gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

Dinimizce Kadının Boşanma Hakkı

Konu, 'Kadın Ve İslam' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

dinimizde boşanma dinimizde bosanmak dinen boşanma dinen kadının hakkı dinde Sual: Bir kadın, boşanma hakkı kendi elinde olmak üzere nikahlanmak için ne yapması gerekiyor? CEVAP
    Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye’de diyor ki:
    Kadın, boşanmak benim elimde olmak üzere seninle evlendim der ve erkek de bunu kabul ettim derse, kadının boşanması kendi elinde de olur. Erkek eşine (İşin, senin elinde olsun) veya (Kendini sen boşa) yahut (Diler isen boşsun) gibi cümlelerden birini söylerse, kadın, ancak o oturumda kendisini boşayabilir. Kocası (Ne zaman istersen kendini boşa) derse, o oturuma mahsus olmaz. Kadın istediği zaman, kendini boşayabilir.

Kendisine boşanmak hakkı verilen kadın, kocasına (Seni boşadım) derse, boşanma işi gerçekleşmez. (Kendimi boşadım) demesi lazımdır. Nikah yapılırken kadın, (Ne vakit istersem, kendimi senden boşamak üzere...) diyerek, şart ederse, erkek de, nikah yapılırken, bu şartı kabul ettim derse, böyle şartlı nikah sahih olur ve kadın da boşanmak hakkına sahip olur. Erkek boşanma hakkını verse, kadın (Ben boşanma hakkını istemem) dese de, hakkını red etmiş olmaz. Dilediği zamanda, kendini boşayabilir. Erkek nikah yaparken, (Boşanmak senin elinde olmak üzere, seni nikah ettim) derse, nikah sahih olup, boşanmak hakkı kadının elinde olmaz. Fakat, önce kadın, (istediğim zaman, boşanma hakkı elimde olmak üzere sana nikahlandım) der, erkek de, (kabul ettim) derse, hem nikah sahih olur, hem de, boşanmak kadının elinde olur.

Sual:
    Nikah kıyılırken, kadının boşanma hakkını almasını tavsiye eder misiniz?
    CEVAP
    Tecrübelerimize istinaden söylüyoruz. Genelde kadın erkeğe göre daha duygusaldır. Olaylarda tez etkilenir. Hislerine mağlup olur. Zaruri haller hariç, boşanma hakkını almasını tavsiye etmeyiz.

alıntı

2. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Dinimizce Kadının Boşanma Hakkı
    saol canım emeğine sağlık

3. Ayışık

Ayışık Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevap: Dinimizce Kadının Boşanma Hakkı

paylaşım için tşk

Dinimizce Kadının Boşanma Hakkı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kadının Eşini Seçme Hakkı

Kadının Eşini Seçme Hakkı

İslâm Dîni, kadına evlenceği kimseyi seçme hakkını vermiştir. Hattâ evlilik birliğini kurmada kadının irâdesine öncelik tanımış ve "îcâb"da bulunma yetkisini kadına vermiştir. İlk söz hakkı kadınındır. Bundan sonra erkek bu "îcâb"ı "kabûl" eder. (118) Ayrıca İslâm Dîni, evlenecek kimselerin birbirlerini görmelerini de şart koşmuştur....
  2. Dinimizce Koca Hakkı

Dinimizce Koca Hakkı

islamda koca hakkı kocayla iyi geçinmenin yolları kuranda koca hakkı kocaya güzel sözler Sual: Erkeğin hanımı üstündeki hakkı nedir? CEVAP Erkeğin de hanımı üzerinde hakkı çoktur. Kadın kocası ile iyi geçinmelidir! Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Kadının cihadı, kocası ile iyi geçinmektir.) [Taberani] Bir kadın, kocasını güzel karşılar, güzel sözler söyleyerek hoşnutluğunu kazanmaya...
  3. Dinimizce Hanım Hakkı

Dinimizce Hanım Hakkı

kari kocanin ayri yatmasi gunah midir Sual: Hanımla iyi geçinmenin yolu nedir? CEVAP Hanımının güzel huylu olmasını isteyen, önce kendisi güzel huylu olmalıdır! Kur'an-ı kerimde, insana gelen musibetlerin, günahları sebebiyle geldiği bildirilmektedir. O halde, dinimizin emir ve yasaklarına riayet eden, hanımı ile iyi geçinir. Fudayl bin Iyad hazretleri buyuruyor ki: (Dine uygun olmayan...
  4. Dinimize Göre Evlad hakkı

Dinimize Göre Evlad hakkı

kurban olurum demek günah mı Dinimiz islama göre evlad hakkı nelerdir...Hep beraber öğrenelim meleklerim... 1- Bir kimse, çocuğu olduğu vakit müjdelenince onu bir nimet bilip, Allah'a hamd etmeli, Hadis-i şerifte: "Evlad kokusu, Cennet kokusudur." "Evlad dünyada nur, ahirette sürurdur", buyurulmuştur. Çocuğu beyaz elbiselere sarmalı. Çocuğun ağlamasından, anası ve babası...
  5. Kadının Eşini  Seçme Hakkı

Kadının Eşini Seçme Hakkı

islamiyet, islamda kadın, islamda kadın hakları, islamda evlilik, hz. Aişe annemiz hakkında merak ettikleriniz... Bilinen o kadar çok yanlış var ki dinimize dair dinin kadınları ezdiği düşünülür halbuki kadını koruyan dindir ona her türlü hakkı vermiştir kadını aşağılasaydı dinimiz "cennet annelerin ayakları altındadır "denilmezdi.kadının kendi eşini seçme hakkıda vardır...

Sayfayı Paylaş