gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Dinen kocanızın hakları ( islam yönünden )

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Dünyada bir kadın kocasını üzerse, o kimsenin hûrilerden olan hanımı o kadına şöyle seslenir:

– Allah canını alsın! Üzme onu! O senin yanında şimdilik misafirdir. Yakında senden ayrılıp bize kavuşacaktır.”[12]

-Ve ALLAH'u teala olmasaydı kadının kocasına secde etmesini isterdim.

-Kıyamette Allahü teâlâ, kocasına dili ile eziyet eden kadının dilini 70 arşın uzun yapıp, boynuna dolar. Kocasına kötü gözle bakan kadını da başı kesik ve bedeni parçalanmış hale çevirir.) [Şir’a]

-(Cehennem halkının ekseriyetini kadınların teşkil ettiğini gördüm. Sebebi de, çok lanet ederler ve kocalarına karşı küfran-ı nimette bulunurlar.) [Buhari]

-(Kocanın hanımı üzerindeki hakkı, benim sizin üzerinizdeki hakkım gibidir. O halde kocasının hakkını gözetmeyen, Allahü teâlânın hakkını gözetmemiş olur.) [Şir’a]

-(**Kocası razı oluncaya kadar, kadının namazları ve hiçbir iyiliği kabul olmaz.) [Taberani]

bunlar peygamberimiz (s.a.v)'in söylediği ve bazılarının ayetlerde geçtiği çok önemli hadis ve ayetlerdir
    lütfen kadınlarımız ve erkeklerimiz haklarını yerlerini edep ve iffetlerini bilsinler.. yoksa ebedi ateşin içinde yok olup gideceğiz..
    cehennem ateşi dünyada bulunan en büyük sıcaklıktan tam 70 kat fazladır kitaplarda bu şekilde yazmaktadır eğer ki mumun ateşine dayanabılıyorsanız ki en küçük eteştir dilediğinizi yapınız.. umarım faydalı bılgı olup bazı kardeşlerimi bulundugu yoldan geri çevirir.. amin..

Dinen kocanızın hakları ( islam yönünden ) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yön

Yön

Ana yönler sağlam tesbit yapmaya, isitkametini iyi belirleyeme, tali yönler tereddüde delalet eder.Rüyasında yönünü kolaylıkla bulan kimse bütün sorunlarını çok kolay çözer. Elinde pusula olan kimse hata yapmadan başarıya ulaşacak demektir. Ayrıca görülen yönlere de dikkat etmeli ve rüya ona göre yorumlanmalıdır
  2. İslamda Kadın Hakları

İslamda Kadın Hakları

İslâm Dîni, kadın hakları üzerinde titizlikle durmuş ve kadını, hiçbir nizâm ve sistemin veremediği müstesnâ bir makâma sâhip kılmıştır. Nitekim Cenâb-ı Hakk Kur’ân-ı Kerîm’inde:"Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları olduğu gibi, kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır." buyurmuştur.Rasûlullâh (s.a.v.) Efendimiz de erkekleri, kadınların hak ve hukûkunu gözetmeye dâvet etmekte...
  3. Hak Yol İslam İlahisi

Hak Yol İslam İlahisi

Kör dünyanın göz bebeğine Hak yol islam yazacağız Kuşların göz bebeğine Hak yol islam yazacağız Yola ağaca pınara Esen yele yağan kara Yağmur yüklü bulutlara Hak yol islam yazacağız Koç burcuna yay burcuna Bebeklerin avucuna Minarelerin ucuna Hak yol islam yazacağız Her kapının eşiğine Her sofranın kaşığına Yıldıza aya güneşe Hak yol islam yazacağız Her kapının eşiğine Her sofranın kaşığına...
  4. Özürlülerin sigorta yönünden hakları

Özürlülerin sigorta yönünden hakları

ağır özürlü hakları özürlü hakları 2011 yeni 2011 engelli Sevgili Melekler, yaklaşık 8,5 milyon yurttaşımız doğuştan veya sonradan çeşitli nedenler özürlü olmuş. Bizde özürlü arkadaşlarımızın bazı haklarından bilgi vermek istiyoruz. Özürlü aylığı bağlanması 18 yaşını bitirmiş ve herhangi bir yerden geliri olmayanlar emekli sandığına veya bulunduğu yerdeki valilik veya kaymakamlık...
  5. İslamda kadın kocasını boşayabilirmi?

İslamda kadın kocasını boşayabilirmi?

Sual: Bir kadın, boşanma hakkı kendi elinde olmak üzere nikahlanmak için ne yapması gerekiyor? CEVAP Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye’de diyor ki: Kadın, boşanmak benim elimde olmak üzere seninle evlendim der ve erkek de bunu kabul ettim derse, kadının boşanması kendi elinde de olur. Erkek eşine (İşin, senin elinde olsun) veya (Kendini sen boşa) yahut (Diler isen boşsun) gibi cümlelerden birini...

Sayfayı Paylaş