gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

Dikkat Bebekler herşeyi anlıyorlar !!!

Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

Dikkat Bebekler herşeyi anlıyorlar !!! Almanya’daki Heinrich Heine Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikosomatik ve Psikoterapi Kürsüsü ile halen çalıştığı Düsseldorf Psikanaliz Enstitüsü kurucularından Doç. Dr. Celal Odağ, İzmir’de kurduğu Halime Odağ Psikanaliz ve Psikoterapi Vakfı’nda, bebeklik çağına ilişkin araştırmalar hakkında bilgi verdi.

Bu dönemin, 30 yıl öncesine kadar “duymaz, duyumsamaz, anlamaz” şeklinde düşünüldüğünü belirten Dr. Odağ, 1970’li yıllardan bugüne yapılan araştırmaların, bebeklerin birçok mesajı son derece iyi şekilde duyumsadığını, çok duyarlı olduklarını, duygular arasındaki farklılıkları ayrımsadıklarını ortaya koyduğunu kaydetti.
    Bebekler verilen ve verilmeyen, sömüren ve sömürmeyen, özerklik tanıyan ve tanımayan sevgi arasındaki farklılığı algılayabiliyor.

Bebeklerin, verilen ve verilmeyen sevgi arasındaki farklılığı algılayabildiklerini belirten Dr. Odağ, “Sömürenle sömürmeyen, özerkliği tanıyanla tanımayan sevgiler arasındaki farkları tanıyabiliyorlar. Yalnız bu farkları tanımakla kalmayıp, bunun sınırlarını da tanıyorlar” dedi.

Son 30 yıldaki araştırmalara göre, bebeklerin en azından anne kadar etkin canlı varlık olduklarının belirlendiğini ifade eden Dr. Odağ, anne ve bebeğin sürekli etkileşim içinde bulunduklarını, bebeğin hiç bir zaman edilgen, pasif varlık şeklinde görülemeyeceğini vurguladı. Dr. Odağ, anne bebek ilişkisinde, bebeğin de etkin olduğunu belirtti.

Dr. Celal Odağ, “Bebeklerin de dürtüleri ve sevilme, korunma, beslenme, sıcaklık alma gibi gereksinimleri var. Bütün bu gereksinimlerindeki her türlü dengesizlik, bebek tarafından engellenme olarak anlaşılır ve bu aynı zamanda şiddetin de kaynağıdır” dedi.

Dr. Odağ, bu dönemin özelliklerinin çok iyi bilinmesi gerektiğini, bebek ve çocukların haklarına dikkat edilmediği yerlerde oyun oynamasını, içinde bulundukları dönemi öğrenememelerinin, en önemli şiddet nedenleri arasında sayılabileceğini kaydetti.

Dikkat Bebekler herşeyi anlıyorlar !!! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Bebekler herşeyi bilir

Bebekler herşeyi bilir

Bebekler herşeyi bilir Araştırmalar bebeklerin daha konuşmaya, oturmaya, emeklemeye bile başlamadan, 6 aylıkken çevrelerindeki insanların niyetlerini sezebildiğini ve dostu düşmanı ayırt ettiğini gösteriyor. ABD'de yapılan bir araştırmada uzmanlar, bebeklerin hayatlarının ilk aylarında sosyal algılama yetisi geliştirdikleri sonucuna vardı. Nature adlı bilim dergisinde sonuçları yayımlanan...
  2. Dikkat bebeğiniz sağır olabilir...

Dikkat bebeğiniz sağır olabilir...

Acıbadem Kadıköy Hastanesi KBB Uzmanı Prof. Dr. Haluk Özkarakaş, hamilelikte kullanılan ilaçların bebeğin işitmesine zarar verebileceği uyarısında bulundu. Prof. Dr. Özkarakaş, kulağın vücutta hem işitme, hem de dengeyi sağlamakla görevli bir organ olduğunu belirterek, işitmenin olabilmesi için seslerin varlığının anlaşılması ve kelimelerin tanımlanması gerektiğini kaydetti. "İşitme...
  3. Google Herşeyi Anlıyor

Google Herşeyi Anlıyor

Çoğu zaman ne aradığımızı bilmeyiz 3-5 cümlesinide yazsak google karşımıza çıkarır ama bu kadarına pes diyorumhahaha :ehi::ehi:
  4. Grup Pilli Bebek 'ten Anlıyorum Şarkısının Sözleri

Grup Pilli Bebek 'ten Anlıyorum Şarkısının Sözleri

Pilli Bebek Anlıyorum Şarkı Sözleri Pilli Bebek Anlıyorum Söz Şarkı Sözü Sevgili melekler, az önce paylaştığımız Açılsın Gözleri Pilli Bebek Şarkısı konumuzun ardından bu sayfamızda da Pilli Bebek Anlıyorum Söz Şarkı Sözü ile karşınızdayız .. Düşerse Gönlün Derde Elinde Olmayan Sebeplerle Görürüm Bazen istemediğim Halde Yalnızın Adı Yok Gecenin Bu Saatinde Beynimi Kemiren Birşeyler...
  5. bebeğime herşeyi yedirmeye çalışlanlara uyuz oluyorum !

bebeğime herşeyi yedirmeye çalışlanlara uyuz oluyorum !

Şimdi bana kızmayın ama bebği olan eminim beni anlar. Kim olduklarını söylemeyeim aile çevresinden bazı kişiler, bebeğime kola ya da bardaklarından ki çaydan tattırıyorlar. İllet oluyorum ama bazılarını ikaz edebiliyorum da bazılarına pek birşey söylenemiyor. Deli oluyorum ne kadar cahilane tavırlar. Bebeğim daha küçük ve henüz henüz bizim yediklerimizden tatma zamanında. Ama kola,çay da neyin...

Sayfayı Paylaş