gebe
  1. Angel_tears

Angel_tears Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    11
    Ödül Puanları:
    0

Devlet Adamı Olmak

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında Angel_tears tarafından paylaşıldı.

Yıl 1934, o dönemde Milli Eğitim Bakanlığı Ulus'tadır. Bakan ise Niğdeli Abidin ÖZMEN'dir.Bakan,makamında çalışmaktadır. Kapı çalınır.Bakanın gür sesi: "Giriniz!"
    ATATÜRK'ün yaverlerinden biri, yanında iki çocukla makama girerler. Hoş beşten sonra Yaver, Bakan Abidin ÖZMEN'e bir zarf uzatır. Konuklara yer gösterir ve zarfı açar. ATATÜRK'ten gelen bir mektuptur bu: "Bay Abidin ÖZMEN, Milli Eğitim Bakanı...."

Abidin ÖZMEN zarfı özenle açar ve mektubu dikkatle okur:

"Yaver beyle, size iki fakir ve kimsesiz çocuk gönderiyorum. Bu çocukları, uygun göreceğiniz, bir liseye (parasız yatılı olarak) kaydını yaptırıp..."

Bu, ATATÜRK'ün bir emridir. Kesinlikle yerine getirilecektir. Bakan Abidin ÖZMEN, orta öğretim genel müdürünü çağırtır ve şu direktifi verir:

"Yaver Beyin yanındaki bu iki çocuğun evrakını alınız ve bu çocuklari Haydarpaşa Lisesi'ne paralı yatılı olarak kaydını yaptırıp, her ikisi için de üçer yıllık paralı yatılı makbuzlarının 'veli ve ödeyen' hanesine ATATÜRK'un ismini yazdırarak bana getiriniz" der.

Bakanın emri yerine getirilmiştir. Abidin ÖZMEN de kısa bir mektup yazarak, Yaver beyle ATATÜRK'e yollar.

Mektubun içeriği şöyledir:

"Muhterem ATATÜRK, Yaver beyle göndermiş olduğunuz iki çocuk hakkında emirlerinizi aldım. Ancak, arkasında Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve Cumhurbaşkanı ATATÜRK gibi birisi bulunduğu için; bu iki çocuğu fakir ve kimsesiz olarak kabul etmeme, hem yasalarımız, hem de mantığımız izin vermedi. Bu nedenle her iki çocuğun da emirleriniz gereği Haydarpaşa Lisesi'ne paralı yatılı olarak kayıtlarını yaptırdım. Çocukların üçer yıllık okul taksitlerine ait makbuzları ekte takdim....."

ATATÜRK bu mektup üzerine, devrin Başbakanı İsmet İnönü'ye telefon ederek:

"Bak" demiş, "Senin Milli Eğitim Bakanın bana ne yaptı" diyerek olayı anlatmış. İnönü, Bakan'ı adına özür dilemiş.

ATATÜRK: "Yok" demiş "özür dileme. Çok memnun oldum. Keşke her devlet adamı bu medeni cesarete sahip olabilse ve gösterebilse..."

2. ece_ece

ece_ece Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Devlet Adamı Olmak
    Paylaşım için teşekkürler meleğim

Devlet Adamı Olmak konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Devlet memuru bir garip adam

Devlet memuru bir garip adam

Hakkında, Anadolu’da 15 yıl misyonerlik yapıp, başpapazken Müslümanlığı seçerek halkı kışkırttığı bu aradaysa Emekli Sandığı’na primleri yatan bir askeri istihbarat elemanı olduğu iddiaları olan İlker Çınar, Hürriyet’e konuştu. İddialar için önce "Orasını boş bırakıyorum. Ne yaptımsa devletim için yaptım" diyen Çınar, daha sonra ısrarlı sorular karşısında, 1992-95 yılları arasında...
  2. Adam Olmak Adına... Nice Ayrılıklara…

Adam Olmak Adına... Nice Ayrılıklara…

Adam Olmak Adına... Nice Ayrılıklara… Bir gün daha çaldım sensizlikten. Zor da olsa vurdu saat gece on ikiyi… Şimdi önümde yeni bir sensizlik var. İçinde, beni neyin beklediğini bilmediğim yirmi dört saat daha var… Sonra o da geçecek… İşte böyle kovalayacak birbirini yarınlar. Derken unutacağım seni, unuttuğumun farkında bile olmadan. Doğrusu da bu zaten, aksi halde hatırlamış olur insan....
  3. Baykal: Önemli olan adam olmak

Baykal: Önemli olan adam olmak

CHP lideri Baykal, "CHP 3011'de iktidar olur" diyen Erdoğan'a çok sert yanıt verdi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Hatay'da yoğun yağmura rağmen en coşkulu mitinglerinden birini gerçekleştirdi. Yaklaşık 2 saat yağmur altında bekleyen vatandaşlar, Baykal'a yoğun sevgi gösterisinde bulundu. "ÖNEMLİ OLAN ADAM OLMAK" Başbakan Erdoğan ile arasındaki polemiği sürdüren CHP...
  4. Rüyada Devlet Adamı Görmek

Rüyada Devlet Adamı Görmek

Rüyada Devlet Adamı Görmek ne demek tabirlerden anlıyanlar bana bakın lütfen duyun sesimi. Rüyada Devlet Adamı Görmenin manasını rica ediyorum sizden
  5. Rüyada Devlet Adamı Görmek Ne Demek?

Rüyada Devlet Adamı Görmek Ne Demek?

rüyada devlet adamı görmek nedir rüyada devlet adamı görmek ne anlama gelir Bazen öyle rüyalar görürüz ki melekler, insana pes dedirtir :D:D Hayatımız boyunca yanyana gelmemizin mümkün olamayacağı insanlar rüyalarımızda yanyana gezdiğimiz arkadaşlarımız oluverir. :D:D İşte bunun gibi bir rüya tabirinden bahsedeceğiz sizlere. Rüyada devlet adamı görmek ne demek? :) Rüyada sevilen sayılan...

Sayfayı Paylaş