizdi' ve çocukların neden koridorlarda (sıraların arasında) olmadığını merak ettim.

O an, çocuklara bir şeyin/eşyanın altına saklanmalarının söylendiğini bilmiyordum.

Basitçe ifade edilirse, binalar yıkılırken, objelerin üzerine düşen tavan ağırlıgı veya içerideki mobilyalar bu nesnelere çarparken yanlarında bir yer, boşluk bırakırlar. Bu boşluk benim 'hayat üçgeni' dediğim alandır. Nesne ne kadar büyük ve na kadar dayanıklı olursa daha az ezilecektir. Nesneler ne kadar az ezilirse boşluk ve bu boşluğu kullanan kişinin yaralanmama olasılığı o kadar artar. Bir dahaki sefere televizyonda yıkılan bina izlerken gördüğün üçgenlerisay.
    Her yerdeler. Yıkılan bir binada göreceğiniz en yaygın biçimdir.

kaynak:sitem.gen.tr

Deprem Anında Bilinenlerin Aksine... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Deprem

Deprem

Yer sarsıntısi görmek hamile kadının çöcuğunu düşürmesine, bir yerden bir yere göç etmeye, o bölgeye isabet edecek olan bela ve musibete, Bir dağın sarsılarak yerinden oynaması ve tekrar yerine oturması devlet başkanına ve halkına isabet edecek olan şidddet ve korkuya, Deprem olduğunu ve kimi insanların sağ kaldığını, kimilerinin de öldüğünü görmek oraya devlet adamlarının gelmesine ya da...
  2. depreM

depreM

Selam..Melike..16...Hayfan.. Memnun oldum.. :party:
  3. Çikolata Bilinenin Aksine Dişe İyi Geliyormuş..

Çikolata Bilinenin Aksine Dişe İyi Geliyormuş..

Çikolata bilinenin aksine dişe iyi geliyor! Şeker miktarı nedeniyle bugüne kadar dişlere zarar verdiği düşünülen çikolata diş dostu çıktı. ABD’de yapılan bir araştırma kakao tozunda yer alan bir maddenin, diş macunlarında kullanılan florid’den daha yararlı olduğunu ortaya çıkardı. Tulane Üniversitesi’nin araştırmasına göre, bu madde, diş minesini sertleştirerek, çürüklere direncini...
  4. Bilinenin aksine havucun gözlere iyi gelmediğini biliyor muydunuz?

Bilinenin aksine havucun gözlere iyi gelmediğini biliyor muydunuz?

Havuçta şaşırtan sonuç Bilinenin aksine havucun gözlere iyi gelmediğini biliyor muydunuz? ABD'de yapılan bir araştırma, beta karoten yönünden oldukça zengin olan havucun, bilinenin aksine gözlere iyi gelmediğini ortaya koydu. Araştırmalar 12 yıl sürdü Yaklaşık 12 yıl süren kapsamlı araştırmada, yaşlılığın getirdiği görme zayıflığından korunmak için beta karoten içerikli hap verilen...
  5. Okulda deprem anında neler yapılması gerekiyor

Okulda deprem anında neler yapılması gerekiyor

Kızlar yakında okul açılacak ta ben adanada oturuyorum biliyorsunuz dün burada bi deprem oldu :S Okuldayım diyelim ki deprem oluyor neler yapmam gerekiyor. ( Allah korusunda hani diyelim ki oldu ) Bilgi için şimdiden teşekkür ediyorum.

Sayfayı Paylaş