gebe
  1. ESDE

ESDE Hamiş Melek

Beğenilen Mesajlar:
    204
    Ödül Puanları:
    0

Dikkat ve Hafıza!

Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında ESDE tarafından paylaşıldı.

dikkat, hafiza, unutkanlik, guclu, insan, konusunu okumaktasiniz
    Merhaba Melekler,

İyi ve guclu bir hafızanın vasıfları nelerdir ? Nasil hafizamizi kuvvetlendiririz? Hep birlikte inceleyelim,

• Hafızanın tecrübe île adeta ihtisas peyda ettiği görülmektedir. Hafıza, zekanın en büyük sermayesi*dir.

• Tatbik edilmeyen tecrübeler, malumat yığınından başka bir şey değildir.
    • İntiba ne kadar şiddetli dursa, hafıza o kadar kuvvetli olur. Mesela heyecanla öğrendiklerimizi unutamayız.
    • Hıfz, dikkat ve alakanın gücü derecesinde kuv*vetli olur. Bir şeyi ne kadar dikkatle ve alakayla te*lakki ödersek, bellememiz ihtimali o kadar çok olur. Çok defa kolayca öğrenilen şeyler çabuk unutulur.

• Sarf edilen gayret, fikirde bir çok bağların vü*cuda gelmesine sebep olur.
    • Hafızada fasılalı tekrar, fasılasız tekrardan da*ha faydalıdır. Çünkü zihin, fasılalar esnasında şuur*suz bir surette o mevzu hakkında faaliyette bulunur.

• İyi bir hafızanın bazı vasıfları:

> Kolaylık ve çabukluk, yani az zamanda ve fazla zahmet çekmeksizin bir mevzuu anlama kabiliyeti.

> Sağlamlık; yani uzun zaman değişmemesi.

> Kavrayış, yanı hafızanın mümkün' olduğu kadar fazla şeyleri muhafaza etme kabiliyeti.

• Ezberleme ya aynen ya mealen olur. Aynen ez*berlemeyi itiyad etmemeli. Bir şeyin hülasasını bel*lemek itiyadını kazanmalıdır.

• Zihnen çalışan insanlar yalnız arzu ettikleri şeyleri hatırda tutmaya muvaffak olurlar. • Biz dikkatimize büyük mikyasta hakim olabiliriz - mevzuumuzu tekrarlamak suretiyle.
    • İdrak ne kadar gayretle yapılmış ise, hıfz etme o nispette kuvvetli olur. Sarf edilen gayret, fikirler arasında bağların meydana gelmesine sebep olur. İd*rak zamanı ne kadar uzarsa, bellemek ihtilmali o ka*dar ziyadedir.

• İntiba ne kadar tekerrür ederse, hafıza o nispette emniyetli olur. Birkaç defa görülen veya okunan eser, diğerlerinden daha ziyade hatırlanır, intiba ne kadar vazıh ve berrak olursa, onu bellemek ve unut*mamak imkanı o derece artar. -Açık yazılmış maka*le, vazıh söylenen konferans gibi.-

• Bir intiba, hasselerimizden ne kadar fazlasını alakadar ederse, hafıza o nispette emniyetli olur. Bir defa yazmak, birkaç defa okumaya muadildir.

• Bir intiba, ne kadar fazla tedaî uyandırırsa, o nispette iyi hıfz ve hatırlama olur. Telâhuk-u efkar (fikirlerin birleşmesi) neticesinde zihin inkişaf eder.

• Mahfuzatımız (ezberimizdekiler) zihnimizin sermayesidir. Hafızasında sermaye olmayan bir ze*ka, faydalı bir halde işleyemez.

• Anlayarak ve dimağen hazmederek ezberlemeli. • Aynen ezber, lisanda terakki ve inkişaf için fay*dalıdır. • Mealen ezber muhakeme kabiliyetim inkişaf et*tirir.
    • Hafıza fikirlerin tedaîsine tabidir. Muhtelif ha*diseler ne kadar muhtelif
    suret ve tarzlarda düşünü*lürse, o nispette kolay hıfz olunurlar

• Hafıza alakaya tabidir. Hafızaya hakim olan, alakadır. • Bir şeyi ezberledikten sonra vakit vakit tekrarlar yapmak zarureti vardır.
    • Evvelce idrak edilmiş olan şeylerin zihinde te*şekkülü temsilî muhayyiledir. Hatıraları maziden şimdiye getirir.

