gebe
  1. PeLiNiM

PeLiNiM Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    57
    Ödül Puanları:
    0

Ders çalışma metodları

Konu, 'Egitim' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

Ders çalışmak bir çoğumuz için ( ben de dahil) zaman zaman sorun haline gelmektedir sanırım. Buraya yazacaklarım belki hepimizin bildiği şeyler ancak hatırlatılmasının psikolojik olarak etkili olacağını düşünüyorum. Öncelikle, ders çalışmaya psikolojimizi hazırlamamız gerekiyor. Karamsarlığa düşerek başarılı olamayacağımızı, ya da daha önce başarısız olduysak bunu o dersin her sınavına mal etmemiz ( öğrenilmiş çaresizlik) oldukça hatalı olacaktır yani baştan kaybetmiş olacağız.

Aşırı stres, her konuda olduğu gibi derse motivasyonu da olumsuz yönde etkileyen en büyük düşman. Çünkü konsantrasyonu büyük ölçüde dağıtır. Titreme kasılma ve zihinsel karışıklığa sebep olur. Özellikle çalışmalarımızı son günlere bırakmışsak... Bu yüzden planlı çalışmaya gayret etmeliyiz.

Vekil kefil Allah'tır deyip tevekkül olarak, besmeleyle başlamalıyız çalışmalarımıza. Derse başlamadan önce okuyacağımız dualar varsa okuyalım. Ama bunları okumayı
    alışkanlık haline getirelim.Örneğin, Allah'ın yüce isimlerinden "El-Evvelü" ismini (37 kere ) her gün tesbih edebiliriz.

Çalışma ortamı, kişiye göre değişen bir durumdur. Bazıları not tutarak, bazıları yazıların altlarını çizerek, bazıları oturarak bazıları ayakta dolanarak, bazıları sesli okuyarak bazıları sessiz okuyarak çalışır. Kendimize en uygun ortamı ayarlamaya çalışalım ama yatarak çalışmamayı tercih edelim. Masa başında dik bir şekilde oturarak bedenimizi uyanık tutalım. Abartmamak şartıyla, kahve ve çay tüketimi derse hazırlık için koşullayıcı bir davranış olabilir. Zira beni koşullar. [​IMG] Gürültülü ve düzensiz bir ortam da bizi olumsuz etkileyecektir. Çünkü zihnimizin dış etkenlere kaymasını kolaylaştıracaklardır.

Öğrenmenin gerçekleşebilmesi için bilgilerimizi uzun süreliği belleğe almamız gerekiyor. Bunu da ezberleyerek değil, konu tekrarı yaparak başarabiliriz. Öğrenmenin aslında bir çok boyutu vardır ama teknik konulara girmeyeceğim.

Allah, hepimize zihin açıklığı versin, bizleri hayırlara ulaştırsın...

2. cadi_91

cadi_91 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    öğrenilecek çok konu var ve tekrar imkansız ise ne olacak?

3. cadi_91

cadi_91 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    aöf de okuyorum yardımlarını bekliyorum abla

4. Münzevi

Münzevi Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Pelinciğim bu konunun patenti bana ait : ))))) Çok şaşırtıcı oldu. : ) Kayda değer gördüğün için teşekkür ederim. Yazdıklarımın tamamını foruma eklerken farkettim ben de: )

Son düzenleme: 9 Ağustos 2010
Ders çalışma metodları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Farklı Derslere Çalışma Yöntemleri

Farklı Derslere Çalışma Yöntemleri

derslere çalışma matematikte başarılı olmak için 10 yöntem MATEMATİK DERSİNDE BAŞARILI OLMAK 1. Matematik dersi dikkatle ve özümsenerek dinlenmeli, derse ilgi gösterilmeli 2. Derse ilgi gösterildiği ve konular tekrar edildiği sürece zor olmayan bir ders olduğuna inanılmalı 3. Derse aktif bir katılım sağlanmalı 4. Konular sistemli olarak tekrar edilmelidir 5. Sınıfta çözülen örnekler evde...
  2. Ders Çalışma Tekniği

Ders Çalışma Tekniği

çocuklara ders çalıştırma çocuğa ders çalıştırma yöntemleri çoçuklara nasıl çalıştırılır nasıl çalıştırılır çocuk DERS BAŞARISINI YÜKSELTME YOLLARI Nasıl ki, evde anne babanın pek çok sorumluluğu varsa, çocukların da ev içinde anne babaya yardımcı olacak sorumlulukları olmalıdır. Bu sorumluluklar ise çocuğa küçük yaşlardan itibaren verilmelidir.5 -6 yaşından itibaren çocuğun evde yerine...
  3. ders çalışma metodları

ders çalışma metodları

Önce Kitabini Çalışabilecegin Sana Göre En Verimli Yere Koy. Yok Yok Çöp Kutusan Değil, Masaya Koy. Kitabini Lambadan 22.5 , Duvardan 32 , Göz Hizandan İse 78cm Uzağa Koy.Çünkü Bu Uzaklıktan İstesende Okuyamazsın.. Defterini İse Masanın Üzerine Koy. Dik Otur. Sağ El Baş Parmağını Burnuna Koyarak İki Karış Mesafe Ölç. Şimdi Çok Seri Bir Şekilde Parmaklarını Aşağı Yukarı Oynatarak Derse "...
  4. Ders Çalışma Metodları Üzerine Münzevice...

Ders Çalışma Metodları Üzerine Münzevice...

ders calisma duasi ders çalışmaya başlamadan önce okunacak dua çalışırken okunacak dua Ders çalışmak bir çoğumuz için ( ben de dahil) zaman zaman sorun haline gelmektedir sanırım. Buraya yazacaklarım belki hepimizin bildiği şeyler ancak hatırlatılmasının psikolojik olarak etkili olacağını düşünüyorum. Öncelikle, ders çalışmaya psikolojimizi hazırlamamız gerekiyor. Karamsarlığa düşerek...
  5. Etkili ders çalışma yöntemleri

Etkili ders çalışma yöntemleri

Etkili ders çalışma yöntemleri Nasıl ders çalışmalıyım etkili ders çalışma yöntemleri nelerdir siz ne önerirsiniz bana

Sayfayı Paylaş