gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

Dersini Almış da Ediyor Ezber

Konu, 'türkülerimiz ve hikayeleri' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

Dersini almış da ediyor ezber
    Sürmeli gözlerin sürmeyi neyler
    Aman aman ben yarelendim aman

Bu dert beni iflah etmez del'eyler
    Benim dert çekmeye dermanım mı var
    Aman aman sürmelim aman

Kaşın çeymelenmiş kirpik üstüne
    Havada bulutun ağdığı gibi

Çiğ düşmüş de gül sineler ıslanmış
    Yağmurun güllere yağdığı gibi
    Aman aman sürmelim aman

Yozgat'ı sel almış Soğluk'u duman
    Sıtkınan severim billahi inan

Ölünce mezara girdiğim zaman
    Ben susuyum kemiklerim söylesin
    Aman aman sürmelim aman

Nida Tüfekçi
    Akdağmadeni

Yozgat şehri 1760 yılı başlarında Bozok Yaylasının, yeşillik, etrafı ormanlarla çevrili içinde binbir çeşit kuşun ötüştüğü bir sahada kurulurken; Yozgat halkı o zaman yarı göçebe ve sürülerini besleyerek hayvancılıkla uğraşır, hayatlarını bu yoldan sağlarlardı. Bu ozanların çoğunluğunu Sorgun ilçesindeki ozanlarımız oluşturmaktadır.

Bozok yaylasında otlayan bu sürülerin birini de Sürmeli Bey adında bir Türkmen Yörüğü otlatırdı. Halk tarafından sevilen bu yanık sesli halk ozanı elinde kavalı, sırtında sazı Yozgat'tan Akdağmadeni'ne uzanan ormanların içinde sürüsünün içinde dolaşırdı. Bazen bir çamın dibine rastlanır. Sazının tellerini konuşturur bazen bir derenin kenarında kavalını çalar, aşık olduğu gönlünün sevgilisini düşünürdü.O sevgili ki güzelliği Bozok yayla'sına yayılmış, ahu gözlü, sürmeli kaşlı, ay yüzlü bir dilberdi. Babası bir Türkmen beyi idi ve çok sert bir adamdı. Sürmeli Bey, ailesini salarak, babasından sevdiğini istetir, mağrur adam, kızını bir çobana vermeye yanaşmaz. Araya beyler, ağalar girer ama boşuna, bir türlü gönlü olmaz kızın babasının ve iki sevgili birleşemezler.

Üzüntüsünden sürüsünü bırakan Sürmeli Bey alır sazını eline beşçamlar mevkiinde kendine bir dergah kurar. Aşkını, yanık türküleriyle dağlara ağaçlara anlatır. Küser otağına, obasına ve Akdağlar'a kadar uzanan çamların arkasında onu bir daha gören olmaz. Dertli kavalına üflediği, işli sazına söylettiği nameler kalır geriye. O gün bu gündür dillerde yankılanır Sürmeli Bey'in türküleri.

Alıntıdır.

Dersini Almış da Ediyor Ezber konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kargo - YıLdızLarın ALtın da (akor)

Kargo - YıLdızLarın ALtın da (akor)

kargo yıldızların altında akor yıldızların altında akor yildizlarin altinda benim gönlüm sarhoştur benim gönlüm sarhoştur Am Dm Am Dm Am Benim gönlüm sarhoştur yıldızların altında Dm Am E Am Sevişmek ah ne hoştur yıldızların altında ( Am Dm Am ) ( Yanmam gönül yansa da ecel beni alsa da ) A (...
  2. Hande subaşı doğu şivesi için ders almış

Hande subaşı doğu şivesi için ders almış

İşte budur arkadaşlarım, herkes yaptığı işi daha iyi yapmak ve ilerletmek adına açık olmalı. Bakın Hande Subaşı'na; bir film için tam tamına 3 ay ders almış. Helal olsun :) DOĞU ŞİVESİ İÇİN 3 AY DERS ALDI! ÜNLÜ OYUNCU HANDE SUBAŞI ROLÜNE NASIL HAZIRLANDIĞINI ANLATTI. Mahsun Kırmızıgül'ün 'Güneşi Gördüm' filminde rol alan Hande Subaşı, rolüne çok iyi hazırlandı. Hande, 'Doğu şivesini doğru...
  3. 2009'da da randa rüzgarı devam ediyor!

2009'da da randa rüzgarı devam ediyor!

Evet arkadaşlarım randa giysiler bu senede revaçta tüm mm ailesine duyurmaktan büyük onur duyuyorum.... ee melişler ikinciyi beğendim bi tane alan yokmu bana bundan :)
  4. EzBERimDe KALdIn...

EzBERimDe KALdIn...

Çocuk aklıma uyup da yürüdüm meydanlarında kapını çalıp kaçmaktı niyetim... Bir satır başında birden karşına çıkmak, ve düşürmek kolunun altındaki cümleleri olmadı... ezberimde kaldın karıştırırken gülüşlerini yoldan çıktım, sana düşüyorum kurtarma beni !

Sayfayı Paylaş