• Vücuda getirici muhayyile, zihnin evvelce idrak ettiği şekillerden tamamen ayrı olarak yeni terkipler husule getirmek hususundaki kabiliyetidir. Vücuda getirici muhayyilenin amil ve sebepleri şunlardır:

> Fikrî amiller. > Hîssî amiller > Gayr-î şuurî amiller.

• İnsan sahip olduğu bilgiler arasında ne kadar fazla tahlil ve terkip ameliyesi yapmışsa, muhayyilesinin vücuda getirici kabiliyeti o derece artar.

• Zihinde hayaller ne kadar kuvvetli ve çok olursa muhayyile unsurları o kadar bol ve sağlam de*mektir. Bunun için, bellenen şeylerin Kur'anî hakikatlar gibi açık ve sağlam olması, hem hafıza, hem muhayyile için çok faydalıdır.

kaynak: Zübeyir Gündüzalp

Dikkat ve Hafıza! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. çocuklarda zeka ve hafıza

çocuklarda zeka ve hafıza

ÇOCUK, ZEKA ve HAFIZA Hayatımızdaki en önemli amaçlarımızdan bir tanesi çocuklarımız için iyi bir gelecek hazırlamaktır. Onlara iyi bir gelecek hazırlamak ve gelecekte başarılı olmalarını sağlamak tamamen bizim elimizdedir. Çocuklarımız için yapabileceğimiz şeyleri ise telafisi mümkün olanlar ve telafisi mümkün olmayanlar olmak üzere iki sınıfa ayırmak mümkün. Örneğin paramız olmadığı için...
  2. konuşma ve hafıza

konuşma ve hafıza

İnsan bilinci; yöneltilmiş veya organize edilmiş dikkat, soyutlama, olayları verbalize etme (yani olaya kelimeler giydirme) yeteneği, planlama, gözlemlerden yeni ilişkiler çıkarmak gibi birçok cephelerden oluşur. Bu hususlarda bilinç yalnız çok gelişmiş sinir sisteminde oluşur; serebral korteks ve bunun formotio reticularis ile olan bağlantıları esas anatomik yapıları teşkil eder. Bilincin...
  3. Konuşma ve Hafıza

Konuşma ve Hafıza

İnsan bilinci; yöneltilmiş veya organize edilmiş dikkat, soyutlama, olayları verbalize etme (yani olaya kelimeler giydirme) yeteneği, planlama, gözlemlerden yeni ilişkiler çıkarmak gibi birçok cephelerden oluşur. Bu hususlarda bilinç yalnız çok gelişmiş sinir sisteminde oluşur; serebral korteks ve bunun formotio reticularis ile olan bağlantıları esas anatomik yapıları teşkil eder. Bilincin...
  4. Hafıza ve Hafıza Sorunları

Hafıza ve Hafıza Sorunları

İnsanların genel olarak şikayet ettiği konulardan birisi hatırlamanın güçlükle sağlanabildiği durumlarda, öğrenilen bilgilerin kısa süre içersinde unutulmasını da kapsayan, gereken yerlerde öğrenildiği zannedilen bilgilerin ortaya çıkmaması durumunda hafıza zayıflığı diye adlandırılan durumdur. Kısaca hafızayı tanımlamak gerekirse, hafıza bir insanın aklında tutabileceği birçok şeyden daha...
  5. telefonumu düşürdüm ve hafıza kartım görünmüyor yardıımmm

telefonumu düşürdüm ve hafıza kartım görünmüyor yardıımmm

Babam duyarsa beni öldürür, telefonumu yere düşürdüm ve hafıza kartım görünmüyor, başka telşefonda görünüyor ama içinde ki bilgiler yok ,ne yapacam ben yardım edinnn

Sayfayı Paylaş