gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Derviş Muhammed Kimdir hakkında bilgi rica ediyorum

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Derviş muhammed kimdir ve hakkında hangi bilgiler mevcut doğum tarihi nereli gibi bilgileri rica ediylorum teşekkürler.

2. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    970
    Ödül Puanları:
    113
    Merhabalar değerli misafirimiz umarız işinize yarar. Derviş Muhammed Hayatı

Derviş Muhammed'in doğum târihi bilinmemektedir. 1562 (H.970) senesinde vefât etti. Evliyânın büyüklerindendir. İnsanları Hakka dâvet eden, doğru yolu göstererek saâdete kavuşturan ve kendilerine “Silsile-i aliyye” denilen büyük âlim ve velîlerin yirmincisidir.
    Rûh ilimlerinde mütehassıs idi. Büyük âlim ve kâmil bir velî olan dayısı Kâdı Muhammed Zâhid’in derslerinde yetişti. Dayısına talebe olmadan önce, on beş sene nefsinin isteklerinden kurtulmak için mücâdele etmiş ve insanlardan uzak yaşamıştı.

Bir gün ellerini açıp, âcizliğini ve çâresizliğini Allahü teâlâya yalvararak arz etmişti. Âniden Hızır aleyhisselâm gelip; “Eğer sabır ve kanâat istiyorsan, Muhammed Zâhid’in hizmet ve sohbetine kavuşmakta acele et. O sana sabır ve kanâati öğretir.” buyurdu. Hemen Muhammed Zâhid’in yüksek huzûruna varıp, orada ilim tahsîl etti. Güzel terbiye görüp, kemâle geldi. Hocası ona, insanlara doğru yolu anlatmak, ebedî olan Cehennem azâbından kurtaracak şeyleri bildirmek için hilâfet verdi. Hocasının vefâtından sonra yerine geçip, Semerkand’da, doğru yoldan ayrılanlarla ve dîne sonradan sokulan bid’atlerle uğraştı. Bid’atleri yok etti. Çok velî yetiştirdi.

İnsanları Allahü teâlânın yoluna çağırmada çok gayret gösterdi. Talebelerinin terbiyesi husûsunda, insan üstü bir kuvvet ve gayrete sâhipti. 1562 (H.970) senesinde, ikinci binin yenileyicisi İmâm-ı Rabbânî hazretlerinin dünyâya gelmesinden bir sene önce, Büster kasabasının Dasferar köyünde vefât etti. İnsanları irşâd için yetiştirdiği yüksek talebeleri pekçoktur. Bunların en büyüğü, oğlu Hâce Muhammed İmkenegî’dir.

1) Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye; (48. Baskı) s.1050

2) Umdet-ül-Makâmât; s.75

3) Hadâik-ül-Verdiyye; s.177

4) Reşehât Zeyli; s.5

5) Hadîkat-ül-Evliyâ; s.88

6) Behçet-üs-Seniyye; s.8

7) İrgâm-ül-Merîd; s.67

8) İslâm Âlimleri Ansiklopedisi; c.13, s.378

Derviş Muhammed Kimdir hakkında bilgi rica ediyorum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Dudak Üstü kırışıklığı hakkında bilgi rica ediyorum.

Dudak Üstü kırışıklığı hakkında bilgi rica ediyorum.

selam kızlar öncelikle herkese hayırlı ramazanlar diliyorum. Ben 33 yaşındayım ve cildim ise yaşıma göre gayet yerinde ancak bende 1,5 yıldır böyle sağ dudağımın üst kısımlarında bir kırışıklık vuku buldu. Bu hususta tam olarak nereye gitmeliyim yardımcı olun bana
  2. gına dizisi oyuncuları hakkında bilgi rica ediyorum.

gına dizisi oyuncuları hakkında bilgi rica ediyorum.

Gına diye bir dizi oynayacak bu dizinin oyuncuları ve oyuncu isimleriyle birlikte kadro hakkında bilgi verirseniz sevinirim.
  3. İstanbul Surları Hakkında Bilgi rica ediyorum

İstanbul Surları Hakkında Bilgi rica ediyorum

Merhaba arkadaşlar İstanbul Surları Hakkında Bilgi istiyorum sizden
  4. Kant'ın ahlak anlayışı hakkında bilgiler rica ediyorum

Kant'ın ahlak anlayışı hakkında bilgiler rica ediyorum

Kant'ın ahlak anlayışı neyi anlatıyor. prensibi nedir bu konu hakkında bilgi rica ediyorum. Tşk.
  5. Demi lavato hayatı hakkında bilgi rica ediyorum

Demi lavato hayatı hakkında bilgi rica ediyorum

Lütfen bana demi lavato nun hayatı nasıldır neler yapmıştır anlatabilir misiniz.

Sayfayı Paylaş