Dinen kocanızın hakları ( islam yönünden )

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Dinen kocanızın hakları ( islam yönünden )
Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Dünyada bir kadın kocasını üzerse, o kimsenin hûrilerden olan hanımı o kadına şöyle seslenir:

– Allah canını alsın! Üzme onu! O senin yanında şimdilik misafirdir. Yakında senden ayrılıp bize kavuşacaktır.”[12]

-Ve ALLAH'u teala olmasaydı kadının kocasına secde etmesini isterdim.

-Kıyamette Allahü teâlâ, kocasına dili ile eziyet eden kadının dilini 70 arşın uzun yapıp, boynuna dolar. Kocasına kötü gözle bakan kadını da başı kesik ve bedeni parçalanmış hale çevirir.) [Şir’a]

-(Cehennem halkının ekseriyetini kadınların teşkil ettiğini gördüm. Sebebi de, çok lanet ederler ve kocalarına karşı küfran-ı nimette bulunurlar.) [Buhari]

-(Kocanın hanımı üzerindeki hakkı, benim sizin üzerinizdeki hakkım gibidir. O halde kocasının hakkını gözetmeyen, Allahü teâlânın hakkını gözetmemiş olur.) [Şir’a]

-(**Kocası razı oluncaya kadar, kadının namazları ve hiçbir iyiliği kabul olmaz.) [Taberani]

bunlar peygamberimiz (s.a.v)'in söylediği ve bazılarının ayetlerde geçtiği çok önemli hadis ve ayetlerdir
lütfen kadınlarımız ve erkeklerimiz haklarını yerlerini edep ve iffetlerini bilsinler.. yoksa ebedi ateşin içinde yok olup gideceğiz..
cehennem ateşi dünyada bulunan en büyük sıcaklıktan tam 70 kat fazladır kitaplarda bu şekilde yazmaktadır eğer ki mumun ateşine dayanabılıyorsanız ki en küçük eteştir dilediğinizi yapınız.. umarım faydalı bılgı olup bazı kardeşlerimi bulundugu yoldan geri çevirir.. amin..

Geri