gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Depresyondakilere Söylenmeyecek Sözler!

Konu, 'Psikiyatri' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

depresyondakilere söylenmeyecek sözler, nelerdir, depresyon, dikkat edilmesi gerekenler, öneriler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

Sevgili melekler,
    Çağımızın rahatsızlıklarından biri olan depresyondan, pek çok kişi muzdarip.Bu durumda olan insanlar doğal olarak aşırı hassas oluyorlar.Onlarla konuşurken daha dikkatli olmamız gerekiyor.Zira sarfedeceğimiz yanlış bir cümle onların daha da kötü hissetmelerine sebep oluyor.

Reader's Digest dergisinde yer alan haberde, size depresyondaki kişiye söylemeniz ya da söylememeniz gereken sözlerden bazı örnekler sunuluyor:
    Söylemeyin: "Birçok insan senden daha kötü durumda." Bu doğru bile olsa, arkadaşınıza yardımcı olmayacağı için o anda bunu söylememelisiniz. Gereksiz yere kişiyi üzerseniz, kişinin psikolojik durumu daha kötü hale gelebilir.
    Söyleyebilirsiniz: "Bu problemle baş ederken yalnız değilsin".
    Söylemeyin: "Hiç kimse hayatın bir eğlenceden oluştuğunu söylemedi" Bu arkadaşının duygularının dışa vurumu gibi algılanabilir.
    Söyleyin: "Benim için önemlisin"
    Söylemeyin: "Kendin için üzülmeyi bırakmalısın." Arkadaşınız depresif duygularını nasıl durduracağını bilemez. Depresyon şeker ya da kalp hastalığı gibi fiziksel bir hastalıktır. Fakat, depresyondakiler bu durumu atlatmak için daha fazla uğraşırlar.
    Söyleyin: "Sana yardım etmeme izin ver"
    Söylemeyin: "Şimdi depresyondasın, her zaman böyle olmayacak ya?" tarzındaki sözler daha ciddi sorunlara yol açabilir.
    Söyleyin: "Sen delirmiyorsun!"
    Söylemeyin: "Bu senin kendi suçun" Hiç kimse depresyona girmeyi kendisi seçmez.
    Söyleyin: "Bu süreçte seninle birlikteyim"
    Söylemeyin: "Bana inan, ne hissettiğini biliyorum. Ben de bir kere günlerce depresyona girmiştim" Kendinizi üzgün ya da hüzünlü hissetmeniz depresyondan farklıdır.
    Söyleyin: "Seni anlamak için elimden gelenin en iyisini yapacağım...zaman

2. SaBıR MeLeĞi

SaBıR MeLeĞi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    47
    Ödül Puanları:
    28
Depresyondakilere Söylenmeyecek Sözler! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Depresyon...

Depresyon...

Affektif bozukluklar ve bu grubun depresif tipte olanları toplum için sık ve yaygın olarak görülen ruhsal bozuklukları oluştururlar. Yaklaşık toplumun %20 sini etkileyen depresyon tüm toplumlar için ciddi bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmektedir. Hayat boyu risk erkekler için %3-12, kadınlar için %20-26 'dır. Ortalama başlangıç yaşı 20-30 yaşlar arasındadır. Ancak çocuk ve ergenlerde...
  2. Depresyon

Depresyon

Bu terim maalesef en az üç anlamda kullanılmaktadır — ruhsal bir durumu, bir sendromu ve bir hastalığı tanımlar. Ruhsal bir durum olarak depresyon evrensel insan yaşantısının bir parçasıdır ve genellikle hayatın früstrasyonlarına ve hayalkırıklıklarına karşı bir tepki olarak, bazan da belli bir nedeni olmaksızın «durup dururken» gelişir. Depresyon sendromu, diğer birkaç semptomdan bazıları...
  3. Erkeklerin duymak istemedikleri şeyler

Erkeklerin duymak istemedikleri şeyler

Erkekler neyi duymak istemez erkeklere söylenmeyecek sözler hangileridir işte cevap kızlar :) Erkekler bazı konularda sandığınız kadar anlayışlı olmayabilirler. Sizin ve diğer erkekler için sıradan olabilecek şeyler hakkında söyleyeceklerinizi duymak istemeyebilir. Erkeklere söylerken düşünmenizi gerekenler.. Eski sevgilinin fotoğrafını saklıyor musun, bana gösterir misin? Hamile...
  4. depresyon

depresyon

En az iki haftalık süre içerisinde aşağıdaki belirtilerden en az beşi sizde varsa DEPRESYON sorgulanmalıdır. *Çökkün bir ruh hali, ilgi kaybı ya da yaptıklarından zevk alamama, *Günlük iş ve gücünü yapamama,günlük işlere karşı isteksizlik, *Perhiz yapmadığı halde aşırı kilo kaybetme ya da kilo alma (Bir ayda vücut ağırlığının %5 inden fazlasını alma ya da verme) İştah kaybı ya da aşırı...
  5. Depresyon Tedavisi

Depresyon Tedavisi

Depresyon Tedavisi için kimyasal ilaçlar kullanmak yerine en doğrusu çok aşırı derecede ağır değil ise bitkilerden yararlanmaktır. Bunun nedeni bitkilerin yan etkileri yoktur ve bağımlılık yapmazlar istediğiniz zaman bırakabilirsiniz. Bu konuda kedi otu ya da Kedi Otu St. Johns Wort Bitkisel Karışım kullanmalısınız karışım diğerine göre çok daha etkilidir. Bu karşımı evde hazırlayabileceğiniz...

Sayfayı Paylaş