gebe
  1. Misafir

Misafir Forum Okuru

diş minesi

Konu, 'Diş Sağlığı ve Diş bakımı' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

• [SIZE=-1]mine: vücuttaki en sert maddedir. dişi en dıştan koruyucu bir katman olarak çevreler. içinde sinir hücreleri olmadığı için duyarlı değildir.[/SIZE]% 97�si kalsiyum tuzlarından oluşur. Diş minesi altıgen �apatit� kristalleri şeklinde düzenlenmiştir. Minenin yapısına giren kalsiyum tuzları, organik diş maketi üzerinde yavaş yavaş çökelerek birikir ve kristalleşir. Bu birikme, ana rahminde iken başlar. Anne, gebelik süresince bazı ilaçlar alırsa veya çocuk mine teşekkülü sırasında bir hastalık geçirirse mine birikimi aksaklığa uğrayabilir. 0 zaman dişler sarı, gri veya kahverengi olur. Bazen de eksik (hipoplazik) teşekkül eder.
    • [SIZE=-1]dentin: minenin altındaki tabakadır. yetişkin bir insan dişinin %75'ini oluşturur. kemikle aynı yoğunluğa sahip olmasına rağmen ısıya ve dokunmaya duyarlıdır. gerektiğinde içerdiği tamir hücreleri ile yeniden dentin dokusu oluşturabilirler. [/SIZE] Dişin asıl kitlesini dentin (fildişi) tabakası oluşturur. Dentin, taç kısmında mine; kök kısmında da sement ile örtülüdür. Dentin canlı bir yapıdır ve % 70�i mineral tuzları; % 20si organik madde ve % 10�u da sudan oluşur. Dentinde çok sayıda kanalcık içerir. Bu kanalcıkların içi diş özü sınırındaki dentin yapıcı hücrelerin uzantıları olan iplikçiklerle doludur. Dentin yapan hücrelere �Odontoblast� denir. Dentin kanalcıklarının milimetre karede sayıları 10.000�e. yaklaşır. Diş, dolgu veya kaplama yapılmak için oyulur veya küçültülürse bu kanalcıklar açığa çıkar ve o zaman soğuk, sıcak, tatlı ve ekşiden ağrı duyulur.

diş minesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. DİŞ Apsesi

DİŞ Apsesi

Bazı kişiler diş çürümesini ciddi bir sa lık sorunu olarak görmezler. Ancak, zamanında ve do ru şekilde müdahale edilmedi inde, daha çok sorun yaratan bir hastalı a yol açabilir. Çürüme, bakterinin, dişin özünü enfekte etmesine izin verir. Enfeksiyon köke ve çevre kemi e yayılır. Bu apse olarak bilinir. E er enfeksiyon kemi e ulaşırsa, diş kaybedilebilir. Enfekte diş kökü ve şişmiş doku a rıya...
  2. Dişler

Dişler

Dişler sindirim sisteminin başında besinlerin ufalanıp parçalanmasına, koparılmasına yardım eder. kendini çevreleyen destek dokuları korur ve gelişmelerini sağlar. konuşmayı ve seslerin doğru bir şekilde çıkmasını sağlarlar. estetik olarak yüzle bir bütünlük içindedir. Dişlerin Görevlerine Göre Farklı Yapıları Vardır; 1- Kesici Dişler Alt ve üst çenedeki ön dişler “Kesici Diş” olarak...
  3. bebeginizin dişleri

bebeginizin dişleri

Bebeğin diş çıkarması, bir yandan çok beklenen, bir yandan da her yeni diş çıkışında korkulan bir seremonidir. Sizi oldukça uzun bir süre meşgul edeceğinden emin olabilirsiniz. Ancak, zorluk her çocukta aynı olmaz. Kimi bebek bu dönemi kolay geçirirken, kimisi daha zor atlatır. İlk diş genellikle 6-7. aylarda çıkarken, bu süreç bazı bebeklerde çok erken, bazılarında çok geç olabilir....
  4. Diş buğdayı - diş hediği

Diş buğdayı - diş hediği

DİŞ BUĞDAYI soframızdan sonra size ilk olarak DİŞ HEDİĞİ'nin tarifini vereceğimi söylemiştim...Sözümü tutuyorum... Ne kadar güzel adetlerimiz var değilmi???Bizi birleştiren bağlayan birbirinden güzel adetler...Bir çoğu dini vecibeler,bazıları ananeler...Hepsi birbirinden güzel örfümüz... Bebek doğunca kulağına Ezanla isim okuma,yarı kırkını yapma,kırk uçurma,kırk mevlidi okutma...Derken...
  5. Dişlerimi sıkıyorumm!!

Dişlerimi sıkıyorumm!!

Sürekli farkında olmadan dudaklarımı ve yanak içlerimi yiyorum dişlerimi sıkıyorum. Çenemm ağırdığı zaman farkediyorum ne yapmam lazım çene ağrısından uyuyamıyorum ve bunu yazarken bile dudaklarımı yediğimi farkettim bi önerisi olan varmı

Sayfayı Paylaş