gebe
  1. BEYZA21

BEYZA21 ♥ سن بنيم جننتيم نفسيمسين ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    1.524
    Ödül Puanları:
    113

Diş Eti Çekilmem Var Nedeni Nedir?

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

diş eti çelimesi nedir,diş eti çekilmesinin nedenleri,diş eti çekilmesinin belirtileri,diş eti çekilmesinin tedavisi,diş eti çekilmesi hakkında bilgiler

di.jpg

Diş eti dokusunun normal sınırı olan mine-sement birleşiminden ya da başka bir deyişle kron-kök sınırından apikal yöne, yani diş köküne doğru sıyrılmasına diş eti çekilmesi ya da diş eti atrofisi denir.
    Nedenleri
    1- Yaşlanma,
    2- Yanlış diş fırçalama,
    3- Diş taşları ve bakteri plağı,
    4- Diş arkı (diş dizisi) üzerindeki diş veya dişlerin,diş arkı dışında yer almaları ve çarpık, düzensiz, rotasyona uğramış (dönmüş) olmaları,
    5- Diş eti iltihabı veya periodontitis sonucunda diş eti kenarında meydana gelen iltihaplı ve dejeneratif değişimler,
    6- Periodontal cepler ve büyümüş diş etlerinin ortadan kaldırılması amacıyla yapılan bazı diş eti operasyonları sonrasında,
    7- Okluzal travmalar (yüksek ya da hatalı yapılmış kron, köprü, dolgulu dişlerde ve bruksizm denen diş sıkma ve gıcırdatma vakalarında,
    8- Dudak, yanak kas bağlantılarının diş etlerine yakın olmaları,
    9- Dişler arasına gereksiz ve çok fazla kürdan, toplu iğne vb. cisimler sokulup kurcalanması,diş etinin tahriş ve tahrip edilmesi.

Bu nedenler arasında çok önemli yer tutan diş taşları ve bakteri plağı (diş yüzeyine yapışan, gözle görülmeyen, gıda artıkları ve bakterilerin birlikte oluşturduğu yapışkan bir tabaka) detartraj da denen diş taşı temizliği veya gerekiyorsa diş eti altında, daha derinde bulunan diş taşları ve oluşumların uzaklaştırılması amacıyla yapılan subgingival küretaj işlemiyle temizlenmelidir. Dişeti seviyesindeki ya da üzerindeki görünür diş taşları çeşitli görevleri ve biçimleri olan el aletleri ya da ultrasonik cihazlar ile temizlenir. Daha derinlerdeki,diş eti altındaki, kök yüzeyindeki gözle görülmeyen diş taşları, granülasyon dokusu (bozulmuş, hastalıklı nedbe dokuları) ve nekrotik (ölü) sement dokusunun ortadan kaldırılması ve temizliği işlemine de subgingival küretaj denir ve dişe, küretaj yapılan bölgeye ve dişin yüzeyine uygun farklı şekil, büyüklük ve amaçtaki 'küret' denen el aletleri yardımıyla yapılır.

Diş Eti Çekilmem Var Nedeni Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Yirmilik dişin çekilmesini gerektiren haller nelerdir?

Yirmilik dişin çekilmesini gerektiren haller nelerdir?

yirmilik diş belirtileri 20 lik diş belirtileri rüyada çekilmesi hamilelikte 20 lik ağrısı ağrısı Yirmilik dişin çekilmesini gerektiren haller nelerdir? ÇÜRÜK: Tükürük, bakteri ve yiyecek parçacıkları yeni çıkmakta olan dişin açtığı yuvada birikerek hem yirmilik dişi hem de yanındaki azı dişini tehdit eder. Bu tip çürükleri fark etmek ve tedavi etmek oldukça zordur. Ağrı ve...
  2. Diş Eti Çekilmesini Önlemek için Kür Tarifi

Diş Eti Çekilmesini Önlemek için Kür Tarifi

diş eti çekilmesi önleme diş eti çekilmesini önlemek için çekilmesini önlemek Sevgili melekler benim gibi diş eti sorunları yaşayanınız varsa ne kadar kötü olduğunu bilirsiniz.Tıp her şeye çözüm buldu evet diş eti çekilmesine karşılıkta küretaj tedavisi uygulanmakta fakat; ben doğal yöntem istiyorum diyorsanız bunu deneyin derim. Diş eti çekilmesi için kür paradontoz kürü. Paradontoz diş...
  3. Diş Eti Çekilmelerinde Bitkisel Tedavi Önerileri

Diş Eti Çekilmelerinde Bitkisel Tedavi Önerileri

Bu konu; diş eti çekilmesi bitkisel tedavi önerileri hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, diş eti çekilmesi toplumumuzda hayli yaygın olan bir sağlık sorunu. Yemek yerken çok acı verebilen dişeti çekilmeleri uzun vadede diş kayıplarına sebep olur. Bu sayfamızda sizlere diş eti çekilmesi ve bitkisel tedavisi hakkında bilgiler vermek istiyoruz... Diş Eti çekilmesi Toplumda...
  4. hamileyim ayağımda çekilme var acaba neden

hamileyim ayağımda çekilme var acaba neden

İyi geceler ben de bisey soracagim size 31 haftalık hamileyim ayagim da çekilme var neden yaa acidan duramiyorum sizce neden?
  5. diş etimde çekilme var tedavisi nasıl biliyor musunuz

diş etimde çekilme var tedavisi nasıl biliyor musunuz

merhaba doktora gittim ben birşey yapamam dedi diş etin çekiliyor dedi dişlerim sızlıyor birde diş köklerim görünecek sanki dişim sallanıyor yaa buna bir çare var mı tedavisi varmıdır

Sayfayı Paylaş