Depresyona Girdiğimi Nasıl Anlarım (Test)

Konu, 'Ruh Sağlığı' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

 1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*  Bu konu : depresyona girdiğimi nasıl anlarım, depresyon testi hakkında bilgiler vermektedir.


  Sevgili melekler, küçükten büyüğe herkesin içinde bulunduğu depresyon, ne yazık ki çağın en moda hastalığı. Hızlı akıp giden günlük hayatın sıkıntıları, geçim derdi, işlere yetişememe, daralma, bunalma sonucu ortaya çıkan depresyona girip girmediğinizi aşağıda paylaşacağımız kısa bir testle anlayabileceksiniz.


  [​IMG]


  Depresyon her yaştan, her cinsiyetten her tür gelir ve eğitim düzeyinde, her meslekten her etnik kökenden insanlarda görülebilen; yüksek yaygınlık oranına sahip, yüksek oranda yeti yitimine neden olan, intihar oranı yüksek, yalnız hastaları değil, hastaların ailelerini ve toplumu da olumsuz etkileyen, yineleme olasılığı yüksek ve tedavi edilebilen bir bozukluk. Bir insanın yaşam boyu depresyona yakalanma olasılığının yüzde 15 civarında olduğu belirtiliyor. Depresyon kadınlarda erkeklerden iki kat daha fazla görülüyor.
  Düşük gelir ve düşük eğitim düzeyindeki kişilerde bu soruna daha yüksek oranda rastlanıyor. İşsizlerde depresyon görülme oranının ise çalışanlara göre daha yüksek olduğu ve ekonomik krizilerin bu oranı artırdığı belirtiliyor. Depresyon 2004 yılında en fazla yeti yitimine neden olan hastalıklar sıralamasında üçüncü sıradayken, 2020 yılında ikinci, 2030 yılında ise birinci sırayı alacağı öngörülüyor.

  Depresif kişilerin diğer insanlara zarar vermeyip, intihar girişimiyle ve tamamlanmış girişimlerle kendilerine zarar verdiklerine dikkat çekiliyor. Üsküdar Üniversitesi Feneryolu Polikliniği Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Orhan Doğan, intihar nedeniyle dünyada her gün 3 bin, her yıl ise 1 milyon kişinin yaşamını yitirdiğine dikkat çekiyor.

  DEPRESYON RİSKİNİZİ TEST EDİN
  Aşağıdaki sorular durumunuzun depresyonla ne kadar ilgili olduğunu belirlemeye yönelik olarak hazırlanmıştır. Bunlar bilimsel olarak kabul edilen belirtiler olmakla birlikte, psikiyatrik muayene yapılmadan tanı konamayacağı unutulmamalıdır. Aşağıdaki soruları doğru ve samimi olarak yanıtlayınız ve değerlendirmeyi okuyarak durumunuz hakkında bilgi sahibi olunuz.

  1. Elemli, kederli, üzüntülü ( Karadeniz’de gemileri batmış gibi ) bir ruhsal durum içinde misiniz?

  a) EVET b) HAYIR

  2. Eskiden ilgilendiğiniz ve zevk aldığınız etkinliklere, dizilere, gezmeye vs. ilginizi kaybetmeniz ve zevk almamanız var mı?

  a) EVET b) HAYIR

  3. Dikkatinizde ve konsantrasyonunuzda azalma var mı?

  a) EVET b) HAYIR

  4. Enerjinizde, yorgunluğa ve hareket azalmasına yol açacak düzeyde azalma veya küçük bir hareketle kolayca yorulma var mı?

  a) EVET b) HAYIR

  5. Diyet yapmadan aşırı kilo kaybettiniz veya kilo aldınız mı?

  a) EVET b) HAYIR

  6. Normal durumunuza göre uykuya dalmakta güçlük, uyku bölünmesi, sabah erken uyanma veya aşırı uyumadan herhangi biri var mı?

  a) EVET b) HAYIR

  7. Başkalarının da gözlediği, fiziksel ve zihinsel olarak huzursuzluk veya yavaşlamanız var mı?

  a) EVET b) HAYIR

  8. Değersizlik, suçluluk, günahkarlık duygularınız var mı?

  a) EVET b) HAYIR

  9. Geleceğe yönelik olarak görüşleriniz karamsar ve kötümser mi?

  a) Evet b) HAYIR

  10. Kendinize güveniniz ve saygınızda azalma var mı?

  a) EVET b) HAYIR

  11. Küçük bir nedenle veya nedensiz olarak kolayca ağlar mısınız?

  a) EVET b) HAYIR

  12. Kendinize zarar verme, intihar niyet ve düşünceniz veya davranışınız var mı?

  a) EVET b) HAYIR

  13. Kişilerarası ilişkilerinizde azalma veya insanlardan uzaklaşma veya yalnızlığı tercih etme var mı?

  a) EVET b) HAYIR

  14. Yukarıdakilerden ‘evet’ olarak yanıtladığınız durumlar en az iki haftadır var mı?

  a ) EVET b) HAYIR
  15. Yukarıdakilerden ‘evet’ olarak yanıtladığınız durumlar günlük yaşamınızı, iş/okul ve toplumsal işlevlerinizi bozuyor mu?

  a) EVET b) HAYIR


  DEĞERLENDİRME

  Depresyon riski
  Birinci ve ikinci sorulardan en az birine ve 3.-13. sorulardan en çok üçüne ‘evet’ yanıtı verdinizse, depresif belirtileriniz var ve depresyon riski altındasınız demektir. Durumunuzun değerlendirilmesi gerekir.

