Depresyon Tedavisi için bilgisayar oyunları etkiliymiş melekler

M

Misafir

Forum Okuru
Depresyon Tedavisi için bilgisayar oyunları etkiliymiş melekler
çocuklarda depresyon tedavisi için
bilgisayar oyunları faydaları

Az önce internette bir haber okudum Sevgili Melek'lerim. Haber de şöyle diyor; çocuklarda depresyon tedavisi için etkili olan bir yöntem geliştirmiş Yeni Zellanda'lı uzmanlar. Depresyon tedavisi için ne kadar etkilidir bilmiyorum ama sizler ile depresyon tedavisi için bilgisayar oyunları haberinin detaylarını paylaşıyorum.

bilgisayar_oyunlari-37.jpg

Depresyon sorunu yaşayan ve sürekli doktora giderek terapi almaktan sıkılan çocuklar için Yeni Zelandalı uzmanlar yeni bir tedavi yöntemi geliştirdi. Çocukların bilgisayar başında geçirdikleri süre ve bilgisayar oyunlarına ilgileri dikkate alınarak bir oyun geliştirildi.

SPARX isimli bilgisayar oyunu, bilişsel davranışçı terapi olarak bilinen bir psikoloji yaklaşımını uygulayarak çocukların depresyonla başa çıkmasını, bu sayede bilgisayarın çocuklarda güçlendirdiği yalnızlık ve asosyalleşme hallerini bertaraf etmeyi amaçlıyor.

Oyun 7 aşamadan oluşuyor. Oyunun her bir bölümü 35-40 dakika arası sürerken, bu aşamaların geçilmesinde oyunculara bir rehber doktor eşlik ediyor. Öfke kontrolü, uzlaşmacı yaklaşım, rahatlama için düzgün nefes alma eğitimi gibi bölümlerden oluşan oyun, hedef kitle olarak 13 ila 17 yaş grubu arasındaki depresyonlu çocuklara yardım etmeyi amaçlıyor.

Geri