gebe
  1. nisan

nisan Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    15
    Ödül Puanları:
    0

Doğal tanıma (İmprinting)

Konu, 'DEFG Melek Sözlük' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

Birçok hayvan yavrusu, hayatlarının erken dönemlerinde, anne ve babalarının özelliklerini tanımayı öğrenirler. İlk olarak kuşlarda incelenen bu tanıma proçesinin çabuk geliştiği ve nispeten kalıcı olduğu bulunmuş, özel bir öğrenme biçimi olarak kabul edilmiştir. Bugün, bu tür öğrenmenin özelliklerinin, durumlara göre değiştiği ve aslında incelenen diğer öğrenme türleriyle ortak birçok özellik taşıdığı anlaşılmıştır (örneğin, kavramsal öğrenme, gözlemsel öğrenme). Ancak, anneyle baba ve yavru arasında erken gelişen bir bağlılık bu tanıma proçesine dayandığına göre, önemi küçümsenemez. «doğal tanıma» teriminin kapsamı çok kere genişletilerek hızlı ve dengeli öğrenme durumları için kullanılır.

Doğal tanıma (İmprinting) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Grevin tanımı

Grevin tanımı

Madde 25 - İşçilerin, topluca çalışmamak suretiyle işyerinde faaliyeti durdurmak veya işin niteliğine göre önemli ölçüde aksatmak amacıyla aralarında anlaşarak veyahut bir kuruluşun aynı amaçla topluca çalışmamaları için verdiği karara uyarak işi bırakmalarına grev denilir. Toplu iş sözleşmesinin yapılması sırasında uyuşmazlık çıkması halinde işçilerin iktisadi ve sosyal durumlarıyla çalışma...
  2. Lokavtın tanımı

Lokavtın tanımı

Madde 26 - İşyerinde faaliyetin tamamen durmasına sebep olacak tarzda, işveren veya işveren vekili tarafından kendi teşebbüsü ile veya bir işveren kuruluşunun verdiği karara uyarak işçilerin topluca işten uzaklaştırılmasına lokavt denilir. Toplu iş sözleşmesinin yapılması sırasında uyuşmazlık çıkması ve işçi sendikası tarafından grev kararı alınması halinde bu Kanun hükümlerine uygun olarak...
  3. tan:::geçer

tan:::geçer

Hep aynı hikaye Gönlüm düşünce aşka Her ayrılık aynı Yalnız kişiler başka Hep aynı yalnızlık Aynı tanıdık telaş Hep aynı herşey aynı Sanki birbirine eş Geçer geçer daha öncekiler gibi Bu da geçer Neler neler geçmedi ki Yine düşer Deli divane gönlüm aşka aşka Aşka vurgunum ben Hep aynı heyecan Aynı çocuksu ...
  4. TaN

TaN

30 Ekim 1981 doğumlu olan Tan, bir sanat şehri olan Hannover-Hildeshaimde dünyaya geldi. Ilköğretimine Ankara Arı Kolejinde başladı. Polifonik korolarda uzun süre şarkı söyledi. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı yarı zamanlı korosunda yer aldı. Bunun yanında şan, piyona ve solfej dersleri aldı. Icindeki müzik tutkusuyla Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera bölümünde...
  5. Tan - İşaret

Tan - İşaret

Durma hadi bişey yap Oyna hadi kıvır bana Farkettir gir kanıma Herkes farkında Kirpiğini süz bana Hayranın tam karşında Sabrım yok deliriyorum Seni seçtim istiyorum Sustum ama bir pusuda Bir işaret bekliyorum Mis çiçeği beyaz melek Ben iki dirhem bir çekirdek Masum bir günaha girmek için Bir işaret bekliyorum Yar ne varsa bende yar Ateşin ilacı saçının rüzgarı Hazırım bak, bil ki sen de...

Sayfayı Paylaş