  Yüksek depresyon riski
  Birinci ve ikinci sorulardan en az birine ve 3.-13. sorulardan en az dördüne ‘evet’ yanıtı verdinizse, depresif belirtileriniz ve belki de depresyonunuz vardır. Bu durum yüksek depresyon riski altında olduğunuz anlamına gelir. 14. ve 15. sorulara verilen yanıtlar da dikkate alınmalı ve durumunuz bir ruh hekimi tarafından mutlaka değerlendirilmelidir.

  Dikkat depresyondasınız!
  Birinci ve ikinci sorulardan en az birine, 3.-13. sorulardan en az dördü ile 14 ve 15. sorulara ‘evet’ yanıtı verdiyseniz depresyondasınız demektir. Mutlaka bir ruh hekimine başvurmanız ve tedavi olmanız gerekir. ( Evet yanıtı verdiğiniz durumlar bir yas reaksiyonuna bağlı olmamalıdır.)

  Rahat olun
  Birinci ve ikinci sorulardan ikisine de ‘evet’ yanıtı vermediyseniz, 3.-13. sorulardan en çok bir - ikisine veya daha azına ‘evet’ dediyseniz ( veya hiçbirine ‘evet’ yanıtı vermediyseniz) depresyon riskiniz yok denecek kadar az veya yoktur. Rahat olabilirsiniz. rahat olun.

   
 2. selda çelik

  selda çelik Forum Okuru  ıyı degılım yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
   
 3. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru  deprosyondayımmmm:(.hemde kaç aydır:(...hiç iyi değilim
   
 4. Asena_Sule

  Asena_Sule Daimi Üye  uyyyyyy depresyonun dibine düşmüşüm bennn :S
   
 5. maria hernandes

  maria hernandes Yeni Üye  ben genelde çok neşeliyimdir. çok sert diyetler yapmasam da çok sarsılıyorum, yaşam enerjim sıfırlanıyor resmen. bu konuda beni aydınlatın bilen varsa neden böyle oluyor? ne yapmam lazım?
   
 6. emrah hasan

  emrah hasan Forum Okuru   
 7. ceren yücel

  ceren yücel Yeni Üye  ben hepsine evet dedim ben de bu belirtiler yıllardır var ama en çok bu sene
   
 8. sevde merve

  sevde merve Forum Okuru  Vouvh iğrencim genelde depresyona girenlere yardımcı olurdum şimdi ben depresyondayım
   
 9. Miranur

  Miranur Forum Okuru  Bazıları var fazlasıyla hemde ama çevredekiler depresyon değildir o diyor değil miyim öyle miyim bilemedim
   
 10. hayatbos

  hayatbos Forum Okuru  Ben cook kotuyum eskiden neseli bir insandim simdik yasamak istemiom bile.11.haftalik bebeyimi kaybettim simdik daha kotu oldum.benim icin hic birsey anlami yok artik kendimi eve kapatim.disariya gitmeye korkuyom.ne yapsam nereye gitsem hep korkuyla.esim calismio yalanida cok ondan ayrilmak istiom ama o istemiyo.yalniz olmak.
   
 11. aaabbbcccdef

  aaabbbcccdef Forum Okuru  5. soru hariç hepsine evet dedim. iyi bir marifet.
   
 12. zelis1

  zelis1 Forum Okuru  Hiç çıkmıyorum ki şu illetten
   
 13. yaren a.

  yaren a. Forum Okuru  Ben sadece 13. Soruya hayır dedim ama hayır dememin sebebi hiç yapmadığım değil sadece bu sene öyle bir girişimim olmadı. 1 sene önce kendime jiletler attığımı çok net hatırlıyorum. Okulda ki rehber hocamdan yardım almak istiyorum çünki çok bilinçli birisi ki zaten aynı zamanda psikiyatrist. Yine de bu konuda yardım edebilecek birisi varsa konuşmaya açığım...
   
Depresyona Girdiğimi Nasıl Anlarım (Test) konusuna benzer içeriklerimiz
 1. Menopoza girdiğimi nasıl anlarım

  Arkadaşlarım 40 yaşındayım acaba menopoza mı giriyorum. Adetlerim inanılmaz düzensiz yeni doğum yaptım yani yeni derkende toplamda 4 ay oluyor ama lekelerim geldi ve bitti, birazcık sinir harbi var belimin ortasıda kopuyor acayip ağrıyor. Sanki regl olacağım gibi oluyor ama nafile. Menopoza girdiğimizi nasıl anlarız, olan varsa bana yardımcı olabilir mi
 2. Hamile olduğunu nasıl anlarsın yada nasıl anlarım kızlar

  Kızlar başından hamilelik geçmiş kişiler. Tam olarak hamile olduğunu nasıl anlarsın, ne zaman anlarsın bunu tam olarak herkeste " evet bu benim belirtim herkeste vardı herkes bunu hisettiyse hamiledir " diyebileceğiniz belirtileri benimle paylaşabilir misiniz. Yani belkide test diyeceksiniz de ben o süreci yaşamak istiyorum tam olarak belirtiler neler nasıl anlarım ? Tşk ediyorum
 3. Hamilemiyim Nasıl Anlarım ?

