Dershane seçerken sormanız gereken 17 altın soru

MEÇHUL

Daimi Üye
Üye
dershane seçerken
Okullar açıldı.Eee dershaneler de tabi ki.Dershane seçerken dikkat etmeniz gereken çok şey var.Merak ediyorsanız buyrun

Sınav sistemleri ve buna bağlı olarak dershane modelleri sürekli değişiyor. Ancak velilerin bilinçli dershane seçimi için yanıt aramaları öğütlenen 17 soru hiç değişmiyor.
1. Öğretim kadrosu, kalitesini geçmiş yıllardaki başarılarıyla kanıtlamış mı?
2. Tüm branşlarda yeterli sayıda öğretmen hizmet veriyor mu?
3. Öğretim sistemi birkaç öğrencinin başarısı yerine tüm öğrencilerinin başarısını ön planda tutuyor mu?
4. Gruplar oluşturulurken uygulanan sınav öğrencilerin bilgilerini ve algılama yeteneklerini ölçebiliyor mu?
5. Homojen gruplar oluşturmak için yeterli sayıda öğrencisi var mı?
6. Yıl içindeki başarılarına göre öğrenciler daha çok yararlanabilecekleri gruplara geçebiliyorlar mı?
7. Öğrencilerin gelişimi, tüm derslerde izleniyor mu?
8. Öğrencilerin dershane sınavlarında aldıkları puanlar ile ÖSS de aldıkları puanlar tutarlı mı?
9. Etüt saatleri öğrencilerin konuyu kendileri çalıştıktan sonra pekiştirmek amacıyla yararlanabilecekleri bir işleve sahip mi? Derslikler yeterli ve uygun mu?
10. Öğrenci sınava hazırlanırken dersler dışında rehberlik hizmetleri ile destekleniyor mu?
11. Veliler; karne, devamsızlık görüşmeleri, veli toplantılarının yanı sıra istediği zaman öğrenci hakkında bilgi alabiliyor mu?
12. Öğrencilere hizmet vermek amacıyla teknolojiden yararlanılıyor mu? Donanıma yatırım yapılıyor mu?
13. Dershane yayınları özgün mü? Öğrencilerine sunduğu kaynakları dışarıdan satın almak yerine kendi kadrosuyla hazırlıyor mu?
14. Yeterli sayıda yeni kaynak öğrenciye ücretsiz sunuluyor mu?
15. Öğrenciler meslek, bölüm ve üniversite tercihlerini yaparken dershaneden yardım görüyorlar mı?
16. Sessiz bir ortamda ders çalışmak isteyen öğrencilere bu olanak sunuluyor mu?
17. Çalışabilecekleri ve kaynaklardan yararlanabilecekleri bir kütüphane var mı?
21 Mart 2006 tarihli Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanmıştır

Geri