Diyet bozduran 13 sorun ve çözümü

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Diyet bozduran 13 sorun ve çözümü
Melişlerim kilo vermenize engel olan sorunların çözümleri sizin için burda artık diyet yapamıyorum kilo veremiyorum demek yok :D

Her metabolizmanın güçlü ve zayıf yanları vardır. Diyet yaparken bu özellikler kendini daha da belli eder. Readers and Digest dergisi, kilo kontrolü sırasında karşılaşılan 'su içemiyorum, kahvaltı yapamıyorum, tatlıdan vazgeçemiyorum' gibi sorunları çözmeye yardımcı olacak pratik çözümleri anlattı.

İşte sorunlarınız ve çözümleri:
Sorun: Sabahları bir kase tahıl gevreği yemeyi seviyorum.
Çözüm: Tahıl gevreklerinin az yağlı olup, diyet yapanlar için olmasına dikkat edin. Bunlardan kullanmıyorsanız, kasenize daha az gevrek koyun, kaseyi doldurmak için ise üzerine doğranmış elma, çilek ya da yaban mersini ekleyin. Ayrıca bir yemek kaşığı doğranmış fındık da mükemmel bir strateji. Çünkü, fındık protein ve iyi yağ deposu olmasının yanında kan şekeri seviyesini sabitleştir ve tok olmanızı sağlıyor.
Sorun: İşe gidene kadar kahvaltı yapmam, sonra işyerinde simit, açma ya da kek yerim.
Çözüm: Akşam yatmadan kahvaltınızı önce küçük bir çanta şeklinde paketleyebilirsiniz. İyi bir kahvaltı için hazırladığınız çantaya meyve, bir avuç dolusu fındık, 250 ml az yağlı yoğurt koyabilirsiniz.
Sorun: Tatlı içecekleri seviyorum, suyu sevmiyorum.
Çözüm: Bu tarz şekerli içecekleri yemekten sonraki tatlı olarak düşünün. Bu nedenle, günde bir kezden fazla bu içeceklerden içmeyin ve bunların müptelası olmayın. Öğleden sonraya kadar bekleyin, sonra bulabildiğiniz en küçük meyve suyunu için. Bunun yerine su içmeniz daha iyi aslında. Bu alışkanlığınızı değiştirmek diyetinizi iyileştirmede ve hatta kilo vermenizde etkili olabilir.
Sorun: İşyerimin yakınlarında sağlıklı öğlen yemeği yiyebileceğim yer yok.
Çözüm: Öğle yemeğinizi evden getirmeniz sizin için daha faydalı olur. Eğer şanslıysanız, ofisinizde buzdolabı, mikrodalga fırın ve tost makinesi olabilir. Eğer, işyerinizde buzdolabı yoksa, öğle yemeğinizi içine buz kalıbı konmuş ve izole edilmiş küçük bir çantada saklayabilirsiniz. Böylece, öğlen yemeği zamanına kadar soğuk kalacaktır.
Sorun: Pizza yemeyi seviyorum. Bu çok mu kötü?
Çözüm: Eğer sucuk, sosis, salam gibi gıdaları da eklerseniz, kendinizi ekstra kalori ve doymuş yağlarla sabote etmiş olursunuz. Bu da insülin direncine katkıda bulunuyor. Bu nedenle daha sağlıklı pizza düşünün: sebzeli, ince hamurlu (mümkünse hamuru buğdaylı olsun) bu pizzadan da sadece 1-2 dilim yiyin. Yanında da sirkeli salata alabilirsiniz.
Sorun: Salata yerken, genellikle salatamı peynir, krema ve kızarmış küçük ekmek parçalarıyla süslüyorum.
Çözüm: Tam yağlı peynirlerde ve kremada yüksek oranda doymuş yağ vardır. Bunlar ve kızarmış ekmek parçaları kaloriyle doludur. Salataları tamamen kesmeyin, bunları daha ilginç ve sağlıklı hale getirin. Zenginlik için birkaç siyah zeytin ve seviyorsanız acı biber ekleyin.
Sorun: Öğleden sonra 3 civarında acıkıyorum ve abur cubur yiyorum.
Çözüm: Kahvaltıda ve öğlen yemeğinde kan şekerinize iyi gelecek gıdalar tüketirseniz acıkmazsınız. Atıştırmak için yanınızda sağlıklı besinler bulundurun: havuç, elma, az yağlı yoğurt, birkaç tahıllı kraker, bir avuç yer fıstığı gibi.
Sorun: Stresli olduğumda karbonhidratlı gıdalar yiyorum.
Çözüm: Birçok insan stresli olduğu zaman karbonhidratlı gıdalar yer. Bu konuda hızlı bir çözüm yok. Stresli olduğunuzda derin bir nefes alın ve kendinize 10 dakikalık gezinti molası verin. Endişeyle başetmenin en iyi yollarından biri de egzersiz yapmaktır. 20 dakikalık hızlı yürüyüş keyfinizi yerine getirip sizi sakinleştirecektir.

Geri