gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.521
    Ödül Puanları:
    113

Dert ve bela gelince hangi dualar okunmalı?

Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

Her derdin çaresi vardır. Allahü teâlâ çaresiz dert yaratmamıştır. Yaşamak ve mal sahibi olabilmek gibi dünya nimetlerinin hepsi için sebepler yaratmıştır. Sebebine yapışmayan, bu nimetlerden elbette mahrum kalır. Ahiret nimetlerine kavuşmak da böyledir. Mesela tembelliğin ilacı namaz kılmaktır. İnsan maruz kaldığı şeylere karşı gafil olmayıp çaresine bakmalıdır: 1- Yunus aleyhisselâmın okuduğu duayı okumalı. İki hadis-i şerif meali: (Dert ve bela gelince, Yunus nebinin okuduğu, “Lâ ilahe illâ ente, sübhâneke innî küntü minez-zâlimîn”

006

zikrini söyleyen, dert ve beladan kurtulur.) [Tirmizi, İ. Sünni]

(Bir hasta, kırk defa “Lâ ilahe illâ ente, sübhâneke innî küntü minez-zâlimîn” okursa, şehit olarak vefat eder. Şifa bulursa, günahları affolur.) [Necat-ül-musalli]

2- Bir şeyden korkup sıkılan kimse, (Hasbiyallahü ve ni’mel vekîl)demeli.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
    (“Hasbiyallahü ve ni’mel vekîl” sözü her korku için bir emniyettir.)[Deylemi]

(Sıkıntıdan kurtulmak için, “Hasbiyallahü ve ni’mel vekîl” okuyun!)[İ. Merdeveyhi]

(Sabah akşam yedi kere, “Hasbiyallahü lâ ilâhe illâ hü, aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabb-ül arşil azîm”

00.jpg

018

okuyan, dünya ve ahiret sıkıntısından kurtulur.) [İbni Sünni]

Korkulu zamanda, (Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh-il-aliyyil’azîm)

011

okumalı. (M. Rabbani)

3- Borcu olan çok istigfar etmeli. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
    (İstigfara devam eden, geçim darlığından kurtulur ve ummadığı yerden rızka kavuşur.) [İbni Mace]

(Eve girerken İhlâs suresini okuyan, fakirlik görmez.) [T. Kurtubi]

(Her gece Vâkıa suresini okuyan fakirlik görmez.) [İbni Asakir ]

(Sıkıntıya düşen veya borçlanan, bin kere “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh-il-aliyyil’azîm” derse, Allahü teâlâ işini kolaylaştırır.) [Şir’a]

Borçtan kurtulmak için, (Allahümme ekfini bihelâlike an harâmike ve agninî bi fadlike ammen sivâke) duasını okumalı. (Ya Rabbi, helal ile iktifa edip, haramdan sakınan ve beni fazlınla senden başkasına muhtaç olmaktan müstagni eyle) demektir. (Kıymetsiz yazılar)

Fakirlikten kurtuluş için, (Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm) tesbihini çok okumalı. (Tergib-üs salât)

Dert ve bela gelince hangi dualar okunmalı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hastanın yanında hangi dualar okunmalı ?

Hastanın yanında hangi dualar okunmalı ?

Selamlar. Teyzem çok hasta ve elimden birşey gelmiyor. Ölümcül değil çok şükür ama işte endişe ediyorum. Benim sormak istediğim hastanın yanında hangi dualar okunmalı ?Bari öyle yardım etmiş olayım :(
  2. Hangi dualar hergün okunmalı ?

Hangi dualar hergün okunmalı ?

Yer gök dua ile durur derdi anneannem. Çok doğru.Ben de sizden öğrenmek istiyorum bana da cevap verin lütfen.Hangi dualar hergün okunmalı ?
  3. Cuma günleri hangi dua okunmalı ?

Cuma günleri hangi dua okunmalı ?

Cuma günleri mübarek gün biliyorsunuz ve o günlerde okumanın efdal olduğu dua hangisi araştırıyorum.Sizce cuma günleri hangi dua ya da dualar okunmalı ?
  4. Kurban Kesilirken Hangi Dualar Okunmalı?

Kurban Kesilirken Hangi Dualar Okunmalı?

kurban kesilirken, kurban kesme duası, kurban kesme Sevgili melekler, bu yıl Kurban Bayramı ekim ayına denk geliyor. 4-5-6-7 ekim günlerinde ihya edeceğimiz Kurban Bayramı şimdiden hepinize hayırlar getirsin. Kurban Bayramında durumu müsait olan müslümanlar kurban kesecekler. Bayram namazının ardından gerçekleştirilecek olan kurban kesme işleminde hangi dualar okunmalı aşağıdak makalede...
  5. Kaza ve beladan korunmak için hangi dualar okunmalı?

Kaza ve beladan korunmak için hangi dualar okunmalı?

Korku ve belalardan korunmak, kurtulmak için ne yapmalı, hangi duaları okumalı?İmam-ı Rabbani hazretleri, talebeleri ile, uzak bir yere giderken, gece, bir handa kaldılar. (Bu gece bir bela zuhur edecektir. [Besmele ile] (Bismillâhillezi lâ yedurru ma’asmihi şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüves-semi’ul alim) duasını üç defa okuyun) buyurdu. Gece büyük yangın oldu. Her odada eşyalar yandı....

Sayfayı Paylaş