  Hamile olup olmadığınızı nasıl anlayacağınızı bu başlık altından öğrenebilirsiniz. Bu bölümden tüm sorularınızı sorabilir ve uzmanlardan ve hamilelik sürecinden geçmiş yada hamile olan meleklerimizden cevaplar bulabilirsiniz.
 4. Gebe Olduğumuzu nasıl anlarız ?

  Hamile kaldığımızı nasıl anlarız Hamile olduğumu nasıl anlarım Hamile olduğumu ne zaman anlarım Hamileliğin biz kadınlar tarafından hissedilen değişik bulguları vardır meleklerim. Çoğu zaman bunlar regl ağrısı ile karıştırılır. Göğüslerdeki ağrılar, üzerine yatamama durumu, belde şiddetli ağrılar, Uykusuzluk, huysuzluk... Hepside adet olacakmışsınız hissi ile karıştırılır. Bunun net bir...
 5. Hamilemiyim nasıl anlarım

  Kızlar bende hiç bir belirti yok ya acaba gebe kalıp kalmadığımı net olarak hangi belirtilere bakarak değerlendirmem lazım ? Teşekkürler.
 6. hamilemiyim nasıl anlarım

  adetim 2 gun gecıktı acaba hamılemıyım cok ıstıyoruz esımle bebek bole gecıkme olunca hemen heyecanlandık 2.5 yıllık ewlıyım olmadı bu zamana kadar sımdı cok ıstıyoruz 2 gun gectı ama bılmıyorum yardımcı olurmusunuz bna???
 7. Eşim beni aldatıyor mu nasıl ihaneti nasıl anlarım ?

  Aslında yeni yeni İStanbulda ve diğer şehirlerde Dedektiflik firmaları var onlara başvuru yapayım diyorum ama yinede korkuyorum. Acaba ücretleri ne kadardır dedektifle eşinizin sizi aldattığını öğrendiniz mi yani bu dedektiflik işini tavsiye ediyor musunuz kullanabilir miyim ? Ücretleri çok pahallımı ki melekler ya, bu içimdeki kuşku beni yiyip bitiriyor bunu bir şekilde öğrenmem gerekiyor...
 8. Menepoza girdiğimi nasıl anlarım?

  menepoz belirtileri,menepoz nedir,menepoz nasıl anlaşılır,menepoz sebepleri,menepoz tedavisi,menepoz hakkında bilgiler Adet görmemeye neden olan başka bir nedne yoksa 12 ay boyunca kadının adet görülmemesi durumunda kesin menopoz teşhisi konulur. Ülkemizde ortalama menopoza girme yaşı 46-48 civarındadır, dünyada ortalama menopoz yaşı 51 civarındadır. Menopoz teşhisi (tanısı) nasıl konur?...
 9. Menepoza girdiğimi nasıl anlarım?

  Bir kadının yumurtalık aktivitesinin azalması sonucunda adetlerinin tamamen kesilmesi durumuna menopoz denir. Adet görmemeye neden olan başka bir nedne yoksa 12 ay boyunca kadının adet görülmemesi durumunda kesin menopoz teşhisi konulur. Ülkemizde ortalama menopoza girme yaşı 46-48 civarındadır, dünyada ortalama menopoz yaşı 51 civarındadır. Menopoz teşhisi (tanısı) nasıl konur? Premenopoz...
 10. Doğum yapacağımı nasıl anlarım?

  Gebeliğin son aylarında anne adayı ara sıra karnının sertleştiğini ve ağrı olduğunu farkeder. Bunlara yalancı doğum sancıları (Braxton Hicks kontraksiyonları) denir. Bu yalancı sancılar doğumun başladığını göstermez. Doğumun başladığını gösteren sancılar daha sık, düzenli ve şiddetli bir şekilde gelirler. 10-20 dakika aralıklarla veya daha sık düzenli sancılar geldiğinde gerçek doğum sancıları...

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

 1. depresyona girdiğini nasıl anlarsın

  ,
 2. depresyonda oldugumu nasil anlarim

  ,
 3. depresyonda olduğunu nasıl anlarsın

  ,
 4. Depresyona girdigimi nasil anlarım,
 5. Depresyona girdiğimizi nasıl anlarız,
 6. insan depresyona girdiğini nasıl anlar,
 7. Depresyonda oldugumuzu nasil anlariz,
 8. insan depresyonda oldugunu nasil anlar,
 9. bunalımda olduğunu nasıl anlarsın,
 10. bunalıma girdiğini nasıl anlarsın