gebe
  1. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113

Dişin Arasında Kalan Pirinç Tanesi Yutulursa Oruç Bozulur mu?

Konu, 'Ramazan özel bölüm' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

orucu bozan şeyler, orucu neler bozar, oruçluyken diş arasında kalan pirinç tanesi
    oruç.jpeg

Sual: Diş arasında kalan, nohuttan küçük yemek artıklarını yutmanın orucu bozmayacağı bildiriliyor. Peki, nohuttan küçük bir pirinç veya buğday tanesini yutmak orucu niye bozuyor?
    CEVAP
    Diş arasında kalan yemek artığı, dışarıdan alınmış olmuyor. Pirinç tanesi dışarıdan alınıyor. Oruçluyken, pişmiş bir pirinç tanesi, nohuttan küçük olduğu halde yenirse kefaret de gerekiyor. Pişmemiş pirinç yenirse kaza gerekiyor; ama dinimizin emrine göre, diş arasında kalan pişmiş pirinç tanesi [pilav] yutulursa oruç bozulmuyor. Namaz esnasında yutarsa namaz da bozulmuyor; ama dışarıdan bir pirinç tanesi alıp yutsa namazı bozuluyor. Demek ki, diş arasında kalanı yutmakla, dışarıdan alıp yutmak farklıdır.

Kıt aklımızla dini hükümleri incelemek, mukayese etmek, hikmetini anlamaya çalışmak bir hastalıktır. Bundan çok sakınmalı. Akılla mantıkla din olsaydı, Peygamberler gönderilmez, dini hükümler bildirilmezdi.

Dişin Arasında Kalan Pirinç Tanesi Yutulursa Oruç Bozulur mu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. bir kadın muayene olursa orucu bozulur mu?

bir kadın muayene olursa orucu bozulur mu?

adetliyken oruc bozulurmu adetliyken oruç bozulur mu oruçluyken adet olunursa oruç bozulurmu oruçluyken muayene olmak "Bir hanım oruçlu olduğunu unutup doktora muayene olsa keffaret gerekir mi?" Asıl itibariyle bir insan unutarak yiyip içse, cinsi yakınlıkta bulunsa veya doktora muayene olsa bile bu çeşit davranışlardan sonra ne oruç bozulur, ne de kaza...
  2. Kustum orucum bozulur mu

Kustum orucum bozulur mu

istifra edince oruç bozulur mu istifra edince oruç bozulurmu kustum orucum bozulurmu istifar oruc Kustum yani istifra ettim orucu karşılamak için bi kaç gün tutayım dedim ama istifra ettim melekler orucum gittimi şimdi ?
  3. Kızlar Denize Girince Oruç Bozulur Mu

Kızlar Denize Girince Oruç Bozulur Mu

Selam arkadaşlar ramazan ayına girmemize çok az kaldı bu yıl ramazan tam da yazın ortasında geliyor acaba diyorum Denize Girince Oruç Bozulur Mu bu konuda bilgisi olan bana yazsın cevabını.
  4. Dişin Arasında Kalan Yemek Artığı Orucu Bozarmı?

Dişin Arasında Kalan Yemek Artığı Orucu Bozarmı?

diş arasındaki yemek artığı orucu bozarmı orucu bozan şeyler orucu bozmayan şeyler Oruç tutan kişilerin kafasını kurcalayan sorulardan biride dişin arasında kalan yemek artığının orucu bozup bozmayacağı yolundadır. Konu ile ilgili gereken cevapları sizlerle paylaşıyoruz. Diş arasında kalan yemek artığı, dışarıdan alınmış olmuyor. Pirinç tanesi dışarıdan alınıyor. Oruçluyken, pişmiş bir...
  5. Oruç Tutarken Krem Sürünce Oruç Bozulur mu?

Oruç Tutarken Krem Sürünce Oruç Bozulur mu?

oruçluyken krem sürmek oruçluyken krem sürmek orucu bozar mı oruçluyken krem sürülür mü Sevgili melekler, ramazan ayı geldiğinde özellikle bayanların merak ettiği konulardan biri krem sürmenin oruç için sakıncalı olup olmadığıdır. Ele yüze ya da vücuda sürülen kremin sakıncalı olduğunu söyleyenler olduğu gibi sakıncalı olmadığını söyleyenler de var. İşte bu sorunun cevabı... Oruçluyken...

Sayfayı Paylaş