Dini ibadetlerini yapmıyor diye Eş boşanabilirmi?

handanca

Daimi Üye
Yönetici
Dini ibadetlerini yapmıyor diye Eş boşanabilirmi?
İbadet yapmasını isteyen eş, Eşi ibadet yapmıyor diye ona boşama hakkı verirmi?

Şeriatın olduğu ülkelerde belki böyle bir durum vardır, Afganistan, İran, Suriye gibi...

Ama işin özünde, eşler birbirlerini bu durum için ikaz edebilir, uyarabilir ama bunu boşanma olayına getirmemeleri lazım ( imam nihakı olayından bahsediyoruz.) Sonuç olarak; Dinde zorlama yoktur.

kesinlikle böyle birşey söz konusu olamaz...ahirette herkesin tartısı kendine...eşini uyarabilir ama bu ona eşi kafir olmadığı müddetçe eşini boşama hakkı vermez..eşi kafir olduğunda nikah hükmen kendiliğinden düşüyor zaten..
boşamak her ne kadar helal olsada ALLAHın en sevmediği helaldir..hatta bir boşanma meydana geldiğinde arşın sallandığı bile rivayet olunur...

Bende aynı fikirdeyim ama. Bir arkadaşım merak edip diyanete sormuş. İsterse boşar demiş.

O yüzden aklıma geldi birde burdan ben srayım dedim.

Düşüncelerimiz aynı elbette. Bencede herkes kendi ibadetinden sorumlu olacak.

herkes kendinden sorumludur evlenmeden önce zaten ne kadar inanclı yada değil bunu bilerek bilincli evlenmek gerekir diye düşünüyorum

Herkes kendi ibadetinden sorumludur ancak erkeğin bir vazifesi de eşine ibadetleri konusunda yardımcı olmak, onun ibadetiyle yakından ilgilenmek, eşi bu konuda aksaklık gösteriyorsa uyarmaktır. Ancak bunun için bu bilinçte bir erkek lazım...

islam dininde zorlama yoktur..ibadet kalbden istenerek yapılmalı...yapılmıyorsa uyarı yapıla bilinır ama asla boşanma sebebi olamaz....

vardır

üzügünüm ama forumnda bir kaç çecapta hata olduğunu düşünüyorum kadın veya erkeke bir eş iseler eş kavramı evlilik huku islamda anlaşma ile bağlanır ve bu bağlamda şahitler vardır. ( dini nikahta 1 iamam ve ena z 2 şahit ) buna isitnaden yapılan evlilik islami alanda yapılan evlilik imam tarafından evliliğin allah katında '' ya rabbim bu 2 insan şahitler huzurunda birbirlerini eş olarak kabul etmiştir.. bizlerde bu kabul oalyıan aşahitiz'' denmektedir. buna isitnaden yapılan evlilik islam dinine göre evlilik kararının allaha şahitler huzurunda gitmesidir.

bunu unutmamanız için yazdım..

boşama hakı varrmı sorusuna gelirse..

şeriata göre erkeğin 3 boşama nişanı kadının 1 boşama nişanı vardır. (Nişan = gerekçe ) Erkek 1. Nişan = şehadet nişanıdır bu nişan evli olduğun eşinin ehli sünlettikten çıkması Erkek 2.Nilan = aldatma erkek eşinin aldattığını tespit ettiği taktirde ( bu tespit çok detaylıdır ) boşaya bilir. Erkek 3. Nişan= erkeğin eşi ölüm gibi bir durum olursa nikahı düşer ve boş olur öldüğü gün içinde boşanmış olur..

kadnın nişanı 1 ve tektir. buda tek hüküm vardır.. kadın erkeği ehlisünetlikten çıkma oldu ise boşama hakkı vardır.. bu hak tek ve kesinbir hükümdür...

sormak isityorum bazı arkadaşlar bu konuda arkadasın soruna böle bişey olmaz gibi sözleer yazanlara Allah C.C. Eğer yaşadığın yerde Allaha kulluk yapamıyorsan hicret edeceksin ve bu hicreti gerçekleştiriyorsan sünnet işlemiş olursun unutmayın ki ( Hz. Muhammet S.a.v ) mekkeden medineye hicret etti neden etti kulluk yapamadı için.

kadın ve erkeğe verilen nikah nişanları 3 erkek 1 kadındır kadının nişanıda tektir yani değerli kardeşim ibadeti redden ve ibadetten kaçan dinden çıkan bir Erkek Eş isen boşayabilrisin. Ama kadın eş isen koca seni 3 kez boşamak zorundaır...

bu arada bir bilgi daha : bu boş ol - boş ol - boş ol bu üclemden gelir...

Boş ol 1 : allah için hak katta boş ol
Boş ol 2 : dünyada boş ol dünya gözüyle boşlukta ol
Boş ol 3 : Ölümde boş ol yani ölümde zekaret anında kabir sorgusunda nikahsız ol ( şahitlik edilmemesi için )

koaly gelsin..

Sorunun geniş bir manası bulunduğu için yorumlar farklılık göstermiş bana kalırsa. Genellenebilecek bir konu değil, duruma göre bu konuda fetva değişebilir.
Hayat bir kilimse, din de onun her ilmeğine işlenmiştir aslında. Günümüzdeki boşanmaların bir çoğu farkında olmasak da dini vecibelerin yerine getirilmemesinden veya farkında olunmamasındandır... Bana bir boşanma sebebi söyleyin ki içerisinde dini düsturlar olmasın. Biz bunun öneminin farkında değiliz sadece. Olsak zaten boşanmalar gün geçtikçe artmazdı... Bireysel ibadetler ise her ne kadar kişinin kendini ilgilendirse de, sizin ibadetinizle ilgilenen eşiniz, zaten kötülüğünüzü değil tam aksine iyiliğinizi istiyor demektir. Ahirette de sizinle beraber olmak istiyor demektir eğer niyeti temiz ise... Bence bir kadının eşinin arkasında namaza durması kadar güzel bir paylaşım olamaz...
Ayrıca boşanma, kolayına olan bir hukuk değildir şerri hükümlere göre. Şunu da düşünmek gerek ki belki de biz böyle bir insanla imtihan olacağız... Geniş mevzular bunlar. Sabaha kadar konuşsak işin içinden çıkamayız... İşin içinden çıkamadığımda ona "hikmet" derim, her şey bir anda çözülüveriyor o zaman. :)

Geri