gebe
  1. BeyazMelek

BeyazMelek Super Moderator

Beğenilen Mesajlar:
    325
    Ödül Puanları:
    63

Dilber dudağı tatlısı nasıl yapılır?

Konu, 'Tatlılar' kısmında BeyazMelek tarafından paylaşıldı.

Bu konu; dilber dudağı tatlısı ile ilgili bilgi vermektedir. Şerbetli tatlıların kültürümüzde çok büyük bir yere sahiptir. Türk mutfağı denilince dünyada farklı tarzda şerbetli tatlıların varlığı olan bir mutfak olarak nam salmış durumdayız. Pratik tatlılar olduğu gibi biraz uğraştıran ama enfes tadıyla herkesin beğenisini kazanan tatlılarda bulunmaktadır. Dilber dudağı da bu tatlılardan biridir. Yengemin büyük ustalıkla yaptığı bu tatlıyı ben tutturamazsam bile :utan: denemekten vazgeçmeyeceğim bir gün olacak eminim :D:D

1 su bardağı yoğurt
    1 su bardağı sıvı yağ
    2 adet yumurta
    1 silme çay kaşığı tuz
    Yarım paket kabartma tozu
    1 yemek kaşığı limon suyu veya sirke
    4,5 su bardağı un
    Ayrıca: ceviz içi

Üzerine sürmek için: tereyağı ve zeytinyağı karışık

Şerbeti için

3.5 su bardağı su
    3.5 su bardağı şeker
    Çeyrek limon suyu
    Hamur malzemeleriyle yumuşacık bir hamur elde edin. Hamuru 24 eşit parçaya bölün. Her parçayı yuvarlayıp bir tepsiye dizin. Üzerini örtüp 1 saat kadar bekletin.
    Dinlenen hamurun 12 parçasını teker teker nişasta serperek tabak büyüklüğünde açın. Aralarına nişasta serpip üst tüste koyun.
    Hamur katlarının açarken ayrılmaması için elinizin ayasıyla her yerine orta sertlikte bastırarak biraz büyütün. Daha sonra merdaneyle her yöne açma hareketleri yaparak, orta büyüklükte bir tepsi kadar büyütün.(4-5 mm. kalınlığında olacak)
    Açtığınız hamuru ince ağızlı bir su bardağı veya kalıp ile yuvarlak olarak kesin.
    Her parçanın içine ceviz koyup ağzına bastırmadan hafifçe kapatın ve tepsiye dizin. Tepsiye sığmazsa sıkıştırarak da yerleştirebilirsiniz.
    Üzerine bolca yağ sürüp 200 derecelik önceden ısıtılmış fırına sürün.
    Kızaran tatlıları fırından alıp soğumaya bırakın.
    Şerbeti hazırlayın. Orta kıvamda bir şerbet olmalı. Şerbeti ılık olarak tatlının üzerine dökün.

Dilber dudağı tatlısı nasıl yapılır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Gökkuşağı Tatlısı nasıl yapılır

Gökkuşağı Tatlısı nasıl yapılır

Gökkuşağı Tatlısı gökkuşağı tatlısı ben irmikli tatlıları çok severim buda onlardan biri ve oldukça kolay ve güzel bir tatlı daha seveceğinizi umuyorum:) Malzemeler: * 3 yumurta * 1 çay bardağı şeker * 3 çay bardağı yoğurt * 1 çay bardağı sıvıyağ * 3 çay bardağı irmik * 3 çay bardağı un * 2 paket kabartma tozu şerbeti: * 3,5 su bardağı su...
  2. Topitop Tatlısı Nasıl Yapılır?

Topitop Tatlısı Nasıl Yapılır?

topi**** tatlısı, tarifleri, neler gereklidir, yapılışı nasıldır, tatlı tarifleri burda bulabilirsiniz Meleklerim hiç duydunuz mu bu tatlıyı Topitop tatlısı :) Malzemeler: 2 paket pötibör bisküvi 1 bardak süt 2 kaşık kakao 4 kaşık pudra şekeri ½ paket sana yağı 1 Vanilya Dövülmüş fındık veya ceviz Yapılışı: Öncelikle bisküvileri ufalıyoruz. Sanayağını eritip bisküvilerin...
  3. Demir tatlısı  nasıl yapılır?

Demir tatlısı nasıl yapılır?

Bu konu; demir tatlısı nasıl yapılır ile ilgili bilgi vermektedir. Meleklerim bu tatlıyı hiç deneyen yada yiyen var mı bilmem ama bir denerseniz bir daha vazgeçemezsiniz. :tik: Aslında yapımı kolay olan bu tatlı oldukça gösterişli oluyor. Annem ben küçükken bu tatlıyı üzerine toz şeker ekleyerek okul dönüşlerimize hazırlardı ve çok beğenerek yerdik (her ne kadar ağabeyim beni kandırıp daha...
  4. İncir tatlısı nasıl yapılır?

İncir tatlısı nasıl yapılır?

Meleklerim evde incirimiz var ve değerlendirmek istiyordum farklı bir tarifim olsun istedim Aydınlı bir öğretmen arkadaşım bana şahane bir tarif verdi tabi siz meleklerimle paylaşmadan edemedim işte tarifimiz :hayal: Bildiğimiz kek malzemesini kullanacağız sadece yağ biraz daha az ve içine 8tane kuru inciri ıslatıp küçük küçük doğrayarak ekliyoruz,bir su bardağı iri çekilmiş cevizle de...
  5. Pepeçura Tatlısı Nasıl Yapılır?

Pepeçura Tatlısı Nasıl Yapılır?

pepeçura tarifi, pepeçura malzemeleri, pepecura nasıl yapılır Daha tarifini ve lezzetini bile bilmeden ismini sempatik bulduğum pepeçurayı sizlerle paylaşmak istedim. Görüntüsü oldukça lezzetli görünen ve özellikle hafif tatlı sevenler için oldukça ideal olan pepeçuranın malzemeleri ile birlikte tarifini sizlerle paylaşıyorum. 1 kg. siyah üzümü iyice yıkayalım.6 su bardağı suyla...

Sayfayı Paylaş